Rezerwat przyrody Jar Brynicy i Jar Brynicy II

2013-04-19 12:15:08 (ost. akt: 2013-07-17 13:05:55)
Rezerwat przyrody Jar Brynicy i Jar Brynicy II

Autor zdjęcia: Wikipedia/Daniel Bielski

Rezerwaty o łącznej powierzchni blisko 58 ha położone są na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Nadleśnictwie Lidzbark, na pograniczu województw warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

Osią rezerwatu jest rzeka Brynica, lewy dopływ Drwęcy. Wyżłobiła w tym miejscu głęboki jar, którego zbocza wznoszą się miejscami nawet do 50 metrów powyżej dna rzeki. Jest to okolica o nieprzeciętnych walorach krajobrazowych i przyrodniczych. Już u schyłku XIX wieku był to ulubiony teren spotkań turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości. Wytyczono dla nich miejsca widokowe i ścieżki turystyczne; pozostałości tych obiektów można było odnaleźć jeszcze w latach 50. XX wieku. Teren ten „od zawsze” uznawano zwyczajowo za chroniony, co honorowali zarówno sami turyści, jak i administracja leśna. Na tym terenie prowadzono gospodarkę leśną zbliżoną do naturalnej. Sformalizowano ten stan w 1955 roku, tworząc tzw. rezerwat częściowy. Ochroną objęto tylko tę część omawianego obszaru, która po II wojnie światowej znalazła się w granicach obecnego województwa warmińsko-mazurskiego. Część leżąca na terenie obecnego woj. kujawsko-pomorskiego dopiero w 2001 roku doczekała się ochrony. Utworzono tam rezerwat przyrody Jar Brynicy II o powierzchni 28,27 ha. Tym samym nastąpił swego rodzaju powrót do tradycyjnego kształtu tego obszaru.
Przedmiotem ochrony w rezerwacie jest las mieszany o cechach zespołu naturalnego ze zbiorowiskami lasu mieszanego (klonowo-lipowego grądu zboczowego i łęgu jesionowo-olszowego), porastający strome zbocza jaru rzeki Brynicy i przylegającej wysoczyzny morenowej. Wiek drzewostanu wynosi około 140-160 lat. Jest to miejsce lęgowe bociana czarnego, zimorodka i pluszcza. Stwierdzono obecność 33 gatunków mchów oraz 417 taksonów (grup genetycznie spokrewnionych) roślin naczyniowych. Rośnie tu jeden z piękniejszych dębów Polski - wysoki na ponad 32 m i o obwodzie ponad 6 m Dąb Rzeczypospolitej
Spośród roślin chronionych, występujących w rezerwacie, wymienić należy widłak wroniec, widłak jałowcowaty, pluskwica europejska, orlik pospolity, pomocnik baldaszkowy, naparstnica zwyczajna, lilia złotogłów, podkolan biały, gnieźnik leśny, wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity.
Osobliwością jest ginący w naszej florze krasnorost Hildebrandia rivularis, typowy składnik górskich potoków. Ostatnio jednak badania nie potwierdziły występowania tego gatunku na terenie rezerwatu.
Atrakcją rezerwatu są też rzadkie gatunki ptaków, m.in. zimorodek, pluszcz i bocian czarny.
Na mapie oznaczyliśmy miejsce wypływu rzeki Brynica.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Rezerwat przyrody Jar Brynicy

    Rezerwat przyrody Jar Brynicy

    Jar Brynicy - piękny krajobrazowo i unikatowy pod względem przyrodniczym obszar - leży częściowo w województwie...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy