Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Baszta - pozostałość po dawnym browarze w Piszu

2013-10-09 13:46:32 (ost. akt: 2013-10-09 14:34:43)
Baszta - pozostałość po dawnym browarze w Piszu

Autor zdjęcia: Wikipedia

Browar w Piszu powstał w końcu XIX wieku, przestał istnieć po II wojnie światowej. Jedyną widoczną pozostałością po nim jest baszta przy ul. Ratuszowej - obecnie znana restauracja.

Przed 1945 r. przy ulicy Rybackiej istniał sporej wielkości browar „Masovia” (w miejscu obecnego sklepu rybnego), należący do rodziny Bayerów. Główny budynek został wyburzony tuż po wojnie. W 1993 r. rozebrano parterowy budynek, w który mieszkał wraz z rodziną ostatni właściciel browaru – Robert Bayer. Natomiast tzw. baszta koło Muzeum Ziemi Piskiej - na zapleczu piskiego ratusza - była prawdopodobnie budynkiem gospodarczym należącym do browaru, w którym mogła mieścić się słodownia. Niektóre źródła (np. piszkulturalnie.pl) podają, że pierwotnie była tam stajnia, a na wyższej kondygnacji znajdował się spichlerz.
Obecnie w baszcie mieści się popularna w mieście restauracja.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Baszta w Piszu

    Baszta w Piszu

    Neogotycki budynek dawnej słodowni nieistniejącego już browaru z końca XIX wieku.

  • Roś

    Jezioro Roś

    Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, mulistych stokach ławicy, stromych w środkowej części południowego plosa, niskie,...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB