Karnity: Zespół pałacowo-parkowy z XVIII wieku

2013-10-25 13:43:50 (ost. akt: 2013-10-28 12:21:06)
Pałac w Karnitach

Pałac w Karnitach

Autor zdjęcia: Wikipedia

Karnity (niem. Karnitten) to wieś położona około 13 km na zachód od Miłomłyna i około 27 km na północny zachód od Ostródy. Znana jest głównie z pięknego pałacu, w którym obecnie mieści się hotel.

Nazwa wsi wywodzi się prawdopodobnie z języka staropruskiego. W języku litewskim, który wywodzi się właśnie ze staropruskiego, "karna" oznacza korę. Karnity po raz pierwszy wymienione zostały w roku 1349, w przywileju dla wsi Bożęcin. Był to prawdopodobnie folwark krzyżacki lub wieś pruska. Po wojnie trzynastoletniej w 1470 r., majątek został nadany jednemu z dowódców wojsk krzyżackich Hansowi von Schönaich. Siedzibę rodu zbudowano w pobliskim Borecznie, majątek był w posiadaniu tej rodziny przez ponad 300 lat. W 1815 r. dobra karnickie sprzedano rodowi von Albedyll. Ród ten z kolei był w posiadaniu majątku ziemskiego do lat dwudziestych XX w., kiedy to własność przeszła w posiadanie rodziny von Günter.

We włączonych administracyjnie do wsi Karnity pobliskich Karnitkach był niegdyś obszerny dwór, który został spalony podczas wojen polsko-szwedzkich w XVII wieku. znajduje się zespół pałacowo - parkowy z neogotyckim pałacem. Na jego miejscu w 1856 roku zbudowano obecny pałac. Wokół pałacu i pobliskiego jeziora Kocioł rozciąga się w kierunku wschodnim rozległy park krajobrazowy. Na północ od pałacu znajdują się zabudowania związane z jego obsługą: domy mieszkalne dla służby, stajnie, wozownia i ujeżdżalnia. Zabudowania gospodarcze na potrzeby majątku ziemskiego położone są dalej na wschód.

Architektura pałacu nawiązuje do romantycznego zamku. Taki charakter budowli podkreślały znajdujące się niegdyś na terenie parku obwarowania z bastionami. Pałac ma dwie wieże: kwadratową od strony jeziora i oktogonalną (ośmiokątną) od strony podjazdu.
Na wzgórzu w części południowej parku znajduje się cmentarz dawnych właścicieli.

Po II wojnie światowej pałac wykorzystywany był jako ośrodek wypoczynkowy. Baza noclegowa ośrodka powiększona została o domki letniskowe wybudowane na terenie dawnych sadów, w części południowej parku. Pałac wraz z 17-hektarowym parkiem od 1995 jest w posiadaniu firmy prywatnej, która prowadzi tu całoroczny hotel.
Niewątpliwą atrakcją hotelu jest dobrze zachowany budynek dawnej ujeżdżalni koni z otwartą podwieszoną więźbą dachową o bogatej snycerce. W dawnej lodowni, do której rąbano lód w jeziorze Karnickim (dzięki temu w epoce, kiedy nie było lodówek, można było w chłodzie trzymać mięso i inne artykuły spożywcze przez cały rok) - odbywają się dziś imprezy towarzyskie.
Zdjęcia pobraliśmy - za zgoda dyrekcji Hotelu Zamek Karnity - ze strony www.karnity.pl



Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Zespół pałacowo parkowy z...

    Pałac wzniesionym został w 1856 roku, w miejscu spalonego podczas wojen polsko-szwedzkich dworu. Wokół...

  • Karnickie Południowe

    Jezioro Karnickie Południowe

    Płytkie, linowo-szczupakowe jezioro o bardzo bujnej roślinności zanurzonej, tworzącej łąki podwodne pokrywające całą powierzchnię...

  • Kocioł k. Urowa

    Jezioro Kocioł k. Urowa

    Zbiornik o mało urozmaiconej linii brzegowej z trzema małymi, zadrzewionymi wyspami w południowo-zachodniej części jeziora,...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

  • Barokowy pałac z XVIII wieku w Januszewie

    Barokowy pałac z XVIII wieku...

    Wieś założono w XIII wieku, pierwszy pałac zbudowali pod koniec XVII wieku ówcześni właściciele - członkowie...

  • Pałac Dohnów w Morągu

    Pałac Dohnów w Morągu

    Pałac zbudowany w stylu barokowym w I połowie XVIII wieku na dawnych murach obronnych. Był siedzibą rodu...

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pit #1231023 | 83.16.*.* 29 paź 2013 09:39

    I jak pisał Nienacki: "(...)w jesienne, wietrzne noce po komnatach pałacowych i po parku na stoku wzgórza snuje się jakaś czarna postać kobieca, pierzchająca na widok żywych ludzi."

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy