Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Walkiria 2013: starcie czołgów rosyjskich i niemieckich

2013-07-19 12:40:42 (ost. akt: 2013-07-19 13:22:35)
Walkiria 2013: starcie czołgów rosyjskich i niemieckich

Fragment ubiegłorocznej Walkirii

Autor zdjęcia: Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Regionów PARK

20 lipca w Mazurolandii k./Kętrzyna odbędzie się czwarta edycja Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”. W dwóch widowiskach historycznych „Studzianki 1944” wezmą udział aż cztery czołgi – trzy rosyjskie T-34 oraz jedna niemiecka Pantera.

Walkiria to największa letnia impreza plenerowa na Mazurach. W tegorocznej edycji odtworzone zostaną dwa epizody słynnej bitwy pod Studziankami z 1944 roku. Była to największa bitwa pancerna stoczona przez polskie czołgi na froncie wschodnim. W widowiskach historycznych weźmie udział rekordowa liczba historycznych egzemplarzy sprzętu ciężkiego. Widzom zaprezentowane zostaną trzy rosyjskie czołgi T-34 oraz jedna legendarna niemiecka Pantera. W pokazach wezmą udział również inne pojazdy z okresu II wojny światowej, będące tłem dla czołgów m.in. pierwsza niemiecka ciężarówka wykorzystującą olej napędowy - Magirus S3000, amerykańska ciężarówka GMC CCKW pod radziecką flagą, działo samobieżne ZIS-3, armaty KSU-18 i Haubica 122 mm wz. 1938 oraz motocykle BMW.

- Po raz pierwszy w jednym miejscu zaprezentowane zostaną aż cztery czołgi. Nikt w Polsce nie zorganizował jeszcze inscenizacji historycznej w tak widowiskowej formie – mówi Paweł Krawiec, organizator Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria 2013”.

Widowiska w filmowej oprawie


Pierwszy duży pokaz zaplanowano na godz. 12.00. Będzie to dynamiczna walka manewrowa dwóch czołgów. Pantera kontra T-34 w pokazie freestyle bez określonego scenariuszem zakończenia. Wygra lepszy sprzęt i sprawniejsza załoga. Czołgi będą strzelać do siebie, obracać wieżami i wykonywać dynamiczne manewry. Ze względów bezpieczeństwa pokaz odbędzie się bez udziału rekonstruktorów.

Na godzinę 17.00 zaplanowano drugą inscenizację, która będzie najważniejszym wydarzeniem dnia. W tym roku zostanie poświęcona wydarzeniom z sierpnia 1944 roku, które miały miejsce na przyczółku warecko-magnuszewskim, a w szczególności pod wsią Studzianki. 9 sierpnia 1944 roku pierwsze polskie czołgi przeprawiły się na przyczółek, a w tym czasie Niemcy podeszli pod Studzianki. Postępy Niemców zahamował atak 3 kompanii czołgów z 1 Brygady Pancernej, a 11 sierpnia Niemcy zostali ostatecznie wyparci ze wsi Studzianki po ataku 1 kompanii czołgów podporucznika Świetany. Walki były zażarte, skrzyżowanie dróg w rejonie Studzianek było przez Polaków zdobywane 7 razy. Ostatecznie 15 sierpnia bitwa zakończyła się likwidacją sił niemieckich zamkniętych w kotle.

Konsultanci Hansa Klossa


W walkach wykorzystana zostanie oryginalna broń z epoki oraz artystyczna pirotechnika z ponad 40 wybuchami. Podczas inscenizacji rekonstruktorzy wystrzelą ponad dwa tysiące pocisków. Dodatkowo organizatorzy zabezpieczyli udział m.in. moździerzy, pancerfaustów, armat dywizyjnych.
Do realizacji widowiska zaangażowani zostali aktorzy i konsultanci do spraw militarnych w takich filmach jak „Czas honoru”, „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” i „Hans Kloss - stawka większa niż śmierć”. Za narrację oraz kompleksowe prowadzenie imprezy odpowiadają polscy historycy z tytułami naukowymi, specjalizujący się w historii wojskowości i prowadzeniu imprez rekonstrukcyjnych.

Piknik historyczny pomiędzy bitwami


Walkiria to jednak nie tylko bitwy. W czasie trwania imprezy odbywać się będą pokazy broni i wyposażenia jednostek biorących udział w inscenizacji. Zademonstrowane zostaną m.in. karabiny Mauser oraz Mosin, pistolety maszynowe PPSh-41 i MP-38 oraz karabiny samoczynne DP-28 vs MG-42. W sobotę 20 lipca każda z Grup Rekonstrukcji Historycznej przygotuje ponadto własną dioramę tematyczną. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w zabawach i konkursach, a także zobaczyć z bliska profesjonalne wyposażenie. Co godzinę pomiędzy widowiskami historycznymi prezentowane będzie najciekawsza broń z okresu II wojny światowej. Na zakończenie Walkirii przewidziano „Military Party”, czyli wspólną zabawę na powietrzu przy akompaniamencie muzyki lat 30. i 40. XX wieku.

