Według legendy kaplicę zbudowano z cegieł z ruin zamku krzyżackiego, stojącego niegdyś na wyspie Gilma na pobliskim Jeziorze Dobskim. Postawili go tam Krzyżacy po pokonaniu ostatniego wodza Galindów Izegusa (Yzegupsa).
Wokół kaplicy chowano "przyjaciół rodu". Zachowały się ślady po 3 takich grobach.
Do kaplicy prowadzi piękna aleja lipowa. Budynek wpisany do rejestru zabytków w 1983 roku.
Doba (niem. Doben): Wieś w powiecie giżyckim, położona nad jeziorem Dobskim. Założona w 1496 roku. W 1529 roku książę Albrecht Hohenzollern nadał ją rodzinie Schenk zu Tautenberg, która z czasem stała się jedną z najpotężniejszych rodzin na Mazurach. Należały do niej wsie położone pomiędzy Giżyckiem, Kętrzynem i Węgorzewem.
W Dobie Tautenbergowie zbudowali pałac, zniszczony w styczniu 1945 roku. Z dawnych zabudowań do dzisiejszych czasów zachowały się tylko budynki folwarczne z odnowionym budynkiem kuźni, w której siedzibę ma teraz spółka Dobrol.
We wsi kościół z 1985 roku zbudowany na bazie późnogotyckiej świątyni ewangelickiej.
Na jeziorze Dobskim przy wsi leży wyspa Gilma. Zachowały się tam ruiny XIX-wiecznej „świątyni dumania”. Według legendy na wyspie miał zginąć ostatni wódz Galindów Izegus (Yzegups).
oprac. Igor Hrywna
Przy wjeździe do wsi od strony Gizycka droga rozwidla się. W prawo dojedziemy do Doby. Aby dojechać do kaplicy trzeba skręcić w lewo, na drogę szutrową. Po około 200 metrach, po prawej, zobaczycie lipową aleję, która prowadzi do kapliczki. Nieco wcześniej, na porośniętym drzewami sąsiednim wzgórzu resztki ewangelickiego cmentarza.
.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez