Od Jezioraka do Dziarnówka: Wiosenne zamiatanie Iławki

2013-05-07 11:17:07 (ost. akt: 2013-05-10 12:09:07)
"Rodzinne" zdjęcie uczestników przed wypłynięciem do akcji

"Rodzinne" zdjęcie uczestników przed wypłynięciem do akcji

Autor zdjęcia: Krzysztof Truszczyński

Iławka to niewielka, ale bardzo urokliwa rzeczka w pobliżu Iławy. Co roku wiosną grupa zapaleńców z PTTK w Iławie, Nowym Mieście i Lubawie wyrusza kajakami na rzekę z workami i bosakami, aby zebrać pozostawione tam śmieci.

Oto relacja głównego organizatora akcji - prezesa Oddziału PTTK w Iławie Krzysztofa Truszczyńskiego.

Tradycją już się stało, iż w ramach Akcji „Czyste Jeziora i Rzeki” które odbywają się pod patronatem Starosty Iławskiego, zawsze w ostatnią sobotę kwietnia członkowie oraz sympatycy Oddziału PTTK w Iławie umawiają się na sprzątanie „królowej rzek” naszego powiatu – Iławki. Organizatorem tej Akcji jest już tradycyjnie Kolejowy Klub Turystyki Pieszej „Carpe Diem” .

W bieżącym roku spotkaliśmy się 27 kwietnia przy rozlewisku rzeki, tuż za jazem wodnym. Pomimo niezbyt sprzyjających warunków atmosferycznych na miejsce zbiórki stawiła się dość spora grupa, chcąca posprzątać koryto rzeki. Miło było zobaczyć osoby. które od początku uczestniczą w tym przedsięwzięciu, jak również nowe twarze. Bardzo miłym zaskoczeniem dla nas było, iż do naszej akcji włączyli się właściciele hotelu „Zielony Zakątek”. Akcję jak co roku, wspierała Państwowa i Społeczna Straż Rybacka z Iławy wyposażona w łódź patrolową.
Dlaczego akcję rozpoczęliśmy właśnie od rozlewiska rzeki, tuż za jazem wodnym i młynem „Edwarda”? Nauczeni doświadczeniem z lat ubiegłych, zdajemy sobie sprawę, że w tym miejscu kumuluje się najwięcej nieczystości.
Do specjalnych worków otrzymanych ze Starostwa Powiatowego w Iławie trafiają odpadki naszej cywilizacji. Przeważają butelki plastikowe, butelki szklane, worki foliowe i puszki aluminiowe. Przy stanowiskach wędkarskich zbieramy opakowania po przynętach i zanętach oraz puste wiaderka plastikowe. Są również i „grubsze” trofea jak np. opony samochodowe, monitor od telewizora i …. fotel. Spóźniona wiosna w tym roku nie pozwoliła jeszcze roślinności wodnej na bujny wzrost, a więc spokojnie możemy „penetrować” trzcinowiska.

Zapełnione worki przekazujemy na łódź patrolowa PSR. Podzieleni na dwie grupy, opływając z prawej i lewej strony rozlewisko rzeki spotykamy się przy wiadukcie kolejowym. Wspólnie dochodzimy do wniosku, że w tym roku śmieci jakby mniej. Czyżby efekty naszych Akcji przynosiły rezultaty? A może społeczeństwo zrozumiało, że nie należy zanieczyszczać wody rzeki i jej otoczenia. Nie zlikwidowaliśmy żadnego „dzikiego” wysypiska śmieci, co w poprzednich latach było nagminne.

Kolejnymi punktami kumulującymi śmieci są trzcinowiska w pobliżu wiaduktu kolejowego i mostu drogowego. Zapełniamy nasze worki nieczystościami z tego rejonu i płyniemy dalej. Czym dalej znajdujemy się od cywilizacji, tym śmieci mniej. Przepływamy spokojnie przez jezioro Iławskie, a dalej napotykamy już sporadycznie na pływające i uwięzione w trzcinach śmieci.

