Dąbrówno: ruiny zamku z XIV wieku

2013-11-04 13:06:30 (ost. akt: 2016-07-09 10:53:50)
Tak zamek w Dąbrównie wyglądał tuż przed wyburzeniem, wiosną 1945 roku

Tak zamek w Dąbrównie wyglądał tuż przed wyburzeniem, wiosną 1945 roku

Autor zdjęcia: http://www.marienburg.pl

Krzyżacki zamek w Dąbrównie lata świetności ma już dawno za sobą. Jego powolny upadek rozpoczął się dość dawno, bo już w roku 1410. Wtedy to wojska polskie podążające pod Grunwald spaliły i kompletnie zrujnowały tę warownię.

Na przesmyku między Jeziorem Wielkim i Małym Dąbrowskim w Dąbrównie znajdują się pozostałości zamku krzyżackiego z początków XIV wieku. Niewielki zameczek wzniesiony w 1319 roku przez komtura dzierzgońskiego Lutera Braunchweiga początkowo był siedzibą wójta krzyżackiego. Pierwotne założenie miało wymiary 25x25 metrów, przy północnym murze stał ceglany dom mieszkalny. Po uzyskaniu przez pobliską osadę praw miejskich przystąpiono do budowy murów kamienno-ceglanych, w ich obręb włączony został zamek. Zamek nie miał przedzamcza, a od miasta oddzielał go mur parkanowy.
Wójtowie urzędujący na zamku podlegali komturowi w Dzierzgoniu, a po 1340 roku komturowi w Ostródzie.
Po zniszczeniu w 1410 roku na jego miejscu wzniesiono następny, trudno jednak ustalić datę budowy. Wiadomo jedynie, że w 1516 roku nowy zamek był już wybudowany.
W latach 1526-1540 zamek należy do Hansa von Gablentza, od 1544 do 1572 - do rodziny Olesnitzów, a potem aż do 1831 roku do Finck von Finckensteinów. Pod koniec XVII wieku zamek powiększono i przebudowano w stylu barokowym. Wzniesiono skrzydło wschodnie i południowe, przy średniowiecznych murach miejskich dobudowano nowy budynek.
Po przejściu w ręce von Megenbornów pozostawał ich własnością do 1880 roku. W latach osiemdziesiątych XIX wieku właściciele - rodzina von Megenbornów - przebudowali wnętrza. W wieku XX zamek należał do Straussów. W 1922 roku zburzono bramę miejską wchodzącą w skład zabudowy zamku. Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1929-1931.
W czasie ostatniej wojny zamek został zniszczony. Nie został już odbudowany. Do 1968 roku częściowo zachowało się skrzydło południowe.
Zamek jest ciekawym obiektem z dwóch względów: najstarsza część jest przykładem małego zameczku tylko dla potrzeb wójta, natomiast całość z resztkami rozległego parku przedstawia przykład siedziby ziemiańskiej.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Zamek krzyżacki i park pałacowy w Dąbrównie

    Zamek krzyżacki i park pałacowy...

    Zamek wybudowany został w 1319 roku. W 1410 zamek został spalony, odbudowany następnie w początkach XVI...

  • Dąbrowa Wielka

    Jezioro Dąbrowa Wielka

    Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, urozmaiconej rzeźbie dna z kilkoma głęboczkami i górkami podwodnymi, brzegach przeważnie...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

  • Zamek w Nidzicy

    Zamek w Nidzicy

    Zamek w Nidzicy (niem. Neidenberg) Krzyżacy zbudowali w latach 1370-1407. W 1945 roku zbombardowały go...

  • Zamek krzyżacki z XIV wieku w Ostródzie

    Zamek krzyżacki z XIV wieku...

    Pierwsza warownia położona w widłach Drwęcy wpadającej wówczas dwoma nurtami do Jeziora Drwęckiego istniała...

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Em #1240058 | 88.156.*.* 8 lis 2013 20:52

    A na mapie wskazane jest błędne miejsce:(.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Polecamy