Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Noc sów na Warmii - niezwykła przygoda z tajemniczymi ptakami

2014-04-07 12:37:32 (ost. akt: 2014-04-07 12:39:57)
Leśniczy Tomasz Tokarczyk odtwarza z magnetofonu głosy sów. Za chwilę w lesie odezwą się prawdziwe sowy.

Leśniczy Tomasz Tokarczyk odtwarza z magnetofonu głosy sów. Za chwilę w lesie odezwą się prawdziwe sowy.

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Najmniejsza jest sóweczka, a największy puchacz. Różnica między nimi jest ogromna, tak jakby porównywać szpaka z orłem. Ale oba ptaki to sowy. W Polsce występuje trzynaście gatunków sów — tłumaczy Tomasz Tokarczyk, leśniczy z Nadleśnictwa Wichrowo.

Jesteśmy w lasach Nadleśnictwa Wichrowo, właśnie zaczyna się wielka gratka dla miłośników przyrody, czyli sobotnia noc sów w wichrowskich lasach. To akcja organizowana od 2012 roku przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie we współpracy z Lasami Państwowymi. Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego inicjatywę podchwycili m.in. członkowie Stowarzyszenia Przyrodniczego Zielona Warmia, które działa przy nadleśnictwie Wichorowo.

Dwa razy więcej kręgów w szyi


Noc sów to ogólnopolska akcja, którą organizują przyrodnicy i leśnicy, chcąc przybliżyć ludziom te tajemnicze ptaki. Wokół nich narosło tak wiele mitów i legend, że nocy by nie starczyło, by wszystkie opowiedzieć. A próbowali gospodarze, leśniczy Tomasz Tokarczyk i zastępca nadleśniczego Krzysztof Śmiech z Zielonej Warmii, opowiadając licznej grupie gości o życiu i zwyczajach sów, o tych wspaniałych nocnych łowcach. Ornitolodzy amatorzy dowiedzieli się, że większość sów nie buduje gniazd, że sowa może obrócić głowę o 270 stopni, bo ma 14 kręgów szyjnych, a człowiek tylko siedem. Poznali tajemnicę pokrytych pierzem nóg sów (czasem gryzonie, na które m.in. polują sową, mogą chcieć się im odgryźć. A pierze daje dobrą ochronę). Dowiedzieli się, że sowy to spokojne ptaki, ale mogą być agresywne, gdy przyjdzie im bronić swego domu. Taki puszczyk uralski doprowadzony do ostateczności atakuje szponami nawet człowieka. I kiedy wyjaśnił się też powód asymetrycznych uszu sowy (dzięki temu ptaki lepiej mogą wychwytywać dźwięki), miłośnicy przyrody ruszyli w las na nocne nadsłuchiwanie sów. Bo to był gwóźdź wieczoru.

Zapach kiełbasek wyrwał ze snu Bolka


- Słyszałem sowę, ale jeszcze nie widziałem, może dziś się uda — rozmarzył się w drodze do lasu 14-letni Krzysztof Barbachowski z Kochanówki, który z rodzeństwem przyszedł na noc sów. — Ciekawe ptaki, już swoim wyglądem budzą zainteresowanie.
— Prosimy o ciszę — zarządzili leśnicy już w środku kniei i zaczęli odtwarzać z magnetofonu głosy sów. Najpierw sóweczki, potem włochatki. Cisza. Żaden ptak nie zareagował. — To teraz głos puszczyka — oznajmił leśniczy Tokarczyk. I nie minęło kilka minut, jak odezwał puszczyk. Już z lasu, a nie z kasety. Ptak zrobił swoje tajemnicze „huuu”, że aż ciarki przeszły człowiekowi po plecach. Po chwili sowa wzbiła się w powietrze; wielu z nas po raz pierwszy widziało puszczyka w locie. Potem o dziwo odezwał się drugi puszczyk.
— Ależ mamy szczęście — nie kryli zadowolenia z udanego wypadu do lasu obaj leśnicy.
Noc sów zakończyła się nocnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek w nadleśnictwie. A zapach pieczonych kiełbasek wyrwał ze snu Bolka, starego dzika, którego kiedyś przygarnęli leśnicy i teraz mieszka w zagrodzie. Bolek wydał z siebie chrum, chrum, jakby chciał powiedzieć, że dziki, jak sowy, też swój język mają.
Andrzej Mielnicki


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Robur #1370339 | 81.190.*.* 8 kwi 2014 11:56

    Fajna inicjatywa. Warto pokazywać piękno przyrody, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Jak mój syn podrośnie to też go chętnie zabiorę na taką wyprawę. Pozdrawiam przyrodników i leśników.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. xyz #1369541 | 109.241.*.* 7 kwi 2014 13:27

    a kiedy noc czarownic, tak dużo ich w Olsztynie

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz