Część niemiecka jeszcze przed 1914 r. służyła jako cmentarz wojskowy, na którym chowano żołnierzy zmarłych na terenie Orzysza w czasie służby wojskowej, w wyniku chorób lub na skutek wypadków na poligonie. Zachowały się w zbiorach muzealnych 24 drewniane krzyże z terenu cmentarza dotyczące żołnierzy poległych między 1910 r., a 1924 r. Na terenie części niemieckiej dokonywano również pojedynczych pochówków żołnierzy poległych w czasie działań I wojny światowej. Zachowała się również pojedyncza mogiła żołnierza niemieckiego poległego w 1939 roku.
Wśród pochowanych na części alianckiej znajdują się, oprócz ofiar walk, również żołnierze więzieni podczas I wojny w obozie jenieckim w Orzyszu (Rosjanie, Rumuni, Francuzi i Anglicy). Na bocznych płaszczyznach pomnika, stojącego w centrum cmentarza jenieckiego znajdują się inskrypcje:
Po francusku: "A LA MÉMOIRE DES SOLDATS FRANÇAIS MORTS EN CAPTIVITÉ".
Co oznacza: „Pamięci żołnierzy francuskich poległych w niewoli”,
Oraz po rosyjsku: "Миръ праху Вашему дорогiе братья".
czyli: „Pokój prochom waszym, drodzy bracia”
i "Не въ силѣ Богъ, а въ правдѣ"
czyli: „Nie w sile Bóg, a w prawdzie”.
Zachowała się jedna stella żołnierza brytyjskiego zmarłego w niewoli. Brak danych o pozostałych poległych pochowanych na terenie części alianckiej. Archiwalne zdjęcia wskazują, że większość pochowanych stanowili żołnierze rosyjscy, o czym świadczą prawosławne krzyże.
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Anx #1357919 | 46.250.*.* 24 mar 2014 22:33
W 1992 roku, będąc na obozie żeglarskim chodziłam koło cmentarza do Orzysza. Widziałam wtedy jak gość palił te stare niemieckie krzyże z 1913 roku.Dlaczego? Nie wiem. Pamiętam, że były bardzo ciężkie, chyba dębowe. A na nagrobku żołnierza brytyjskiego powinno być Black Watch. To szkocka formacja. Pamiętam zanim odnowili.
! odpowiedz na ten komentarz