Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Pożyteczne owady znalazły dom w skansenie w Olsztynku

2014-08-21 11:00:12 (ost. akt: 2014-08-21 11:02:39)
Hotel dla owadów w olsztyneckim skansenie

Hotel dla owadów w olsztyneckim skansenie

Autor zdjęcia: MBL-PE w Olsztynku

Pszczoły samotnice, trzmiele, motyle, biedronki, złotooki znajdą schronienie w hotelu dla owadów, zbudowanym w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku. Skansen włączył się w akcję Greenpeace „Przychylmy pszczole nieba”.

- Dużo mówi się o wymieraniu pszczół oraz o konsekwencjach tego zjawiska w postaci ogromnych zagrożeń dla ekosystemu, czyli również dla ludzi. Nie możemy na to pozwolić – podkreśla Maria Wroniszewska z działu etnografii olsztyneckiego skansenu.

Muzealna impreza Regionalne święto ziół, która cyklicznie odbywa się na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego 15 sierpnia – w dniu Matki Boskiej Zielnej - była doskonałą inspiracją do zorganizowania schronienia dla pożytecznych owadów. Hotel zbudowano według instrukcji Greenpeace.
- Konstrukcja została wykonana z palet i desek oraz wypełniona trzciną, cegłami, pokruszoną dachówką, słomą, patykami i szyszkami. Żeby zabezpieczyć bywalców hotelu przed ptakami, całość obito drobną siatką – informuje Bartosz Wolszczak z działu promocyjno-oświatowego.

Według szacunków co roku w Europie ginie 20 procent pszczół, w innych częściach świata jest nawet gorzej. W ciągu ostatnich lat liczba trzmieli zmniejszyła się o około 90%. Owadom zagraża chemizacja rolnictwa, zanikanie bioróżnorodności roślin, wypalanie traw oraz usuwanie martwych drzew, w których znajdują się ich siedliska.
Pszczoły samotnice nie produkują miodu i nie żądlą, zapylają więcej kwiatów niż pszczoły miodne. Trzmiele i trzmielce są bardzo wydajnymi zapylaczami, które w ciągu dnia otwierają kilka tysięcy kwiatów, nie budują jednak własnych gniazd, pasożytując w schronieniach innych owadów. Biedronki i złotooki żywią się mszycami, chroniąc w ten sposób nasze ogrody. Olsztynecki hotel posłuży owadom do gnieżdżenia się i magazynowania pokarmu, niektórym gatunkom umożliwi również hibernację. Wywiercone w drewnie otwory zachęcą część owadów do pozostawienia tam larw.
Średnio co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu zawdzięczamy właśnie pracy pszczół i owadów zapylających, pamiętajmy o tym podczas naszych codziennych spotkań z owadami.
Marta Żebrowska
Etnograf

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

  • Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku

    Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej...

    Bitwa była co prawda pod Grunwaldem, ale muzeum bitwy mieści się w Stębarku. Bo po prawdzie najsłynniejsza...

  • Muzeum Przyrody w Olsztynie

    Muzeum Przyrody w Olsztynie

    Muzeum Przyrody jest najmłodszym odziałem Muzeum Warmii i Mazur. Mieści się w wyremontowanym pałacyku...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB