Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Gietrzwałd: warto zobaczyć

2010-09-14 12:00:00 (ost. akt: 2012-01-09 12:28:59)
Gietrzwałd: warto zobaczyć

Gietrzwałd to jedna z tych warmińskich wsi, która nie potrzebuje w Polsce promocji. Wszyscy wiedzą, że mieści się tam Sanktuarium Maryjne. Mało kto natomiast wie, że objawienia maryjne w Gietrzwałdzie miały tez podtekst narodowy.

Gietrzwałd (niem. Dietrichswalde) założono w 1352 roku. Polska nazwa pojawiła się w dokumentach w XVII wieku. W XIX wieku we wsi powszechnie używało się gwary warmińskiej. Jednak w II połowie XIX wieku na obszarze Warmii i Mazur nastąpiło wyraźne cofniecie się polskiego żywiołu. Było to efektem jednocześnie naturalnych procesów, jak i przymusowej germanizacji.

Spowolnienie tego procesu na katolickiej Warmii miało związek z objawieniami w Gietrzwałdzie. Od 27 czerwca do 16 września 1877 roku na przykościelnym klonie Matka Boża objawiała się dwóm dziewczynkom: Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej.
Maryja przemawiała do nich po polsku, co w oczywisty sposób wzmocniło ruch polski na Warmii.

Gietrzwałd w tamtych czasach był jednym z najważniejszych ośrodków polskości na Warmii. To w Gietrzwałdzie powstała pierwsza na Warmii polska księgarnia. Założył ja Andrzej Samulowski. Budynek księgarni zachował się do dzisiejszych czasów. Także w Gietrzwałdzie 16 kwietnia 1886 roku ukazało się pierwsze wydanie Gazety Olsztyńskiej, najstarszej i największej gazety codziennej na Warmii i Mazurach. Gazeta ukazuje się do dzisiaj.

Dzisiejszy Gietrzwałd jest stolica gminy. Na jej terenie znajduje się 12 jezior. Przez teren gminy przechodzi szlak św. Jakuba.

Warto zobaczyć w Gietrzwałdzie i okolicy
Gietrzwałd: Sanktuarium Maryjne
Łęguty: poewnagelicki kościół zbudowany w latach 1737 – 1738
Sząbruk: kościół p.w.św. Mikołaja i św. Jana Ewangelisty z poł. XVIII wieku

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB