Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Hortifestiwal - czyli pamiętajmy o ogrodach

2014-09-18 14:49:21 (ost. akt: 2014-09-18 19:18:30)
Zofia Wojciechowska (pierwsza z prawej) na stoisku Gazety Olsztyńskiej podczas Śniadania na Trawie w Parku Centralnym w Olsztynie

Zofia Wojciechowska (pierwsza z prawej) na stoisku Gazety Olsztyńskiej podczas Śniadania na Trawie w Parku Centralnym w Olsztynie w lipcu 2014 roku

Autor zdjęcia: Adam Bartnikowski

Czy ogród może leczyć? I to jeszcze jak - przekonują zwolennicy hortiterapii, czyli metody wspomagającej tradycyjne leczenie, polegającej na różnych formach kontaktów z ogrodem właśnie. Na pierwsze w regionie warsztaty hortiterapii zaprasza Zofia Wojciechowska.

Warsztaty odbędą się w dniach 28 - 29 września 2014 roku w Olsztynie i Mrągowie. Będą to dwa dni spotkań o interaktywnym charakterze, mające na celu zapoznanie się z hortiterapią, służące przede wszystkim nawiązaniu kontaktów, by w dalszej perspektywie tworzyć pomost współpracy dla rozwoju ogrodoterapii i turystyki prozdrowotnej.

Podczas zajęć do dyspozycji gości będzie zespół specjalistów Instytutu Hortiterapii w Mrągowie. Każdy będzie miał okazję skorzystać z wyjątkowej okazji wykonania własnej kompozycji z zastosowaniem leczniczych roślin. Pokażemy jak można korzystać z ich niezwykłej mocy.

Nazwa hortiterapia pochodzi od słowa hortus – ogród. Ogrodoterapia uznawana jest za prekursorską dziedzinę wspomagającą wiele form terapii. Dzięki niej można doskonale poprawić kondycję fizyczną i psychiczną, to remedium na wiele chorób m.in. krążenia oraz ADHD u dzieci. Zajęcia oparte na hortiterapii stymulują wiele czynności życiowych organizmu, stwarzając korzystne biopole do odbudowy relacji międzyludzkich.

Ogrody terapeutyczne projektowane są z myślą o konkretnych grupach osób o podobnych schorzeniach. Dzięki temu stwarzają im komfort i bezpieczną przestrzeń. Terapia w ogrodach specjalistycznych odbywa się na dwóch poziomach: biernym i czynnym. Pierwszy z nich polega na przebywaniu, przemieszczaniu się w granicach ogrodu a także czerpaniu radości z obserwacji i odczuwaniu przestrzeni wszelkimi zmysłami. Wymaga ona wyciszenia, porzucenia dotychczasowych trosk, aby w pełni móc korzystać z dobroci natury.
Terapia czynna polega na aktywnym uczestnictwie w życiu ogrodu; wykonywaniu całorocznych prac pielęgnacyjnych (nawadnianiu, oczyszczaniu przekwitniętych kwiatostanów, pieleniu, grabieniu) a także sadzeniu roślin i zbieraniu owoców. Człowiek staje się nieodłączną częścią takiego ogrodu, czuje się za niego odpowiedzialny, jest panem przestrzeni z którą się utożsamia.

W Polsce hortiterapia wchodzi dopiero w fazę rozwoju. Zagraniczne przykłady ogrodów terapeutycznych świadczą o tym, jak pozytywne efekty przynosi inwestowanie w środowisko naturalne i jego świadome wykorzystanie.

Program:
Blok I: Olsztyn
Ogrody Zdrowia - Hortiterapia bez tajemnic
11.00 Spotkanie w ogrodzie UWM z dr Beatą Płoszaj Witkowską (zwiedzanie kompleksu i pracowni) - warsztaty
13.00 Spotkanie z prof. Stanisławem Czachorowskim - Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze - Pogadanka i wykład w terenie
14.00 Hortiterapia - sposób na aktywizację zawodową - spotkanie ze słuchaczami studiów podyplomowych Hortiterapia UWM
15.00 Horyzonty hortiterapii - spacer po miasteczku uniwersyteckim UWM Kortowo
15.30 Hortiterapia -Trans granica. Prezentacja uczestników.
Nowe formy współpracy, nowe produkty i nowe trendy. Platforma rozwoju agroturystyki i turystyki prozdrowotnej - moderator pani Wioletta Sokół ( specjalista współpracy międzynarodowej) Biblioteka UWM
Propozycja :
17.30 Warsztaty Hortiprodukty
Wizyta w Galerii Warmińskiej – moderator studenci UWM i woluntariusze AIESEC
Wieczorne warsztaty "hortiterpia bez tajemnic" spotkanie e- lerningowe na skype Instytut Hortiterapii

29.09.2014 r.
Blok II: Mrągowo
"Natura i psychologia przeciwko cukrzycy", prowadzenie mgr Zofia Wojciechowska - Instytut Hortiterapii
11.00 Seminarium - Hortiterapia, Nowe metody w diabetologii
11.30 Ogrody Zdrowia - prezentacja projektu i warsztat komunikacji
12.30 Natura i psychologia przeciwko cukrzycy - interaktywne warsztaty z diabetologiem
14.00 warsztaty hortiterapii - Instytut Hortiterapii, mgr Zofia Wojciechowska
15.00 Zielony Pomost - wspólny spacer hortiterapeutyczny nad jeziorem Czos - pogadanka i wykład w terenie
15.30 Kreacja czasu i miejsca zajęcia praktyczne z hortiterapii
16.00 zwiedzanie Ekomariny i Centrum Edukacji Ekologicznej
16.30 Uroczyste zakończenie Hortifestiwalu
Wręczenie pamiątkowych dyplomów


Organizator: Instytut Hortiterapii Zielony Promień. Zapewnia wszystkie potrzebne materiały do zajęć oraz specjalistów i wykwalifikowaną kadrę.

Informacje: biuro festiwalu kontakt: e-mail: horti.biuro@gmail.com

Zofia Wojciechowska

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB