Rezerwat utworzono w 2003 roku, celem ochrony jest zachowanie walorów krajobrazowych i przyrodniczych Nietlickiego Bagna, rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt, przylegających do niego lasów i obszarów nieleśnych. Ogólna powierzchnia rezerwatu wynosi 1132,91 ha, z czego 1048,70 ha znajduje się w administrowaniu Nadleśnictwa Giżycko. Niemal drugie tyle wynosi powierzchnia otuliny - ok. 1080 ha. Rezerwat położony jest na terenie obrębu Orzysz, w leśnictwie Dąbrówka. Jest to obecnie największe i najlepiej zachowane torfowisko niskie na tych terenach.
W przeszłości obszar bagien był znacznie większy i rozciągał się między jeziorami Buwełno (na wschodzie) aż niemal po Jezioro Jagodne (na zachodzie). W części wschodniej bagien znajdowało się wówczas rozległe, zarastające jezioro Wąż - dzisiaj resztki tego zbiornika możemy oglądać w centralnej części rezerwatu. W połowie XIX w. przeprowadzono tu duże prace melioracyjne. Do dziś w formie bardzo naturalnej i mało zmienionej przetrwało ok. 550 ha torfowisk niskich. Zarówno znaczna powierzchnia, jak i naturalność decydują o wyjątkowym bogactwie florystycznym i faunistycznym tego terenu.
Występują tu rozległe turzycowiska, trzcinowiska i szuwary poprzeplatane oczkami otwartej wody. Otoczenie torfowiska to podmokłe, gęste łozy i brzeziny. Spośród drzew występują brzozy, olchy i kępy zarośli wierzbowych. Znajdziemy tam także stanowisko goździka pysznego, pełnika europejskiego, wierzbę czerniawą, storczyk krwisty, grzebień biały, grążel żółty, jeżogłówka różnolistna, dziewięciornik błotny
Występuje tu również wiele rzadkich gatunków zwierząt, jak łoś, bóbr, wydra, norka amerykańska, lis, borsuk, jenot, ropucha szara, a na obrzeżach torfowisk rzekotka drzewna. Z owadów trzeba wymienić rzadkie motyle: przeplatka torfowa, czerwończyk nieparek, mieniak strużnik, tęczowiec, wiele gatunków ważek, chrząszczy wodnych i innych zwierząt.
Teren ten szczególnie upodobały sobie ptaki. Ze względu na liczbę zatrzymujących się tu żurawi Nietlickie Bagno jest terenem ważnym dla ptaków o znaczeniu międzynarodowym. Jest to największa w Polsce ostoja przelotnych i nielęgawych żurawi. Ich populacja wynosi ok. 4000 osobników.
Oprócz żurawi znajdziemy tu wiele gatunków dzikich kaczek oraz kureczek, derkaczy, błotniaków, rybitw czarnych, prawie wszystkie krajowe gatunki wróblowców, jak. np. słowiki szare, dziwonie, świerszczaki, strumieniówki, rokitniczki, brzęczki, potrzosy, trzciniaki, trzcinniczki, cietrzewie, myszołowy zwyczajne, orły bieliki, orlik krzykliwy, błotniak łąkowyi błotniak stawowy, kobuz, bocian czarny i biały, bąk, trzmielojad, pokrzewka jarzębata, dzięcioł białogrzbiety, podczas wędrówek, zwłaszcza jesienią zatrzymują się tu stada przelotnych czajek, batalionów, bekasów, brodźców leśnych, kwokaczy, oraz wielogatunkowe stada dzikich kaczek (krzyżówki, cyranki, krakwy, głowienki, czernice).
Nietlickie Bagno, wraz z przylegającą okolicą, stanowi ostoję cietrzewia. W ostatnich latach zaobserwowano tu wzrost liczebności tego kuraka. Oprócz wzrostu liczby samych cietrzewi przybyło również nowych tokowisk. Wielkość populacji szacuje się na około 35-40 ptaków, w tym liczbę kogutów oceniono na około 20-22. Tokowiska zlokalizowane są na obrzeżach torfowiska. Cietrzew umieszczony jest na kartach PCKZ i CLZGiZ w Polsce w kategorii silnie zagrożonych (EN), jest ujęty w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej, a w europejskiej klasyfikacji Gatunków Specjalnej Troski.
Spośród żyjących tu ssaków na szczególną uwagę zasługują: wydra (Lutra lutra), bóbr europejski (Castor fiber) i łoś (Alces Alces).
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Sławek #1383960 | 79.184.*.* 27 kwi 2014 16:14
Nie ma rezerwatu Bagna Nietlickie. Wikipedia poprawiła już swój błąd. Ta nazwa to nazwa obszaru sieci Natura 2000, który powstał na około rezerwatu. Prawidłowa nazwa rezerwatu to Nietlickie Bagno. Rezerwat był ostoją cietrzewia, ale ostatnie poszukiwania nie potwierdziły jego występowania. Łoś i bóbr nie jest już rzadkim gatunkiem :)
! odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)