Gdyby przetrwał, byłby jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej na Warmii i Mazurach. Niestety, po piskim zamku pozostały tylko resztki ruin. Warto jednak przypomnieć jego historię.
Litwini górą
Wkrótce zamek został zdobyty przez Kiejstuta (stryja Władysława Jagiełły) w odwecie za wyprawę Krzyżaków na Litwę, podczas której porwano syna Kiejstuta. Z kronik Wiganda z Marburga dowiadujemy się, że prokuratorem w Piszu (niem. Johannisburg) był niejaki Johan Collyn.
Spokój w Piszu
Na mocy II pokoju toruńskiego Pisz pozostał w granicach państwa zakonnego, mającego stolice w Królewcu. Po pokoju toruńskim nastąpiły spokojne lata dla Pisza. Do czasu księcia Albrechta zamek zbytnio się nie zmieniał. Dopiero ten ostatni wielki mistrz, mający duże ambicje polityczne, rozbudował i wzmocnił go. Jednak w 1519 r. na początku ostatniej wojny polsko-krzyżackiej Pisz zajęły oddziały dowodzone przez starostę łomżyńskiego Pawła Brzeskiego, a zakonny prokurator Hans Kolbitz uciekł, do Szczytna. Rok później wojska krzyżackie odbiły zamek.
Polityka w Piszu
Rok 1525 otwiera nowy rozdział w historii zamku w Piszu. Obiekt staje się siedzibą książęcego starosty. Gościł tu też często pierwszy władca nowożytnych Prus – Albrecht Hohenzollern, jak również jego następcy. Powody były różne, jednakże najczęstszym były polowania, które Puszczy Piskiej należały do wyjątkowo udanych. W 1538 roku przebywał tu wraz z całym dworem, dłuższy czas, książę wypędzony z Królewca panującą tam zarazą. Wyjątkowe spotkania, mający polityczny, międzynarodowy charakter miały miejsce w 1698 i 1734 roku. W końcu XVII wieku Pisz odwiedził król Polski August II Mocny, którego przyjął na zamku książę Fryderyk III Hohenzollern. Drugie spotkanie ma związek z następcą Augusta, królem Stanisławem Leszczyńskim, który w obawie przed wojskami rosyjskim zbiegł z Gdańska do Pisza w przebraniu chłopskim, gdzie został rozpoznany i zatrzymany.
Pod koniec życia Albrechta w 1561 roku rozpoczęto generalną przebudowę i rozbudowę zamku, kontynuowaną później w latach 1580-1585. Zamkowe fortyfikacje rozbudowywano później w 1628 roku. Kolejna przebudowa miała miejsce w 1655 roku. Wówczas w związku z rozwojem artylerii, włączono w obręb fortyfikacji obszar lokowanego w 1646 roku miasta, tworząc rozległy, jednolity system obronny.
Piska epidemia dżumy
W 1709 roku twierdza opustoszała. W wyniku epidemii dżumy przy życiu zostało wg różnych źródeł od 14 do 15 mieszkańców. Zamek znów stracił na ważności, ale już w 1729 roku zaistniała potrzeba wybudowania magazynu wojskowego. Do końca I połowy XVIII wieku zamek służył jako twierdza, w której stacjonował garnizon wojskowy. W 1740 roku przeprowadzono kolejny remont adaptując wnętrza na aktualne potrzeby. Obiekt powoli zatracał walory militarne na rzecz wygodnej rezydencji. W roku 1787 nastąpiła likwidacja twierdzy Johannisburg. Zamek sprzedano, rozebrano umocnienia, a uzyskane w ten sposób grunty oddano z powrotem mieszczanom. W 1837 roku została rozebrana część budynków i murów obronnych.
Pozostały tylko wykopaliska
Przez następne 100 lat piski zamek pozostał prawie w niezmienionej formie, aż do czasu II wojny światowej, kiedy to Pisz został zniszczony w 75%, a wraz z nim prawie całkowicie zamek. W latach sześćdziesiątych XX wieku władze zdecydowały o rozbiórce pozostałości najcenniejszego zabytku Pisza. Obecnie jedynymi pozostałościami są fragmenty muru w parku nad Pisą. W 2004 roku na terenie, na którym niegdyś stała potężna krzyżacka twierdza prowadzone były prace archeologiczne mające na celu próbę ustalenia dokładnych rysów zamku, a w przyszłości odbudowanie chociaż części zamku.
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
.... #1310847 | 89.68.*.* 30 sty 2014 16:22
nie ma to jak przepisać wikipiedie!!!
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz
andy #1249072 | 83.9.*.* 20 lis 2013 12:17
Hallo Pisiaki! Nie byłem w waszym mieście od minimum 15 lat. Odwiedziłem Pisz w zeszlym tygodniu.To co przezylem to doslowny szok. Pisz to nowe miasto z supermarketami nowymi drogami itd. Wspaniała przemiana. .To nie kadzenie tak jest naprawde. To piekne miasto. Duża część pisiaków pewnie narzeka jak zwykle, narzekają ci ktorzy nie zrobili nic i mają niewiele. Jest jedno mądre powiedzenie : Urodziłesś się w obesr...j koszuli i w takiej umrzesz. Tego niektorzy nie mogą pojąć. Wszedzie są i będą biedni i bogaci. jeszcze raz gratuluję dosłownie cudownych przemian.
Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! odpowiedz na ten komentarz
według informacji #1231156 | 83.9.*.* 29 paź 2013 12:18
od starszych mieszkańców piwnice starego zamku ciągną się pod same latryny i są stosunkowo płytko. Zasypano je z pozostałościami z zamku i licznymi artefaktami. Wyposażenie i zbroje są pod ziemią. Szkoda że niszczeją tyle czasu i z każdym rokiem ich jakosć jest gorsza. Ale w Piszu jak zwykle ważniejsze są igrzyska lub jakaś wieża ciśnień...
Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! odpowiedz na ten komentarz