Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Jezioro Wiartel

2014-03-07 11:44:13 (ost. akt: 2014-03-17 10:34:50)
Jezioro Wiartel

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Jezioro Pojezierza Mazurskiego leżące 6 km na południowy zachód od Pisza, w Puszczy Piskiej. Podzielone jest na dwa akweny, południowy i północny, zwany też Przylasek.

Z jeziora uchodzą dwie strugi: od strony wschodniej Kanał Wiartel uchodzi do jeziora Brzozolasek; z części południowo-zachodniej rzeczka Wiartelnica uchodzi do jeziora Nidzkiego. Przejrzystość wody wynosi 1,5 m.
W południowej części jeziora znajdują się małe wysepki o łącznej powierzchni 1,2 ha. Na południowo-zachodnim brzegu wieś Wiartel, a na południowo-wschodnim Wiartel Mały.
Jezioro ma powierzchnię 190 ha, dobrze rozwiniętą linię brzegową, największa głębokość 27 m, występują też tzw blaty czyli wypłycone zatoki porośnięte moczarką, gdzie idealne warunki do rozwoju ma szczupak. To dominującą ryba w tym akwenie, ale można tu też złowić okonia, suma, węgorza, leszcza, lina.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Brzozolasek

    Jezioro Brzozolasek

    Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, wysokich brzegach, przeważnie stromych, a wschodnich łagodnych i płaskich. Dno...

  • Wiartel

    Jezioro Wiartel

    Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, z długą i wąską północną zatoką - zwaną Przylaskiem. Brzegi Wiartla przeważnie...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB