Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Tężnie w Gołdapi już spływają zdrowiem

2014-05-05 12:04:18 (ost. akt: 2015-09-28 14:31:27)
Tężnie w Gołdapi - widok ogólny

Tężnie w Gołdapi - widok ogólny

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Gołdap to bez przesady mazurski Ciechocinek. Tym bardziej, że właśnie oddano tam do uzytku tężnie solankowe - wypisz wymaluj takie same (prawie) jak właśnie w Ciechocinku. Gołdap to jedyne uzdrowisko na Warmii i Mazurach.

W Gołdapi oddano do użytku tężnie solankowe. Inwestycja powstała kosztem 40 mln zł, przy dofinansowaniu unijnym w wysokości około 34 mln zł.
 Drewniana konstrukcja o długości 220 metrów i wysokości 8 metrów zasilana jest z podziemnego źródła z głębokości 646 m wodą o leczniczych właściwościach. Solanka spływając po gałązkach tarniny, pod wpływem słońca i wiatru wytwarza wokół mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru. Skład gołdapskich wód jest szczególnie przydatny w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. 


Gołdap to jedyna miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim ze statusem uzdrowiska. Posiada ten status od 2000 roku. Oddane właśnie do użytku tężnie upodobniają to powiatowe miasteczko do słynnego Ciechocinka. Pisaliśmy o tym już w trakcie budowy pijalni wód i tężni, pokazując postęp prac. Ostatecznie tężnie oddano do użytku z ponadpółrocznym opóźnieniem - ale są!

Tężnie wchodzą w skład oferty uzdrowiskowej Gołdapi. Prócz nich jest tu oddana wcześniej do użytku grota solna, mini tężnie, pijalnie wód mineralnych i leczniczych. Nad jeziorem Gołdap zbudowano promenady spacerowe. Gołdapskie sanatorium dysponuje 480 miejscami i przyjmuje kuracjuszy przez cały rok.


Gołdap jest uzdrowiskiem borowinowo-klimatycznym. Leczy się tu przede wszystkim schorzenia ortopedyczne – urazowe, dolnych dróg oddechowych, kobiece oraz choroby kardiologiczne i neurologiczne.
Więćej o historii powstawania uzdrowiska można przeczytać tutaj.
SK, ab

Tężnie w Goładpi w obiektywie Anny Truchan


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Valdi #1389353 | 88.156.*.* 5 maj 2014 21:36

  Fluor to pikuś w porównaniu z tym, co mogło tam zostać po Czernobylu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. czyt. #1389045 | 82.139.*.* 5 maj 2014 14:38

  Jak to jedyne uzdrowisko na war i maz?Niedawno/parę lat wcześniej/ pisaliście ,że Miłomłyn to takie ważne uzdrowisko.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. hmmm #1388968 | 83.9.*.* 5 maj 2014 12:30

   ...hehe..ciekawe uzdrowisko z fluorem? Niewielu ludzi wie, że fluor tak naprawdę jest trucizną. Często też jest głównym składnikiem leków psychotropowych, a także... trutek na insekty. Opublikowane niedawno badania wykazały, że fluor dodawany do wody może spowodować poważne zaburzenia genetyczne, odwapnienie kości, raka. Jest gorszy od ołowiu! A w Polsce, innych krajach byłego bloku komunistycznego oraz m.in. w Wielkiej Brytanii wodę się od lat fluoryzuje. Wiele krajów demokratycznych nie wprowa­dziło jednak tego zwyczaju. Dlaczego?... c.d.: http://www.oswi ecenie.com/fluor.htm

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Polecamy