Wel to rzeka niezwykła. Płynie przez południowe tereny województwa warmińsko-mazurskiego po terenach nizinnych, ale miejscami przypomina rwące górskie potoki. Taka jest własnie na odcinku zwanym jakże uroczo Piekiełkiem.
Szlak wodny rzeką Wel umożliwia poznawanie przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych walorów regionu. Rzeka przepływa przez wiele malowniczych jezior, a w jej dolinie występują liczne mokradła i starorzecza stwarzające korzystne warunki dla bytowania zwierząt i ptaków. W okolicach Ciborza Wel tworzy zakole i zmienia kierunek na północno-zachodni. Następnie meandrując przepływa przez Lidzbark pod 10 mostami. Wypływając z jeziora Lidzbarskiego płynie przez Kurojady i Chełsty. Tam przyjmuje charakter wartkiego górskiego potoku, w którym występują takie ryby jak: pstrąg potokowy, lipień i troć wędrowna. Dopływając do granicy Welskiego Parku Krajobrazowego rzeka rozdwaja się tworząc odnogę zwaną Bałwanką, wpadającą do jeziora Tylickiego (jezioro Fabryczne). W okolicy Bratiana Wel kończy bieg i wpada do Drwęcy.
Rzeka Wel jest wyjątkowo atrakcyjnym, chociaż na niektórych odcinkach dość trudnym szlakiem kajakowym. O atrakcyjności szlaku decyduje jej naturalny, nie zmieniony od wieków charakter.
Strome zbocza nad Welem porośnięte są niemal stuletnim lasem grądowym z dominacją graba pospolitego, w niektórych miejscach mającym charakter naturalnego lasu klonowo – lipowego, w innych zboczowego grądu, częściowo zdegradowanego wprowadzeniem sosny. Na wysokich zboczach występują liczne źródła i wysięki oraz aktywne osuwiska.
Z rzeką związany jest pluszcz – niewielki ptak bytujący przeważnie w pobliżu potoków górskich. Można też zaobserwować zimorodka.
Na mapie oznaczyliśmy fragment Piekiełka.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez