Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Cmentarz z I wojny światowej w Orzyszu

2013-10-04 13:14:59 (ost. akt: 2013-10-04 13:09:21)
Brama i pomnik w centrum cmentarza

Brama i pomnik w centrum cmentarza

Autor zdjęcia: http://www.rowery.olsztyn.pl

Położony przy drodze krajowej nr 16 Orzysz-Ełk pomiędzy nowymi cmentarzami komunalnymi, za Domem Pogrzebowym. Składa się z dwóch części: niemieckiej i alianckiej.

Część niemiecka jeszcze przed 1914 r. służyła jako cmentarz wojskowy, na którym chowano żołnierzy zmarłych na terenie Orzysza w czasie służby wojskowej, w wyniku chorób lub na skutek wypadków na poligonie. Zachowały się w zbiorach muzealnych 24 drewniane krzyże z terenu cmentarza dotyczące żołnierzy poległych między 1910 r., a 1924 r. Na terenie części niemieckiej dokonywano również pojedynczych pochówków żołnierzy poległych w czasie działań I wojny światowej. Zachowała się również pojedyncza mogiła żołnierza niemieckiego poległego w 1939 roku.

Wśród pochowanych na części alianckiej znajdują się, oprócz ofiar walk, również żołnierze więzieni podczas I wojny w obozie jenieckim w Orzyszu (Rosjanie, Rumuni, Francuzi i Anglicy). Na bocznych płaszczyznach pomnika, stojącego w centrum cmentarza jenieckiego znajdują się inskrypcje:

Po francusku: "A LA MÉMOIRE DES SOLDATS FRANÇAIS MORTS EN CAPTIVITÉ".
Co oznacza: „Pamięci żołnierzy francuskich poległych w niewoli”,
Oraz po rosyjsku: "Миръ праху Вашему дорогiе братья".
czyli: „Pokój prochom waszym, drodzy bracia”
i "Не въ силѣ Богъ, а въ правдѣ"
czyli: „Nie w sile Bóg, a w prawdzie”.

Zachowała się jedna stella żołnierza brytyjskiego zmarłego w niewoli. Brak danych o pozostałych poległych pochowanych na terenie części alianckiej. Archiwalne zdjęcia wskazują, że większość pochowanych stanowili żołnierze rosyjscy, o czym świadczą prawosławne krzyże.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Anx #1357919 | 46.250.*.* 24 mar 2014 22:33

    W 1992 roku, będąc na obozie żeglarskim chodziłam koło cmentarza do Orzysza. Widziałam wtedy jak gość palił te stare niemieckie krzyże z 1913 roku.Dlaczego? Nie wiem. Pamiętam, że były bardzo ciężkie, chyba dębowe. A na nagrobku żołnierza brytyjskiego powinno być Black Watch. To szkocka formacja. Pamiętam zanim odnowili.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz