Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Jeziorany: warto zobaczyć

2010-09-14 11:04:00 (ost. akt: 2012-04-24 11:21:59)
Jeziorany: warto zobaczyć

Każdy, kto chciałby zobaczyć jak wyglądało prowincjonalne pruskie miasteczko, powinien wybrać się do Jezioran. Kolorowe kamieniczki przeniosą nas do XIX wieku, jeżeli tylko wybierzemy się na ul. Kajki czy Krzywą.

Chociaż w tej chwili natkniemy się tam na bank, żłobek czy dom opieki społecznej, to nadal dumnie prezentują neoklasycystyczny styl. Czas niestety nie oszczędził gotyckiego zamku, należącego do biskupów warmińskich, którego pozostałości zostały wkomponowane w budynek Urzędu Miasta na placu Zamkowym. Pamiętają one jeszcze drugą połowę XIV w.

Jeżeli po krótkim zwiedzaniu macie ochotę na chwilę ochłody, warto zejść bocznymi schodkami ze wspomnianego placu do amfiteatru. Odbywają się w nim wszelkie imprezy kulturalne i coroczny Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych. Trochę cienia można również znaleźć na placu Jedności Narodowej, gdzie można przysiąść na ławeczce i zjeść lody. Po drugiej stronie ul. Kajki z ochłodą będzie trudniej, więc warto szybko przemierzyć ryneczek i udać się do gotyckiego kościoła p.w.św. Bartłomieja.

Jego czerwone mury widać już przy wjeździe do miasta. A na pewno warto zwiedzić ten zabytek, bo to najstarsza część zabudowy Jezioran, pochodząca z drugiej połowy XIV w. W jego wnętrzu warto zwrócić uwagę na obrazy stacji krzyżowych z kręgu XVIII - wiecznej szkoły magdeburskiej. Znajdują się w nim również organy pochodzące z 1874r., które są największym zachowanym instrumentem wykonanym przez firmę Augusta Terletzkiego z Elbląga.

Jeżeli kogoś interesuje okres przedchrześcijański to powinien wybrać się na Świętą Górę w odległości 3 km od Jezioran przy drodze w kierunku wsi Lekity. Chociaż zachowały się na niej ślady dawnych wałów i fos, to kiedyś miała tu stać pogańska świątynia Prusów. Obecnie góra spełnia funkcję punktu widokowego na miasto i okolice.

Warto wybrać się również do rezerwatu ptaków "Ustnik", położonego 4 km od Jezioran. To prawdziwy raj dla ornitologów, jest tu ponad 50 gatunków ptaków.

Jeziorany nie maja nic wspólnego ze znaną audycją radiową "W Jezioranach". Kręcono w nim za to serial "Stacyjka".

Warto zobaczyć w Jezioranach i okolicy:

Franknowo: barokowy kościół
Jeziorany: gotycki kościół św. Bartłomieja z 1390 r.
Jeziorany: kaplica św. Krzyża
Radostowo: gotycki kościół p.w. św. Jerzego i św. Anny
Tłokowo: kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z XIV wieku, przebudowany
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. vvv #311323 | 178.183.*.* 2 lip 2011 15:16

    @Podróżnik Święta Góra znajduje się pomiędzy Lekitami a Krokowem. Najlepiej tam dojechać drogą do Lekit przy oczyszczalni ścieków. Jadąc od Jezioran góra będzie znajdować się przed Lekitami, po lewej stronie.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. podróżnik #53541 | 212.160.*.* 14 wrz 2010 12:43

    Gdzie jest dokładnie ta Święta Góra?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz