Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Trasa rowerowa Olsztynek - Makruty

2013-09-25 13:10:58 (ost. akt: 2013-09-25 13:17:41)
Zabytkowa chata warmińska w olsztyneckim skansenie

Zabytkowa chata warmińska w olsztyneckim skansenie

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Trasa rowerowa oznaczona kolorem czerwonym. Na trasie Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny (skansen) w Olsztynku i rezerwat bobrów. Oznaczenia dość dobre.

0,0 km Olsztynek Początek szlaku w Olsztynku na ul. Leśnej, przy skrzyżowaniu z ul. Mrongowiusza, będącą drogą wylotową na Olsztyn. Ulica Leśna biegnie na północ. Po lewej stronie, za rzeczką Jemiołówką rozciągają się tereny przepięknego Muzeum Budownictwa Ludowego. W sezonie letnim na jego terenie odbywa się wiele ciekawych imprez folklorystycznych. Ul. Leśna przebiega pod nowym odcinkiem obwodnicy Olsztynka i przechodzi w gruntową drogę, prowadzącą do leśniczówki Jagiełek. Odcinki lasu przeplatają się z terenami zabudowanymi. Przy skrzyżowaniu gruntowych dróg leśnych, przed leśniczówką Jagiełek, po lewej stronie znajduje się cmentarz wojenny z 1914 roku. Natomiast po prawej stoi pomnik z 1914 roku. Stąd odchodzi szlak czarny, stanowiący alternatywny wariant dojazdu do Makrut. Przez skrzyżowanie jedziemy prosto, dalej drogą gruntową.
2,8 km Leśniczówka Jagiełek Około 300 m. za leśniczówką docieramy do drogi asfaltowej, gdzie skręcamy w lewo, na północ. Asfaltową drogą Olsztynek - Łukta jedziemy przez las sosnowy w kierunku Maniek. Na skraju śródleśnej polany skręcamy w prawo, w drogę gruntową prowadzącą do wsi Witulty. Cały czas jedziemy przez las sosnowy. Tuż przed Witultami koniec lasu.
7,8 km Witulty Jest to wieś położona malowniczo na skraju dużej śródleśnej polany. Zachowało się tu kilka ceglanych budynków z pocz. XX w. Przejeżdżamy przez most na niewielkiej strudze. Skręcamy w lewo, stąd pod górę i przy zabudowaniach na końcu wsi w prawo. Gruntowa droga biegnąca skrajem lasu doprowadza nas do wsi Zezuty.
9,7 km Zezuty Zachowało się tutaj kilka ceglanych budynków z pocz. XX w. Zataczamy łuk w lewo. Cały czas skrajem lasu docieramy do wsi Gębiny. Droga gruntowa - piaszczysta.
11,5 km Gębiny Przy zrujnowanej zagrodzie skręcamy w prawo i jedziemy skrajem lasu. Po około 600 m. jedziemy przez las drogą o nawierzchni gruntowej. Po kolejnych 500 m. na skrzyżowaniu dróg leśnych w lewo , jeszcze 600 m. i w prawo, przy młodniku. Jedziemy niewielką, trawiasta drogą przez około 700 m, później wzdłuż jaru. Dojeżdżamy do drogi żwirowej , w którą skręcamy, na lewo. Zjazd w dół na dno jaru wykorzystywanego przez niewielką strugę. Osiągamy brzeg jeziora Sarąg. Dalej wzdłuż brzegu. Jezioro leży na szlaku rzeki Pasłęki i wraz z nią podlega ochronie rezerwatowej. Znajduje się tutaj, powołany w 1958 roku rezerwat „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce". Celem jego istnienia jest ochrona bobrów. Granice rezerwatu przebiegają wzdłuż rzeki, od jej źródeł do ujścia, obejmując również wszystkie jeziora na jej szlaku oraz 7 wysp na jeziorze Isąg.
15,8 km Makruty Na skrzyżowaniu połączenie ze szlakiem czarnym, prowadzącym przez Tomaszyn do leśniczówki Jagiełek i dalej do Olsztynka.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Skansen - Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku

  Skansen - Muzeum Budownictwa...

  W Parku Etnograficznym zgromadzono 73 obiekty dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur,...

 • Trasa rowerowa Olsztynek - Makruty - Olsztynek

  Malownicza trasa prowadząca przez lasy z rezerwatem bobrów. Na początku lub na końcu trasy możliwość zwiedzenia Skansenu w Olsztynku.

 • Sarąg

  Jezioro Sarąg

  Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, brzegach w większości wysokich i zalesionych, z wyjątkiem wschodnich - niskich...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

 • Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku

  Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej...

  Bitwa była co prawda pod Grunwaldem, ale muzeum bitwy mieści się w Stębarku. Bo po prawdzie najsłynniejsza...

 • Muzeum Przyrody w Olsztynie

  Muzeum Przyrody w Olsztynie

  Muzeum Przyrody jest najmłodszym odziałem Muzeum Warmii i Mazur. Mieści się w wyremontowanym pałacyku...

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ach!!! #1207395 | 83.28.*.* 29 wrz 2013 18:58

  trasa rowerowa, szlak rowerowy , ścieżka rowerowa - przecież i tak nikt nie zauważy różnicy. Tylko potem nikt już później się tam nie wybierze jak pomyśli, że ma fajną ścieżkę rowerowa a trafi na szlak na jakich bagnach i trafi go w końcu szlag. Ciekawe czy autor w ogóle wie na czym polega różnica??? :p

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. harn #1205318 | 79.189.*.* 26 wrz 2013 13:45

   "oznaczenia dość dobre" - hehe: jak ktoś ma mapę i zna drogę. Szlaki oznaczone były ok. 20 lat temu przez kilku zapaleńców rowerowych - za co im chwała i cześć. Władz chyba nie jeżdzą na rowerach, skoro nie zainteresowały się dotychczas tym, żeby je odnowić. A szkoda, bo wiele drzew, na których był oznaczony szlak powycinano, trochę wyrosło nowych krzaków. A przeciez wystarczy kilka puszek farby ...

   ! - + odpowiedz na ten komentarz