Dopływamy do miejscowości Dziarnówko, gdzie już tradycyjnie kończymy naszą akcję. W miejscu udostępnionym nam przez Nadleśnictwo w Iławie rozpalamy ognisko, pieczemy kiełbaski i podsumowujemy akcję. Gospodarze tego terenu są wyczuleni na potrzeby turystów – gości odwiedzających „Wiatę nad Iławką”. Teren pięknie przygotowany, jest miejsce na ognisko (z przygotowanym opałem), wiata ze stołami i ławami. Wokół tablice informacyjne o przyrodzie – lokalnym środowisku.

Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „Miej serce dla przyrody, sprzątaj lasy, łąki, wody”. Oto nasze wnioski:

* Rzeka Iławka, jest ciekawym akwenem wodnym. Podczas tego spływu spotkaliśmy dość sporo ptactwa wodnego. Zauważyliśmy ślady bytowania bobrów - liczne zgryzy na przybrzeżnych drzewach. W przybrzeżnych trzcinowiskach, słychać było świergot i trele mieszkańców tych obszarów .
* Nadmiar śmieci uświadomiły nam że takie akcje (sprzątanie rzeki Iławki, jej koryta), powinny być realizowane również i ze sprzątnięciem nabrzeży rzeki. Przy kolejnej tego typu akcji spróbujemy zachęcić do udziału również działkowców, przy których w bezpośrednim sąsiedztwie przepływa rzeka Iławka, aby efekty naszej pracy były bardziej widoczne.
* Musimy wszyscy razem dbać o nią, aby nie stała się lokalnym ściekiem. I nie tylko szczycić się , że mamy najdłuższe jezioro w Polsce, ale również przyciągnąć turystów kajakarzy, którzy spływają Iławką do Drwęcy.
* Czysta rzeka, będzie kolejnym atutem do zaoferowania gościom odwiedzających nasze miasto, gdyż coraz większa jest zauważalna tzw. turystyka aktywna.
* Miło jest spędzić czas na łonie natury, wędrując szlakami pieszymi, rowerowymi i spływając kajakiem po czystej rzece.

Oczekiwane efekty ekologiczne zostały osiągnięte w 100 %. Zebrane śmieci zapełniły około 50 worków 120 litrowych.
Na zakończenie akcji każdy uczestnik otrzymał gadżety promujące powiat i miasto Iława.
Zrobiliśmy kolejny mały krok w porządkowaniu naszego środowiska naturalnego.
Słowa podziękowania i uznania należą się uczestnikom spływu, którym chciało się w wolną sobotę popracować społecznie, na rzecz lokalnej społeczności.

Specjalne podziękowania kierujemy do:

- Pana Starosty Powiatu Iławskiego Macieja Rygielskiego, za udostępnienie gadżetów promujących powiat Iławski, którymi zostali obdarowani uczestnicy akcji;
- Pana Burmistrza Iławy Włodzimierza Ptasznika, za udostępnienie gadżetów promujących miasto Iława, którymi zostali obdarowani uczestnicy Akcji;
- Pana Wójta Gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego, za dofinansowanie wypożyczenia i transportu kajaków;
- Pani Nadleśniczej Nadleśnictwa Iława Annie Krzyżanowskiej, za nieodpłatne udostępnienie „Wiaty nad Iławką” przy leśniczówce w miejscowości Dziarnówko.
- Pana Komendanta Straży Rybackiej Posterunku Rejonowemu w Iławie Zbigniewa Jankowskiego, za udział w akcji strażników Państwowej i Społecznej Straży Rybackiej i nieodpłatne udostępnienie łodzi patrolowej do odbioru zapełnionych worków od kajakarzy i transportu na miejsca zrzutów;
- Pana Adama Kopiczyńskiego oraz Marka Dziekańskiego z Nowego Miasta Lubawskiego, za pomoc i obsługę w realizacji zadania.
Krzysztof Truszczyński
Prezes Oddziału PTTK w Iławie


Na mapie oznaczyliśmy Dziarnówko - miejsce zakończenia akcji

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy