Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Fort Lyck - pruskie fortyfikacje na wyspie na jeziorze Śniardwy

2013-09-30 14:07:44 (ost. akt: 2013-10-01 22:44:53)
Wyspy Czarci Ostrów (na drugim planie) i Pajęcza z lotu ptaka

Wyspy Czarci Ostrów (na drugim planie) i Pajęcza z lotu ptaka

Autor zdjęcia: http://www.polskiekrajobrazy.pl - Henryk Mieszkowski

Czarci Ostrów (niem. Teufels Werder) to jedna z ośmiu wysp na jeziorze Śniardwy. Znana jest doskonale wszystkim żeglarzom, razem z pobliską wyspą Pajęczą służy jako punkt nawigacyjny w żegludze po tym jeziorze.

Czarci Ostrów leży niespełna 1,5 km od zachodniego brzegu jeziora, ma długość około 350 m, a szerokość 200 m.
Dawniej wyspa była miejscem kultu zamieszkujących tu plemion – Galindów. Na wyspie znajdowały się usypane przez nich kurhany.

Wyspa zainteresowała władze pruskie jako miejsce strategiczne w 1784 roku. Fryderyk II Wielki wydał wówczas polecenie zaadoptowania wyspy pod ufortyfikowane magazyny. Wygląd wyspy zmienił się znacznie, uformowano ziemię w strome nasypy, w sześciu miejscach urządzono szańce pod armaty, a całość dodatkowo otoczono wałem. W centralnej części wybudowano duże piętrowe spichlerze. Jeden był przeznaczony na mąkę, natomiast drugi na inne głównie spożywcze produkty. Obok stanęły koszary i mniejszy budynek dla oficerów. Przy nich znajdowała się prymitywna latryna. Po drugiej stronie leżała spora piekarnia, a obok niej mała pralnia. Na południowo-zachodnim krańcu istniał mały port. Powyżej niego znajdował się ogródek warzywny na potrzeby załogi. Na północnym skraju mieścił się niewielki magazynek ppoż., a za nim malutkie laboratorium prochowe. W dole, nad wodą stał arsenał prochowy.

Kiedy w 1843 roku zapadła decyzja o budowie twierdzy Boyen w Giżycku Fort Lyck poszedł w zapomnienie. Magazyny rozebrano i przeniesiono na teren nowo powstającej twierdzy. Pozostałe konstrukcje powoli podupadły i uległy totalnej degradacji. Po budynkach zachowały się tylko ślady fundamentów, szańce pod armaty oraz zarysy usypanych wałów.
W 2004 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie wpisał pozostałości fortu do rejestru zabytków, co niestety nie uchroniło ich od dalszej degradacji. Dziś wyspa jest jednym z bardziej zanieczyszczonych miejsc na szlaku wielkich jezior. Żeglarze nieświadomie niszczą resztki tego co pozostało.

Plan Fort Lyck pobrany ze strony Germanisches National Museum w Norymberdze, nr kat. HB 5241.
plan
1. Spichlerze 2. Piekarnia 3. Koszary żołnierskie 4. Koszary oficerskie i wartownia 5. Prochownia 6. Laboratorium prochowe 7. Remiza artyleryjska 8. Pralnia 9. Toaleta 10. Palisada 11. Port od strony zachodniej

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Fort Lyck na wyspie Czarci Ostrów

  Fort Lyck na wyspie Czarci...

  Wybudowana w XVIII wieku twierdza, która pełniła funkcję placówki doświadczalnej dla artylerii a także...

 • Śniardwy

  Jezioro Śniardwy

  Śniardwy jest największym jeziorem w Polsce. Leży w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Linia brzegowa zbiornika jest...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. WĘDKARZ #1243256 | 83.21.*.* 12 lis 2013 19:45

  A GDZIE JEST RESZTA 6 WYSP? BO Z TEKSTU WYNIKA , ŻE JEST ICH 8 , TO JAKIEŚ BAJKI ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. vooda #1208602 | 213.238.*.* 1 paź 2013 13:37

   Z tymi brzegami jeziora coś się pokićkało. Owe 1,5 km to na pewno nie od zachodniego, jeno od południowego brzegu Śniardw.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)