Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Pacółtowo: neobarokowy pałac, obecnie hotel

2013-10-30 15:18:27 (ost. akt: 2016-11-19 21:34:08)
Pałac w Pacółtowie

Pałac w Pacółtowie

Autor zdjęcia: Wikipedia

Pacółtowo to niewielka osada na obrzeżach Wzgórz Dylewskich, niedaleko Pól Grunwaldzkich - miejsca pamiętnej bitwy w 1410 roku. Na szczycie 150 metrowego wzniesienia, pośród 1000 hektarów wiecznie zielonych łąk stoi odrestaurowany neobarokowy pałac.

Historia Pacółtowa sięga XIV wieku, kiedy nadania ziemskie otrzymali tu Prusowie – Glabune i Kunike. Kolejnymi właścicielami byli: rodzina von Eppingen, von Petzdorf, a na przełomie XVII i XVIII wieku - von Wernsdorf. Na przełomie XVIII i XIX stulecia majątek nabył Ahasverus von Brandt. Powiększył jego obszar do 600 hektarów i wybudował pałac. Dzieło Brandta od lat 30. XIX wieku kontynuowali członkowie rodziny Volprecht, pozostając w majątku aż do roku 1945. Po wojnie pałac, dawna wieś folwarczna i gospodarstwo, powoli ulegało dewastacji i popadało w ruinę. Budynek pałacowy zaadaptowano na biura Państwowego Gospodarstwa Rolnego i mieszkania pracownicze, zmieniając przy tym układ wnętrz.

W roku 2000 gospodarstwo rolne wraz z zespołem pałacowo-parkowym nabyła od Agencji Nieruchomości Rolnych spółka „Baltic Investment“ Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, która przez kilka lat prowadziła tu produkcję roślinną i zapoczątkowała hodowlę bydła francuskich ras mięsnych Charolaise i Limousine.

Od wiosny 2008 roku gospodarstwo i pałac ma nowych właścicieli, którzy starają się przywrócić temu miejscu pierwotny charakter, odtworzyć jego świetność i tchnąć w nie „nowe życie.“ Zrestrukturyzowano gospodarstwo rolne, wybudowano nowe pomieszczenia gospodarcze dla powiększanej hodowli Charolaise i Limousine w miejscu oddalonym od zespołu pałacowo-parkowego, powiększono obszar gospodarstwa do 1000 ha (największa powierzchnia od początku istnienia gospodarstwa), cały areał ziem przeznaczono na pastwiska i łąki kośne – co daje gościom pałacu niezwykłe wrażenie wiecznie zielonych wzgórz aż po linię horyzontu.

Przeprowadzono na dużą skalę prace budowlano – remontowe. Powstał kameralny, komfortowy, ekskluzywny ośrodek konferencyjno – koncertowy. Ciekawostką jest stała wystawa malarska pastiszy dzieł Rembrandta.

Planowana jest przebudowa i rozbudowa starych poniemieckich budynków gospodarczych, z zamiarem stworzenia dwóch stajni i ujeżdżalni z pomieszczeniem klubowym. Będzie tu m. in. Akademia Sztuki Jeździeckiej, która dotychczas miała swą siedzibę w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Za zgodą obecnych właścicieli pałacu wykorzystaliśmy zdjęcia ze strony www.palacpacoltowo.com

Zobacz filmowy spacer po parku i pałacu.

Zobacz, jak wyglądał pałac przed i podczas remontu

Zobacz pałac po remoncie

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. MARIANO ITALIANO 2015 #1782669 | 81.190.*.* 25 lip 2015 01:39

  BYŁEM WIDZIAŁEM BASEN KORT PADOKI PARK ..CUDA A I DO ŚRODKA PAŁACU WSZEDŁEM TYLKO CENA ZA DOBĘ OD 350ZŁ DO 950ZŁ ALE JEŻELI KOGOŚ STAĆ TO JAZDA A I LOTNISKO JEST DLA AWIONETEK I HELIKOPTERÓW A WYSTRÓJ JAK W WERSALU

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. luis #1237272 | 81.190.*.* 5 lis 2013 16:28

  uuuuwaaagaaa- tam jedna pani co to to jej tata dostał oscara za wierną komunie słuzbę, chce zrobić hiszpanską szkołę jazdy..... hihihi, skąd ona weźnie tych jeźdźców, bo kunie to kupić nie problem, odrzutów troche chodzi na allegro, ale fachmanów od treningów to Austryjaki nie sprzedajo.... ale jaki lans dla gawiedzi, jasny gwint!!!! jedna już sie lansowała az jeden z tvp z dziennika dzieciaka zrobił a tera ją porzucił- i co , trza do roboty w stajni do gnojowania boksów wrócić bo tatulo już nie wydoli z tych lekcyjek jeździeckich jak trzeźwo stoi- a rzadko a mamula już nie ma co podtykać paniczykom z warsiawki, same brzydule się doma zostały....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kto? #1232354 | 87.204.*.* 30 paź 2013 15:48

   A kto jest autorem tekstu?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. pazurq #1231935 | 213.73.*.* 30 paź 2013 07:36

   1401 ? - szybko zmień redaktorku :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)