Bilety na Mazurski Piknik Militarny Walkiria 2013 są dostępne w przedsprzedaży w sieciach dystrybucji oraz na stronach internetowych Ticketpro i KupBilet. Wejściówki można również kupić w Kinie „Gwiazda” w Kętrzynie oraz w dniu imprezy w kasie Mazurskiego Parku Atrakcji „Mazurolandia”.
Dodatkową atrakcją może być zwiedzanie Parku Miniatur Warmii i Mazur, sąsiadującego bezpośrednio z terenami, na których odbywają się imprezy Walkirii. Warto też odwiedzić słynny Wilczy Szaniec - kwaterę Hitlera w Gierłoży.
UWAGA: Bilety na Walkirię 2013 uprawniają do bezpłatnego korzystania ze wszystkich atrakcji Mazurolandii, w tym także zwiedzania Parku Miniatur Warmii i Mazur.

Plan Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria 2013”: ,
20 lipca:
godz. 10.00 - rozpoczęcie Walkirii 2013
godz. 11.00 - atrakcje w dioramach Grup Rekonstrukcji Historycznej
godz. 12.00 - inscenizacja „Bitwa czołgów – Studzianki 1944 cz. 1”
Dynamiczna walka manewrowa dwóch czołgów. Pantera kontra T-34 w pokazie freestyle bez określonego zakończenia. Wygra lepszy sprzęt i sprawniejsza załoga. Czołgi będą strzelać do siebie, obracać wieżami i wykonywać dynamiczne manewry. Popis załóg i drift czołgów
godz. 13.00 - konkursy dla publiczności
godz. 14.00 - pokaz na „małej arenie”: karabiny Mosin vs Mauser
godz. 15.00 - pokaz na „małej arenie”: pistolety maszynowe PPSh 41 vs MP-38
godz. 16.00 - pokaz na „małej arenie”: karabiny samoczynne DP-28 vs MG-42
godz. 16.30 - konkursy dla publiczności
godz. 17.00 - inscenizacja „Bitwa czołgów – Studzianki 1944 cz. 2”
1 sierpnia wojska 1 Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej przeprawiły się przez Wisłę w rejonie Mniszewa i Ryczywołu i opanowały przyczółek warecko-magnuszewski. 3 sierpnia żołnierze z radzieckiego 101 pułku z 35 Dywizji Gwardii z 4 Korpusu Gwardii zajęli Studzianki i dotarli w rejon Głowaczowa. Spod Wołomina ściągnięto niemiecką Dywizję "Hermann Göring", której zadaniem było powstrzymanie radzieckiej 8 Armii Gwardii kontrnatarciem w kierunku na wsie Chodków i Studzianki.
6 sierpnia rozpoczął się marsz polskich jednostek w kierunku przyczółka tzn. 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, 3 Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta, a następnie 2 Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego.
9 sierpnia pierwsze polskie czołgi przeprawiły się na przyczółek, a w tym czasie Niemcy ponownie zajęli Grabnowolę i podeszli pod Studzianki. Postępy Niemców zahamował atak 3 kompanii czołgów z 1 Brygady Pancernej, a 11 sierpnia Niemcy zostali ostatecznie wyparci ze wsi Studzianki po ataku 1 kompanii czołgów podporucznika Świetany. Dzięki temu został zmniejszony wyłom w pozycjach polsko-radzieckich, który został ostatecznie zamknięty 14 sierpnia dzięki koncentrycznemu uderzeniu wzdłuż tzw. Grobli. Walki były zażarte i skrzyżowanie dróg w rejonie Studzianek było przez Polaków zdobywane 7 razy. Ostatecznie 15 sierpnia bitwa zakończyła się likwidacją sił niemieckich zamkniętych w kotle.

godz. 18.00 - Military Party.


Na mapie oznaczyliśmy miejsce imprezy.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

 • Lotnisko w Wilamowie

  Lotnisko w Wilamowie

  Wilamowo (Wilhelmsdorf) leży kilka kilometrów od Wilczego Szańca (Wolfschanze), wojennej kwatery Adolfa...

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. radek #1153038 | 178.235.*.* 26 lip 2013 09:36

  To nie była żadna pantera, tylko obspawana blachami 55

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bb #1150188 | 213.158.*.* 23 lip 2013 10:19

  Wszystko opisane wspaniale tylko jechać. Pojechaliśmy głównie po to by obejrzeć inscenizację bitwy czołgów, a tam zamiast inscenizacji był przejazd T 34 i Pantera po polu organizator zamiast bitwy zafundował nam pokaz czołgów że są one na chodzie a nie bitwę. To jest żenada naciąganie ludzi na kasę. Wstyd !!!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gosc #1148648 | 46.186.*.* 21 lip 2013 14:58

  byłem widziałem , fajna impreza tyle że nie było żadnego dynamicznego pokazu o 12 ej , wyjechały dwa czołgi i każdy osobno zrobił runde dookoła łąki i tyle byo pokazu!! bardzo sie zawiodłem bo organizatorzy zapowiadali świetny pokaz czołgów,drifty,walke i szybką jazde , nie miao to nic wspólnego z dynamiką!! nie wiem jak było o 17 bo musiałem wczesniej wrócic , poza tym było ok podobało mi się, mimo wszystko dzwięk silnika pantery i twardego robił wrażenie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. cywil #1147993 | 46.134.*.* 20 lip 2013 09:22

   Takie zabawy w wojnę tylko na poligonach.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz