W niewielkim Jarnołtowie w gminie Małdyty mieszkańcy zafundowali sobie pomnik Immanuela Kanta. Skąd ten pomysł? Ano stąd, że wielki niemiecki filozof mieszkał tu ponad trzy lata.
Immanuel Kant (1724-1804), niemiecki filozof oświeceniowy, urodził się w Królewcu (dziś Kaliningrad — red.). Od najmłodszych lat wykazywał naukowe zacięcie. Po śmierci ojca musiał jednak przerwać naukę, żeby samodzielnie zarabiać na życie. Właśnie te okoliczności zmusiły go do wyjazdu na dwór rodziny von Hülsen — do dzisiejszego Jarnołtowa w gminie Małdyty, w powiecie ostródzkim. W latach 1750-1754 pracował tam jako nauczyciel. Jarnołtowo postanowiło nie być gorsze od Kaliningradu, w którym jest Muzeum Kanta, i zaznaczyć obecność filozofa na swoich ziemiach. Dlatego w wiosce stanęła rzeźba Kanta, którą w skali 1:1 wykonał Ryszard Fereniec, rzeźbiarz hobbysta, były mieszkaniec Jarnołtowa.
Część większego projektu
— Kant przez trzy lata mieszkał w naszej. Trzeba to było jakoś upamiętnić — mówi Stanisław Uselis, sołtys Jarnołtowa. — Rzeźba to jeden z elementów projektu "Centrum rekreacyjne — spacer z Immanuelem Kantem". Poza placami i boiskami sportowymi powstanie aleja Kanta, przy której zostanie ustawiona rzeźba — dodaje sołtys.
Już w ubiegłym roku w miejscowej remizie powstało małe Muzeum Kanta. Są tam zdjęcia, kopie portretów i najważniejsze informacje o filozofie.
Pan Leszek i pan Ryszard
Wszystkie inicjatywy związane z zaznaczeniem obecności filozofa w wiosce mieszkańcy zawdzięczają byłemu mieszkańcowi Jarnołotowa Leszkowi Mellerowi. Pan Leszek obecnie mieszka za granicą, ale żywo interesuje się wszystkim, co jest związane z jego rodzinną wsią. Rzeźba to też jego pomysł. Postanowił przekonać do tego pomysłu innego byłego mieszkańca wsi — rzeźbiarza hobbystę Ryszarda Fereńca.
— Immanuel Kant to jeden z symboli Jarnołtowa, o czym zawsze pamiętaliśmy — mówi rzeźbiarz. - Nic dziwnego, że pomysł Leszka Mellera bardzo mi się spodobał. Prace nad rzeźbą trwały dwa tygodnie. Mam nadzieję, że gdy już stanie na swoim miejscu, na trwałe wpisze się w krajobraz Jarnołtowa — dodaje Fereniec.
Rzeźba stoi na razie przed kościołem, ale niedługo stanie w przeznaczonym dla niej miejscu.
Nina Ramatowska
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez