Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztynek: najpierw ślub, potem parada

2013-07-02 12:45:56 (ost. akt: 2013-07-02 12:45:46)
Cóż to byłaby za parada bez orkiestry strażackiej?

Cóż to byłaby za parada bez orkiestry strażackiej?

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Sobotnia (29 czerwca) parada z okazji tegorocznych Dni Olsztynka była nieco spóźniona, a wszystko dlatego, że jeden ze strażaków, któremu towarzyszyli koledzy, brał ślub. A bez strażaków cóż to za parada!

Zanim doszło do uroczystego i zarazem hałaśliwego przemarszu przez miasto, przed ratuszem odbyła się uroczystość przekazania władzy mieszczanom przez burmistrza Artura Wrochnę. Ten symboliczny akt poprzedziło wystąpienie herolda, który opowiedział o wydarzeniach historycznych 17 lipca 1410 roku, kiedy to wracające spod Grunwaldu zwycięskie wojska Jagiełły zostały wpuszczone bez walki do miasta i na zamek krzyżacki.
Następnie ochmistrzyni Katarzyna Waluk, dyrektor Miejskiego Domu Kultury, w asyście lokalnego bractwa rycerskiego Konwentu Świętego Piotra, otrzymała od burmistrza klucze do bram grodu.

— Obiecujemy, że w tych dniach, kiedy Olsztynek się bawi, nie będziemy nadużywać napitków, gwarantujemy święty spokój! — powiedziała, po czym wsiadła z towarzystwem do bryczki. I wtedy huknęło! Wystrzał z działa spłoszył nieco konie, na szczęście udało się je poskromić i parada ruszyła! Na czele maszerowała orkiestra dęta OSP z Lidzbarka z uroczymi dziewczętami. Za nimi bryczka z ochmistrzynią, następnie kroczyły władze miasta, a potem skandujące pogodne hasła szkoły, kluby sportowe, Mali Bębniarze, a na końcu strażacy. Imponująco prezentowały się wozy bojowe, które zrosiły obserwujące widowisko tłumy deszczykiem z motopompy.

Zobacz film z parady ulicami Olsztynka.

W niedzielę 30 czerwca imprezy przeniosły się do skansenu. Tegoroczne Dni Olsztynka, które uświetniły delegacje zaprzyjaźnionych miast, upłynęły pod znakiem wielu wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, które odbywały się na zamku, na przedzamczu i na terenie muzeum.
Władysław Katarzyński
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy