Jeżeli niespodziewanie wpadną do nas mieszkający w Katowicach kuzyn z żoną i dzieciakami, to oczywiście najpierw szykujemy kolację, ale potem zastanawiamy się: czym tu się w Ostródzie pochwalić. Oto nasza propozycja: pokażmy Ostródę kuzynowi ze Śląska.
Latem polecamy więc trasę "wokół wody" - tak dla ochłody.
Obok można podziwiać jedyny na Mazurach wyciąg dla narciarzy wodnych. Ich akrobacje na desce można oglądać bez przeszkód z pobliskiego mola albo z tarasu restauracji czy kawiarni, których na bulwarze nie brakuje.
Albo dla urozmaicenia wejść na statek Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej i wybrać się na spacer po wodzie wokół jeziora. Kanał łączący Ostródę z Elblągiem jest chwilowo zamknięty z powodu remontu, ale pływanie po jeziorze to też frajda.
Dla tych, którzy nie przepadają za wodą, pozostają zabytki: dwa neogotyckie kościoły przy ulicach Sienkiewicza oraz Czarnieckiego (z XIV-wieczną pietą), odbudowany zamek krzyżacki, a w nim muzeum i zbiory. Na przykład z archeologicznych wykopalisk w Ostródzie.
Na mapie oznaczyliśmy niektóre miejsca z naszej trasy spacerowej.
Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
ostródziak #1264391 | 31.175.*.* 7 gru 2013 11:37
lubawiak słusznie prawisz, ale dorzucę swoje trzy gr., skoro już ktoś wpadł na tak świetny pomysł i stworzył taki portal to niech to robi ciekawie, artykuł delikatnie mówiąc dla dzieci z podstawówki o zdjęciach szkoda gadać bo też chyba robiło je dziecko, co do nazewnictwa- ludzie często mylą nazwy geograficzne tj: Ziemia Lubawska, Pojezierze Iławskie, Pojezierze Olsztyńskie z nazwami historycznymi tj: Warmia, Powiśle ( na którym leży Iława), Mazury (Ostróda) granica między tymi krainami jest na Drwęcy w Samborowie, natomiast nazwa Mazury Zachodnie została wymyślona na potrzeby reklamy turystycznej naszego regionu: powiatów ostródzkiego i iławskiego (leżących na przepięknym Pojezierzu Iławskim) które zaczynają coraz bardziej współpracować co mnie bardzo cieszy, bo razem więcej osiągniemy
Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
Od redakcji #1199793 | 212.160.*.* 18 wrz 2013 14:51
Bardzo dziękuję zarówno "lubawiakowi" jak i "Mazurowi" za ciekawe komentarze. Z pojęciem "Mazury Zachodnie" spotykamy się bardzo często - i prawie zawsze mowa jest tam i o Ostródzie, i o Iławie. Na stronie http://www.mazuryzachodnie.blogspot.com do Mazur Zachodnich zaliczono także cały szlak Kanału Elbląskiego. Takie dyskusje były, są i będą trwały nadal, bo przecież historia trochę nam zaorała ten region i niektóre pojęcia historyczne - jak np. Mazury czy Warmia stają się coraz mniej ostre.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz
Mazur #1199771 | 89.228.*.* 18 wrz 2013 14:06
Masz rację i nie masz racji. Co do Mazur Zachodnich, to jest to jak najbardziej właściwe określenie, bo Ostróda leży (razem z Działdowem, Dąbrównem i na północy do Miłomłyna) na Mazurach, a skoro to najbardziej na zachód wysunięta część Mazur - no to są to Mazury Zachodnie. Masz natomiast rację z Iławą. Tak naprawdę to ona nie przynależy nigdzie! (może do Powiśla?), owszem była w Oberlandzie - ale to pojęcie formalnie nie istnieje już od około 1817/1818 roku... Inna sprawa, że nazywano tak okoliczne tereny do 1945 r., ale nieformalnie, a dzisiaj nie ma to sensu. Ciekawostką jest, że Ostróda była w Prusach Wschodnich, a Iława (razem z Kwidzynem) w Prusach Zachodnich. Podsumowując: Ostróda jest stolicą Mazur Zachodnich.
Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! odpowiedz na ten komentarz
lubawiak #1199685 | 89.229.*.* 18 wrz 2013 11:33
Rozumiem, że turystyka jest istotna, ale autor (kimkolwiek jest) podejmuje się opisu miasta to warto byłoby zauważyć coś więcej niż spacerek dla ochłody i fontannę. Nie mówiąc już o nieszczęsnym pojęciu Mazury Zachodnie - o ile południową część powiatu ostródzkiego od biedy można nazwać Mazurami z powodu polskojęzycznych mieszkańców mieszkających tam przed 1945, to Iława jako Mazury stanowi jakiś żart. Większość mieszkańców regionu w ostatnich kilku latach zaczęła rozróżniać Warmię i Mazury, a nawet oburza się na nazywanie Olsztyna stolicą Mazur. Warto by było pójść dalej i zauważyć, że w naszym województwie są również tereny o innej przeszłości, tak jak właśnie zawierający w sobie Iławę Oberland. Nie mówiąc już o zupełnie innych warunkach historycznych Ziemii Lubawskiej czy części Żuław. Doceniajmy i promujmy nasz region, ale mądrze i bez spłaszczających uproszczeń.
Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! odpowiedz na ten komentarz