Konik polski wywodzi się od wymarłego dzikiego konia tarpana. Ze względu na wyjątkowe cechy, które koniki odziedziczyły po swoich przodkach: doskonałe zdrowie, wytrzymałość i odporność na surowy klimat, mogą być użytkowane wszechstronnie. Między innymi jako konie wierzchowe, zaprzęgowe, w terapii dziecięcej, a nawet w pielęgnacji krajobrazu! Można będzie dowiedzieć się więcej na ten temat podczas wycieczki po olsztyneckim skansenie,podczas której pracownik muzeum poszerzy naszą wiedzę przyrodniczą i wprowadzi w tematykę związaną z jeździectwem.
Warto dodać, że największe w województwie warmińsko-mazurskim skupisko tej rasy występuje w Stacji Badawczej Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN w
Popielnie nad jeziorem Bełdany. Stado stajenne liczy ok. 100 sztuk, ponadto w rezerwacie żyją dzikie konie, tworzące cztery tabuny. W każdym z nich znajduje się ogier, około pięciu klaczy i ich młode.
Muzeum Budownictwa Ludowego - Skansen w Olsztynku zaprasza wszystkich chętnych 4 sierpnia na wycieczki z konikami polskimi, które rozpoczną się od młyna wodnego przy głównym wejściu do Muzeum. Wycieczki edukacyjne odbędą się w trzech turach o godzinach 10.00, 12.00 i 14.00.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez