Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Wileńszczyzna (i nie tylko) w olsztyneckim skansenie

2014-01-17 13:22:28 (ost. akt: 2014-01-17 13:19:38)
Wileńszczyzna (i nie tylko) w olsztyneckim skansenie

Jarmark Sztuki Nie Tylko Ludowej - Olsztynek 2013

Autor zdjęcia: Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku

Skansen w Olsztynku to Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny na powietrzu, zatem siłą rzeczy turyści pojawiają się tam masowo dopiero w sezonie wiosenno-letnim. Czasami jednak warto tam zajrzeć nawet zimą.

Taką okazją już w lutym Muzeum będzie inscenizacja historyczna „Wileńszczyzna ‘44”.
Uczestnicy inscenizacji przypomną widzom działalność Polskiego Państwa Podziemnego na Wileńszczyźnie, postarają się też pokazać złożoną sytuację polityczną oraz narodowościową na tym terenie na początku 1944 r. Wydarzenie rozpocznie się 2 lutego (niedziela) o godz. 10.00.

W 2014 roku nie zabraknie w skansenie także stałych imprez, takich jak świąteczne Jarmarki – Wielkanocny (12 kwietnia) i Wigilijny, współorganizowane z gminą Olsztynek, majowy Jarmark Sztuki Nie Tylko Ludowej 1 maja), sierpniowe Regionalne Święto Ziół (15 sierpnia), czy wrześniowe Targi Chłopskie (20-21 września). Po raz czwarty w Olsztynku odbędą się również Dożynki Wojewódzkie (21 września), poprzedzone imprezą pn. "Żniwa w Skansenie" (27 sierpnia), oraz trzydniowa impreza Dni Dawnych Rzemiosł (4 - 6 lipca).
Wspomniana inscenizacja historyczna "Wileńszczyzna ’44" oraz oraz Wrześniowa diorama (7 września) są współorganizowane z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Z okazji 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej podczas majówki odbędzie się Dzień Otwarty Wolontariatu Europejskiego (2 maja).
Lipcowe Dni Dawnych Rzemiosł to międzynarodowa impreza, poświęcona średniowiecznym rzemiosłom i umiejętnościom, podczas której rekonstruktorzy z Polski, Litwy i Rosji zaprezentują takie czynności jak tkanie na zapomnianych już dziś krosienkach tabliczkowych i bardko, wytwarzanie woskowych świec i biżuterii, obróbkę kości i bursztynu, a także rzemiosła: garncarstwo, kowalstwo, płatnerstwo. Nie zabraknie także zabaw i turniejów rycerskich. Impreza realizowana będzie w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 (projekt CROSSROADS 2.0) finansowanego ze środków Unii Europejskiej. We wspomnianych "Żniwach w Skansenie" każdy będzie mógł wcielić się w dawnego żniwiarza i wyruszyć w pole.
Od paru lat dużym zainteresowaniem cieszy się nocne zwiedzanie Muzeum, które w tym roku odbędzie się 17 maja w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Skansen w tym roku przygotuje specjalne atrakcje na tę okazję. Muzeum będzie także współorganizatorem Europejskich Dni Dziedzictwa (6 września) oraz Olsztyńskich Dni Nauki (koniec września).
Tradycyjnie Skansen przygotował ofertę imprez tematycznych m.in. Tajemnice ciesiołki (15 czerwca), Moda z wiejskiej szafy (20 lipca) oraz Smaki ziemniaka (5 października). Po przerwie do kalendarza wraca impreza Skansen Dzieciom, organizowana w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka (2 czerwca). Tego dnia w chałupach oraz w obejściach będzie można zobaczyć, jak wyglądało codzienne i odświętne życie dawnych mieszkańców Warmii i Mazur oraz zapoznać się z pracą wykonywaną przez rzemieślników wiejskich.
Od 15 kwietnia do końca października można będzie odwiedzać olsztynecki skansen codziennie.
Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

  • Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku

    Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej...

    Bitwa była co prawda pod Grunwaldem, ale muzeum bitwy mieści się w Stębarku. Bo po prawdzie najsłynniejsza...

  • Muzeum Przyrody w Olsztynie

    Muzeum Przyrody w Olsztynie

    Muzeum Przyrody jest najmłodszym odziałem Muzeum Warmii i Mazur. Mieści się w wyremontowanym pałacyku...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB