Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rezerwat przyrody Jezioro Kośno

2013-09-13 13:30:49 (ost. akt: 2013-09-13 13:43:34)
Jezioro Kośno prześwituje przez las w rezerwacie

Jezioro Kośno prześwituje przez las w rezerwacie

Autor zdjęcia: Kadr z filmu

To jeden z sześciu w województwie warmińsko-mazurskim rezerwatów krajobrazowych. Został utworzony na mocy zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 12 października 1982 r.

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie swoistych cech krajobrazu Pojezierza Olsztyńskiego. Rezerwat zajmuje powierzchnię 1260,63 ha, obejmuje duże jezioro eutroficzne Kośno na Pojezierzu Olsztyńskim wraz z otaczającym je lasem. Samo jezioro ma powierzchnię 551,90 ha, przyległe do niego lasy - 676,87 ha. Jezioro należy do najgłębszych na Warmii - maksymalna głębokość wynosi 44,5 m. W środkowej części brzegu wschodniego jezioro znajduje się ujście potoku Kalwa, który doprowadza tu wody z jeziora Kalwa. Z północnego krańca jeziora wypływa rzeka Kośna, stanowiąca ciekawy szlak kajakowy.
Rezerwat jest ostoją ptactwa wodnego i drapieżnego. Położony jest na terenie gmin: Purda, Pasym i Jedwabno. Jest pod zarządem Nadleśnictwa Olsztyn i Nadleśnictwa Jedwabno. W rezerwacie dominuje sosna (90,53% powierzchni leśnej). Występują także brzoza, świerk, olcha.
Okoliczne miejscowości: Łajs, Tylkowo.

Przez teren rezerwatu prowadzi ciekawy szlak rowerowy.
Najlepszym punktem rozpoczęcia wędrówki jest turystyczna miejscowość Łajs, położona na granicy historycznej Warmii. We wsi tabliczka oznaczająca symboliczną granicę między tymi Warmią a Mazurami. Samo jezioro leży częściowo na Warmii, częściowo na Mazurach.

Zobacz film ze spaceru po rezerwacie:


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Rezerwat przyrody Jezioro Kośno

  Rezerwat przyrody Jezioro...

  Główną częścią rezerwatu jest jezioro Kośno, piękne i dość mało jeszcze zagospodarowane. Wokół jeziora...

 • Trasa rowerowa wokół jeziora Kośno

  Bardzo ładna widokowo i dobrze oznakowana. Po drodze praktycznie nie ma wsi. Długość 15 (start na moście na rzeczce Koszenka) lub 22 kilometry (start na moście na rzece Kośna). Kolor: niebieski. Trasa przebiega w większości przez teren Rezerwatu Przyrody...

 • Kośno

  Jezioro Kośno

  Jezioro rynnowe, położone w Lasach Purdzkich około 10 km na zachód od Pasymia. Linia brzegowa miernie rozwinięta, brzegi...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB