Rezerwaty o łącznej powierzchni blisko 58 ha położone są na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Nadleśnictwie Lidzbark, na pograniczu województw warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.
Przedmiotem ochrony w rezerwacie jest las mieszany o cechach zespołu naturalnego ze zbiorowiskami lasu mieszanego (klonowo-lipowego grądu zboczowego i łęgu jesionowo-olszowego), porastający strome zbocza jaru rzeki Brynicy i przylegającej wysoczyzny morenowej. Wiek drzewostanu wynosi około 140-160 lat. Jest to miejsce lęgowe bociana czarnego, zimorodka i pluszcza. Stwierdzono obecność 33 gatunków mchów oraz 417 taksonów (grup genetycznie spokrewnionych) roślin naczyniowych. Rośnie tu jeden z piękniejszych dębów Polski - wysoki na ponad 32 m i o obwodzie ponad 6 m Dąb Rzeczypospolitej
Spośród roślin chronionych, występujących w rezerwacie, wymienić należy widłak wroniec, widłak jałowcowaty, pluskwica europejska, orlik pospolity, pomocnik baldaszkowy, naparstnica zwyczajna, lilia złotogłów, podkolan biały, gnieźnik leśny, wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity.
Osobliwością jest ginący w naszej florze krasnorost Hildebrandia rivularis, typowy składnik górskich potoków. Ostatnio jednak badania nie potwierdziły występowania tego gatunku na terenie rezerwatu.
Atrakcją rezerwatu są też rzadkie gatunki ptaków, m.in. zimorodek, pluszcz i bocian czarny.
Na mapie oznaczyliśmy miejsce wypływu rzeki Brynica.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez