Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Nakomiady: Plon niesiemy, czyli dożynki po mazursku

2013-09-13 14:03:11 (ost. akt: 2013-09-13 14:15:36)
Fragment inscenizacji

Fragment inscenizacji

Autor zdjęcia: Ewa Brzostek

Inscenizacja dożynkowa w gwarze mazurskiej - to inicjatywa Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Koczarki i zespół ludowy „Mazurska Kosaczewina”. Inspiracją była książka Karola Małłka „Jutrznia Mazurska na Gody i inne widowiska”.

„…Cas juz ząć zyto, bo kłos się juz korzy i niesie dar Bozy!...”– pisał Karol Małłek w swoim widowisku „Plon czyli Dożynki na Mazurach”.
Na widowisko przybyło ponad dwieście osób z bliska i z daleka. Gościem szczególnym imprezy był prof. dr hab. Janusz Małłek, znany historyk, syn Karola Małłka. Były stoiska „Konika Mazurskiego” i Manufaktury Ceramiki Braci Kowszuk oraz Wydawnictwa Retman i „Mojej Biblioteki Mazurskiej”, gdzie była możliwość zdobycia książki i autografu prof. Małłka.
Po przedstawieniu podawano do degustacji potrawy mazurskie, m.in. karmuszkę i dzyndzałki, różnego rodzaju ciasta, kuchy, kompot i niedźwiedziówkę. Imprezę zakończyła zabawa wiejska.
Imprezę wsparła finansowo Gmina Wiejska Kętrzyn, a także Kętrzyńskie Centrum Kultury, Stado Ogierów w Kętrzynie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum w Kętrzynie, Gminny Ośrodek Kultury w Kętrzynie, Gospodarstwo Pasieczne „Bartnik Mazurski”, Koło Kobiet Wiejskich w Nakomiadach, Studio Reklamy „Parabola”, Studio Fotograficzne Beaty Durzyńskiej, Prywatne Gospodarstwo mgr inż. Ditmar Roszig, Agrolok Sp. z o.o., Boss19 Sp. z o.o., Stolbot Piotr Both z Nakomiad.

Dziękujemy też mieszkańcom Nakomiad, w tym pani radnej Jadwidze Bazyluk, mieszkańcom Czernik, Salpiku i Koczarek za ich nieocenioną pomoc.
Na koniec bardzo dziękuję Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu Marianowi Podziewskiemu za skierowany na nasze ręce list z dobrym słowem i życzeniami na przyszłość.
Działania „Mazurskiej Kosaczewiny”, ukierunkowane na kulturę mazurską, gwarę, obrzędowość, wzbudzają coraz większe zainteresowanie ludzi, co napawa nas satysfakcją, gdyż nasze inscenizacje, zarówno „Wesele Mazurskie” jak i „Plon – czyli Dożynki na Mazurach” nie pozwalają zapomnieć o mazurskich tradycjach.
Agnieszka Roszig
Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Koczarki
Kierownik zespołu "Mazurska Kosaczewina"

Zobacz film z inscenizacji:


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stowarzyszenie #1198925 | 80.50.*.* 17 wrz 2013 11:18

  odp. dla Zochy: inscenizacja wykonywana jest gwarą mazurską, więc nie dziwi fakt niezrozumienia. Najlepiej to słychać było na żywo, a już przez środki przekazu być może jakość dźwięku spada.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pytanie #1197012 | 89.228.*.* 13 wrz 2013 23:02

  A ten niby lektor to czyta za ściany w garażu i ma pełen nos czy może zatoki???

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. zocha #1197003 | 31.0.*.* 13 wrz 2013 22:45

   jakoś nie bardzo wyraźnie , nie wiadomo o czym mówią i śpiewają najlepiej słychać plon niesiemy plon a reszta nie wiadomo o co chodzi

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Plon i Mazurska Kosaczewina #1196989 | 83.24.*.* 13 wrz 2013 22:18

   http://www.wolnatv.info.pl/index.php?pli k=container.php&id=358&act=all

   ! - + odpowiedz na ten komentarz