Jeziorany - senne warmińskie miasteczko

2013-09-13 08:46:16(ost. akt: 2013-09-13 10:16:00)
Kościół Świętego Bartłomieja

Kościół Świętego Bartłomieja

Autor zdjęcia: Romuald Daniluk

Nasz stały korespondent Romuald Daniluk tym razem odwiedził warmińskie Jeziorany. To dla niego miejsce wyjątkowe. Ponad 30 lat temu w tutejszym kościele poślubił kobietę swojego życia. Zobaczcie, czym jeszcze Jeziorany urzekły pana Romualda.
Jeziorany zawsze zajmują w moim sercu szczególne miejsce. To właśnie stąd pochodzi moja lepsza połowa. To właśnie tutaj we wspaniałym kościele św. Bartłomieja ślubowaliśmy sobie dozgonną miłość. Od tamtej pory minęło już 30 lat a miłość nadal trwa, tak więc Jeziorany okazały się dla nas szczęśliwe.
Kościół w Jezioranach góruje nad całą okolicą i obojętnie z jakiego kierunku wjeżdżamy do miasta,jego strzelistą wieżę widzimy już z odległości wielu kilometrów. Został zbudowany w 2 poł. XIV w. i rozbudowany w 1913r. We wnętrzu uwagę zwraca barokowy ołtarz główny, ołtarze boczne a także ławki z XVII w. Oprócz tego gotyckiego kościoła w Jezioranach zachował się nieczynny kościół ewangelicki, a także kaplica św. Krzyża.Do naszych czasów nie dotrwał niestety gotycki zamek biskupów warmińskich. Spłonął on w 1783r. i podczas późniejszej odbudowy zatracił swój charakter. Obecnie znajduje się tutaj Urząd Miejski. W mieście jest także sporo starych domów i kamieniczek. Z dumą prezentują swoją dawną ,dziś już niestety mocno podniszczoną elegancję. Dla kogoś, kto tutaj zawita po raz pierwszy, Jeziorany mogą wydawać się sennym miasteczkiem, miejscem gdzie czas płynie wolniej. Jednakże w dzisiejszym świecie może to być niewątpliwą zaletą, wszak takich miejsc jest coraz mniej. Zachęcam do zboczenia z utartych szlaków i odwiedzenia tego urokliwego warmińskiego miasteczka.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Romek

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ja #1221180 | 88.156.*.* 17 paź 2013 14:17

    Miasto ludzi którzy żyją cudzym życiem. Czarna rozpacz. Jedyna rozrywka to śluby, pogrzeby, kto, co i dlaczego.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Rocznik 54 #1212594 | 178.16.*.* 6 paź 2013 16:12

    Kto pamięta gdzie kiedyś był ośrodek zdrowia ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Szuwarek #1211011 | 79.188.*.* 4 paź 2013 08:33

      W Jezioranach mieszkałem w latach 1970-1972. Mile wspominam te miasteczko.

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

    2. mmk #1198277 | 78.30.*.* 16 wrz 2013 14:08

      Niedawno przejezdzalismy przez Jeziorany. Trasa Reszel-Jeziorany-Dobre Miasto. Nigdy w zyciu nie widzielismy tak ZLYCH DROG, a bylismy wielokrotnie takze w panstwach Trzeciego Swiata. Stan nawierzchnii jest SKLANDALICZNY, zatrwazajacy. Drodzy mieszkancy Jezioran, wy nie macie drog, macie sredniowieczne trakty. Nie ma sie co dziwic, ze male miasteczko jest "na koncu swiata". Dlaczego wasze lokalne wladze (sasiednych miasteczek tez) razem nie zawalcza o pieniadze na remont drog???! Unia jest szczodra. Bez drog bedziecie dziura na koncu swiata :((

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

      1. Rocznik 54 #1198204 | 178.183.*.* 16 wrz 2013 12:22

        Zdjęcia ładne , ale opisy ich nie do końca prawdziwe. W dawnej szkole k/ cmentarza była łaźnia miejska. Natomiast w budynkach przemysłowych była rzeżnia GS - u. Pozdrawiam.

        odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

        Pokaż wszystkie komentarze (7)