Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Kuropatwy na wolności, na razie z dożywianiem

2013-09-11 12:05:41 (ost. akt: 2013-09-11 12:14:56)
Myśliwi z Koła Łowieckiego „Łoś” w Olsztynie wypuścili kuropatwy w okolicach Burdąga i Witowa

Myśliwi z Koła Łowieckiego „Łoś” w Olsztynie wypuścili kuropatwy w okolicach Burdąga i Witowa

Autor zdjęcia: Agnieszka Cieśla

Prawie pół tysiąca młodych kuropatw wypuszczono na terenie powiatu szczycieńskiego. To inicjatywa Szczycieńskiego Towarzystwa Przyrodniczego i kół łowieckich. Ich działanie wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Prowadzona przez Szczycieńskie Towarzystwo Przyrodnicze akcja zasiedlania lasów kuropatwą jest ostatnim etapem realizacji „Programu restytucji zająca i kuropatwy w powiecie szczycieńskim”.
- Efektami tych zasiedleń chcemy też przekonać oponentów, że główną przyczyną tragedii przyrodniczej, czyli wyginięcia introdukowanych gatunków, jest oczywisty nadmiar drapieżników – tłumaczy Ryszard Żebrowski, prezes Szczycieńskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Polowanie na lisy


Przez ostatnie trzy lata myśliwi intensywnie redukowali stany drapieżników, głównie lisów.
Pomysł restytucji kuropatwy w powiecie szczycieńskim zyskał akceptację Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie i tak 10 września wypuszczono prawie 500 ptaków.
Miejsca ich zasiedlenia były starannie dobierane.
- Wybraliśmy te miejsca, gdzie zostało niewiele lisów. Tam kuropatwy mają największe szanse przeżycia w środowisku naturalnym – tłumaczy Cyprian Czerwiński z KŁ „Łoś” Olsztyn. – Zrobiliśmy co mogliśmy, aby wybrać miejsca, gdzie zagrożenie jest jak najmniejsze. Nie uchronimy ich niestety przed drapieżnikami skrzydlatymi. Przed nimi muszą się już bronić same – dodaje.

Będą dokarmiać


Przygotowanie jednej kuropatwy do zasiedlenia w naturalnym środowisku - to wydatek ponad 40 zł. Koszt wtorkowej akcji oszacowano na 17 tys. zł, z czego 7 tys. zł to środki kół łowieckich, a 10 tys. zł to dotacja z WFOŚiGW w Olsztynie. Rola myśliwych na tym się nie kończy. Wszyscy uczestniczący w akcji zgodnie deklarują, że będą dokarmiać wypuszczone ptaki.
- Kuropatwy były dawniej ozdobą krajobrazu i chroniły skutecznie uprawy przed szkodnikami – wyjaśnia Bolesław Woźniak, wiceprezes SzTP. – Dlatego tak ważne są takie wspólne działania, dzięki którym możemy przywracać środowisku te ptaki. Myśliwi już dziś zadeklarowali chęć uczestniczenia w kolejnych takich wydarzeniach. Mamy także zapewnienia, że w miejsca, gdzie wypuszczono ptaki, będzie wysypywane ziarno. Zostaną wystawione także specjalne budki, aby kuropatwy miał gdzie się schronić – dodaje.

Kuropatwy, zające, bażanty


Nie była to pierwsza taka akcja w powiecie szczycieńskim. Myśliwi z KŁ „Ryś” Dźwierzuty wiosną tego roku sami sfinansowali wypuszczenie 146 kuropatw, 55 zajęcy i 80 bażantów. Być może inne koła pójdą ich śladem.
- Apelujemy o to, aby mieszkańcy powiatu szczycieńskiego także włączyli się w naszą akcję, między innymi poprzez dokarmianie kuropatw w okresie zimowym w okolicach siedlisk i zabudowań gospodarskich – mówi prezes Ryszard Żebrowski. - Razem możemy zdziałać znacznie więcej.
Grzegorz Siemieniuk


Tu wypuszczono kuropatwy:
KŁ „Ryś” Dźwierzuty - 129 szt. w rejonie: Linowa, Jabłonki, Olszewki, Dźwierzut, Targowa i Zalesia,
KŁ „Żbik” Szczytno - 129 szt. w rejonie: Klonu, Białego Gruntu, Gawrzyjałek,
KŁ „Sokół” Szczytno - 65 szt. w sąsiedztwie miejscowości: Romany, Zielonka i Ochódno,
KŁ „Jeleń” Szczytno - 65 szt. w okolicach miejscowości: Łatana Wielka i Olszyny,
KŁ „Łoś” Olsztyn - 65 szt. w pobliżu miejscowości: Burdąg i Witowo.

Na mapie oznaczyliśmy niektóre miejsca, w których wypuszczano kuropatwy.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ben #1207771 | 78.88.*.* 30 wrz 2013 13:52

  zawsze się zastanawiam jak widząc jakieś zwierzę można chcieć mu odebrać życie - co to by mi dało? moim zdaniem trzeba zakazać polowań,nie można zabijać tylko dla 'przyjemności' z zabijania (patrz polowania na ptaki), przecież nie jest tak że jak nie będą zabijać zwierząt , to będą zabijać ludzi. regulacją stanu zwierzyny zajmą się drapieżniki(wilki, rysie, pumy-teraz prawie juz wytępione jak wiele innych gatunków), ale dla najbardziej zawziętych myśliwych można wprowadzić taki model jak w wędkarstwie 'catch and release' czyli strzał nabojem usypiającym , zdjęcie z "upolowanym" zwierzakiem i z powrotem go do lasu .Strzelby takie już istnieją, nie są wcale drogie przy cenach tradycyjnych sztucerów, a zasięg mają taki jak broń gładkolufowa. nie będziemy pierwsi, bo bodajże Holandia zakazała już polowań, ale pomyślmy ilu zwierzętom ocalimy życie i oszczędzimy cierpień . Z łowieckim pozdrowieniem dla naprawdę kochających przyrodę - Darz Bór

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tutejszy. #1207088 | 83.25.*.* 29 wrz 2013 08:24

  Jestem pełen podziwu. Dobra robota...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. obs #1195806 | 81.219.*.* 12 wrz 2013 11:40

  odkiedy w lesie zyją kuropatwy,przyrodnicy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. szczytnianin #1195667 | 46.170.*.* 12 wrz 2013 07:42

   Bardzo fajna akcja! Popieram w 100%!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. lol #1195588 | 83.24.*.* 11 wrz 2013 22:34

   lola ... nie dość że można zapolować to jeszcze zrobić pyszny zdrowy rosół albo pieczyste ale Ty chyba wolisz sterydowego kurczaka w imię chorej zooreligii. Ni etrawię mocherów obojętnie czarnych czerwonych ale najbardziej zielonych. Puszczać te kuropatwy bażanty i zające ale na Tautesa ludzie redukujcie liczbę krukowatych bo inaczej to szkoda kasy . Przecież te czarne ptaszyska zeżrą nam wszystko. Piszcie do ministra nie patrzcie na ekologistów co chronią tylko czarną zarazę i swoje interesy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Gast #1195208 | 195.222.*.* 11 wrz 2013 13:25

   Lepiej, aby puscili pare ryb do jezior. Okropne co sie stalo na mazurach z zarybieniem!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. lola #1195179 | 83.12.*.* 11 wrz 2013 12:26

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. wypuszczanie bażantów jest nielegalne, bo to gatunek obcy polskiej faunie, ale co tam. Grunt, ze potem można postrzelać :)