Kościół pw. Dobrego Pasterza, zwany popularnie „małym kościółkiem”, 9 czerwca 2013 roku kończy równe sto lat. O jubileuszu kościoła i parafii pisze wikariusz parafii ks. Rafał Chwałkowski SDS.
W 1912 roku mieszkało na tych terenach ponad 250 katolików. W 1912 r. ks. Buchholz podjął decyzję o budowie kaplicy. Nabył za 7 tys. marek dwie działki: od urzędnika pocztowego Augusta Hochmanna i kupca Franza Tietza, a następnie umieścił kamień węgielny pod fundamenty kaplicy pod wezwaniem Dobrego Pasterza przy ul. Bismarcka 2 (dawnej Kattestroku, obecnie Pionierów), która od samego początku była jedynym katolickim kościołem na tych terenach. Budowa trwała tylko rok.
Wewnętrzny ład
Wybudowano oryginalną kaplicę o osi podłużnej zorientowanej na kierunku zachód – wschód (fasada – apsyda). Ta ceglana budowla modernistyczna nawiązuje określonymi elementami do architektury romańskiej i wyróżnia się integralnie złączoną z korpusem wieżą, nie leżącą w jego osi (wewnątrz – schody na emporę organową). Unikalne jest rozplanowanie „wewnętrznego ładu” dwukondygnacyjnej części nadziemnej: dolną wybudowano z przeznaczeniem na plebanię, górną, jednonawową – do sprawowania liturgii. Wnętrze kościoła z oryginalnym odeskowaniem sklepienia kolebkowego nawy zachowało się z niewielkimi zmianami do dziś (zamurowano okna w prezbiterium). Architektura świątyni jest świetnym przykładem odchodzenia od historyzmu, w poszukiwaniu prostych, a zarazem funkcjonalnych rozwiązań.
Jezus nauczający z łodzi i św. Hubert
Wyposażenie i wystrój świątyni zostało zmienione po 1960 roku. Największych przekształceń dokonano realizując postanowienia Soboru Watykańskiego II i w latach późniejszych. Zamurowano okna w prezbiterium, a ściany i sklepienie wyłożono drewnianą boazerią. Strop nawy jest wyłożony drewnem. Polichromię na tęczy i w prezbiterium zamalowano. Ołtarz główny pw. Dobrego Pasterza w 1974 r. wymontowano i przewieziono do kościoła w Baranowie (gmina Mikołajki). W latach 90. XX w. zamieniono miejscami ołtarze boczne, a figury Chrystusa i NMP zastąpiono odpowiednio obrazami. Figury znajdują się w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Obraz Dobrego Pasterza zabrano z prezbiterium w 2012 r. Przy ołtarzu Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajduje się miejsce kultu żeglarzy z figurą Jezusa nauczającego z łodzi. Miejsce kultu myśliwych z płaskorzeźbą przedstawiającą św. Huberta na polowaniu ulokowano przy ołtarzu Miłosierdzia Bożego.
Towarzystwo Boskiego Zbawiciela
Kaplicę konsekrowano 5 listopada 1913 r. Wtedy odprawiono pierwszą mszę świętą. Liturgie nieprzerwanie sprawowano tu także podczas I i II wojny światowej. Przed wycofaniem się z Węgorzewa w 1945 r. żołnierze sowieccy zamierzali zniszczyć kościół. Uratował go pierwszy proboszcz parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła w Węgorzewie ks. Nikodem Masłowski (repatriant z Wileńszczyzny). W 1946 r. utworzono parafię przy kościele św. Piotra i Pawła. Kaplica Dobrego Pasterza stała się świątynią pomocniczą obsługiwaną przez księży diecezjalnych (do 1960 roku).
Dalsza historia kościoła Dobrego Pasterza jest związana ze zgromadzeniem zakonnym salwatorianów. Na Warmię i Mazury salwatorianie przybyli w 1960 r. Pierwszym salwatorianinem pochodzącym z Węgorzewa był brat Cyprian Antoni Pachałko, który w 1948 r. w wieku 31 lat wstąpił do Towarzystwa Boskiego Zbawiciela. W 1960 r. kościół rektoralny pw. Dobrego Pasterza przekazano salwatorianom w celu prowadzenia pracy duszpasterskiej.
Cementujemy wspólnotę
Salwatorianie z parafii Dobrego Pasterza prowadzą działalność duszpasterską otwartą na duchowe potrzeby i wartości etyczne prezentowane przez wspólnotę parafialną. Wysuwają własne inicjatywy, a także przychodzą z pomocą i uczestniczą w realizacji zamierzeń wiernych. Zwracają uwagę dwa aspekty: wyjście poza parafię (duszpasterstwo żeglarzy i myśliwych, działalność ewangelizacyjna wśród młodzieży, szkolna praca katechetyczna, prowadzenie świetlicy parafialnej, organizowanie festynów rodzinnych i półkolonii letnich dla dzieci, fundowanie stypendiów dla młodzieży itp.) oraz wielokierunkowość oddziaływań – od festiwali piosenki religijnej po kursy żeglarskie dla ubogiej młodzieży. Wokół wspólnych działań cementuje się zgromadzenie wiernych, niekoniecznie związanych przynależnością do jednej parafii (przykład: msze święte zamawiają wspólnoty dawnych węgorzewskich parafian z Niemiec).
Ks. Rafał Chwałkowski SDS
W artykule wykorzystałem fragmenty publikacji autorstwa p. Ryszarda Karuzo “Stulecie kościoła Dobrego Pasterza 1913-2013”.
Zapraszamy do udziału w misjach świętych, które przygotują nas do wielkiego jubileuszu. Przyjdźcie raz dziennie do „małego kościółka” przy ulicy Pionerów od 31 maja do 7 czerwca. Niech będzie to czas intensywniejszej modlitwy, umocnienia wiary i pojednania w naszych domach (szczegółowy program Misji Św. możesz znaleźć tutaj.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez