Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Pieniężno: dwie zabytkowe wieże na sprzedaż

2014-01-14 16:14:50 (ost. akt: 2014-04-04 21:44:30)
Zabytkowa wieża ciśnień w Pieniężnie

Zabytkowa wieża ciśnień w Pieniężnie

Autor zdjęcia: pieniezno.pl

Pieniężno to warmińskie miasto z ponadsiedemsetletnią historią i wspaniałymi zabytkami. Dwa takie zabytki można kupić. Chodzi o wieżę kościelną po zniszczonym kościele ewangelickim oraz zabytkową wieżę ciśnień.

Wieża dawnego kościoła ewangelickiego ma 28 metrów wysokości, stoi na miejskim rynku. Sam kościół, zbudowany w 1851 roku w stylu neogotyckim, został zniszczony w czasie II wojny światowej.

Zabytek pod ochroną konserwatora


Wieża ustawiona była tuż obok nawy kościelnej, której kamienne fundamenty są widoczne do dzisiaj. Wisiały w niej dwa dzwony z brązu. Jeden przetopiono podczas wojny prawdopodobnie na użytek przemysłu zbrojeniowego, drugi znajduje się obecnie w kościele parafialnym p.w. św. Piotra i Pawła. Ruiny kościoła straszyły mieszkańców i przyjezdnych jeszcze blisko 20 lat po wojnie. Ostatecznie zostały rozebrane w latach 60, ubiegłego stulecia. Wieża pozostała, ale nigdy już nie pełniła funkcji sakralnych.

Ewentualny inwestor otrzyma gotową dokumentację techniczną na remont wieży. Władze miasta i gminy pozyskały środki na jej sporządzenie od samorządu Rangsdorf - miasta partnerskiego z Niemiec. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ta część miasta przewidziana jest pod zabudowę usługowo-mieszkalną. Sama wieża jest wpisana do rejestru zabytków i jako taka jest pod ścisłą ochroną konserwatora zabytków. Gmina umieściła kościelną wieżę w swojej bazie ofert inwestycyjnych, chcąc tą drogą znaleźć inwestora. Jeżeli taki inwestor (inwestorzy) się pojawi, wówczas prawdopodobnie zostanie ogłoszony przetarg na sprzedaż zabytku.

Idealna na punkt widokowy


Wieża ciśnień przy ulicy Parkowej jeszcze niedawno służyła mieszkańcom jako element miejskiej sieci wodociągowej. Na jej szczycie znajduje się zbiornik o pojemności 150 metrów sześciennych, który służył do wyrównywania ciśnienia wody w sieci oraz automatycznego sterowania pompami głębinowymi. Wieża została wyłączona z użytkowania dopiero w roku 2011, kiedy to uruchomiono w Pieniężnie nowoczesną stację uzdatniania.
Wieżę ciśnień zbudowano na początku XX wieku, kiedy to powstawał w mieście system wodociągów. Budowlę z cegły ceramicznej utrzymano w stylu neogotyckim, obecnym w dużej części zabudowy miejskiej.
Wzniesiono ją na planie koła o średnicy 8,35 m., ma wysokość 25,80 metrów i cztery kondygnacje.
Obiekt jest w trakcie wpisywania do rejestru zabytków.Na mapie oznaczyliśmy obie wieże.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rene #1295759 | 89.228.*.* 14 sty 2014 18:25

  Co za idiota robił te zdjęcia. Jak można coś zobaczyć w takim zbliżeniu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. allensteiner #1295739 | 88.156.*.* 14 sty 2014 18:11

   Tylko czekać jak ktoś zmałpuje Szczytno...

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz