Olsztynek: Światowy Festiwal Cittaslow
2013-05-08 13:35:27(ost. akt: 2013-05-10 14:30:52)
To niewielkie mazurskie miasto będzie w tym roku gospodarzem Światowego Festiwalu Cittaslow. Spotkanie zaplanowano na 18 maja, właśnie kończą się przygotowania do tego niezwykłego wydarzenia. Wszędzie można spotkać plakaty i banery ze ślimakiem.
Dlaczego wybrano Olsztynek? Jedną z idei, jaka przyświeca miastom zrzeszonym w Cittaslow, jest dbałość o starą substancję architektoniczną. Rewitalizacja rynku starego miasta, jaką przeprowadzono w Olsztynku, jest pozytywnym przykładem takiej właśnie dbałości. W stowarzyszeniu ceni się również dziedzictwo kulturalne. A przecież Olsztynek - to słynny skansen, czyli Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny, instytucja samorządu województwa, współpracująca w organizacji niektórych imprez z miastem.
Pod znakiem ślimaka
W Olsztynku wiszą już banery z logo ślimaka, symbolem stowarzyszenia. Dlaczego ślimak? Ano dlatego, że Cittaslow to stowarzyszenie miast, gdzie życie płynie powoli, nikt się nie spieszy.
Jako pierwsi - już 16 maja - przyjadą do Olsztynka dziennikarze z Brukseli. W programie zwiedzanie miasta i gminy, przewidziano też wypad na Pola Grunwaldzkie.
W piątek 17 maja odbędą się pierwsze spotkania delegatów na zjazd. Przybędzie ich około 250.
Festiwal na rynku
W sobotę 18 maja o godz. 10 rozpocznie się na olsztyneckim rynku Festiwal Cittaslow. W tym dniu rynek będzie zamknięty dla ruchu drogowego. Staną tu stoiska Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow, rzemieślników, członków sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle. Na estradzie zaprezentują się zespoły artystyczne miast zrzeszonych w polskiej sieci Cittaslow, w tym z Miejskiego Domu Kultury w Olsztynku. W programie również występy i konkursy dla dzieci.
Przed południem, w Salonie Wystawowym muzeum rozpocznie się konferencja "Cittaslow — nowe trendy rozwoju małych miasteczek w Europie i na świecie". Przewidziano także festiwalowe zdjęcie rodzinne, degustację potraw przygotowanych przez restauratorów, członków sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle. Wieczorem wystąpi olsztyński zespół muzyczny Zbigi Band. A od 20.30 w olsztyneckim skansenie rozpocznie się Europejska Noc Muzeów.
Promujemy swoje miasta
— To największa w historii naszego miasta impreza o takim zasięgu międzynarodowym. Projekt został dofinansowany przez RPO i budżet województwa — mówi Artur Wrochna, burmistrz Olsztynka. — Wymaga sprawnego przygotowania logistycznego. Głównym organizatorem festiwalu jest Miejski Dom Kultury. Imprezę wspomaga również Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficny, a także Zespół Szkół.
Wśród ponad 250 delegatów, jacy przyjadą z całego świata do Olsztynka, będzie Pierre Giorgio Oliveti, sekretarz generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow. Przyjadą również przedstawiciele władz miast z naszego regionu. Warto dodać, że właśnie w naszym regionie rozpoczęto upowszechnianie idei Cittaslow w Polsce. Prekursorem był Reszel, za nim poszły Nowe Miasto Lubawskie, Lubawa, Lidzbark Warmiński, Biskupiec i Bisztynek, ostatnio zaś przyjęto do stowarzyszenia Ryn, Olsztynek, Gołdap oraz Barczewo. Będzie także delegacja z Dobrego Miasta, które stara się o przyjęcie do stowarzyszenia.
Wszystkie miasta członkowskie mają poniżej 50 tysięcy mieszkańców, co jest jednym z warunków przystąpienia do Cittaslow.
— Traktujemy przynależność do sieci Cittaslow i udział w festiwalu w Olsztynku jako znakomitą formę promocji dla naszego miasta — ocenia wydarzenie Lech Jan Nitkowski, burmistrz Barczewa.
Władysław Katarzyński
Władysław Katarzyński
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
kolorowe jarmarki #1081305 | 178.183.*.* 11 maj 2013 17:45
super, fajna zabawa, gra muzyka!. Proponuję zająć sie psami w gminie, nie tylko bezdomnymi (nieodpowiedzialnych wlaścicieli karać mandatami),przy okazji śmieci - zając się np. pojemnikami na przeterminowane lekarstwa. Przecież ludzie wyrzucaja stare antybiotyki do śmieci. Co to znaczy dla środowiska nie trzeba mówić, "gratuluję" wydania 4 mln na utworzenie niepotrzebnego muzeum Stalagu (które zmieściłoby sie na kilku stołach) - na strych i tak nikomu nie bedzie sie chciało przychodzić. Ale co tam bawmy się!
odpowiedz na ten komentarz
Anna #1078379 | 89.228.*.* 8 maj 2013 19:59
Gwoli ścisłości - miast należących do stowarzyszenia Cittaslow na Warmii i Mazurach jest 10. Prekursorem był oczywiście Reszel. W 2006 r. zgodę Ministra na przystąpienie do Stowarzyszenia Cittaslow otrzymali pozostali członkowie - założyciele: Biskupiec, Bisztynek i Lidzbark Warmiński. W 2010 do Stowarzyszenia przystąpiło Nowe Miasto Lubawskie. W październiku 2012 certyfikaty członkostwa odebrali burmistrzowie Olsztynka i Rynu, a w listopadzie członkostwo zostało przyznane Lubawie. W lutym bieżącego roku do Cittaslow dołączyło Barczewo, a 13 kwietnia w Kristinestad w Finlandii, Komitet Koordynujący Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow formalnie przyjął do Stowarzyszenia Gołdap.
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)