Burkat gm. Działdowo: Kościół pw. Św. Jana Pawła II

2014-09-23 14:00:59 (ost. akt: 2014-09-23 15:23:42)
Burkat gm. Działdowo: Kościół pw. Św. Jana Pawła II

Autor zdjęcia: gminadzialdowo.pl

Nazwa wsi pochodzi najprawdopodobniej od imienia jej założyciela, Burkata, bądź Burchardta. Inne źródła przypisują nazwę ptakowi berkutowi, spokrewnionemu z sokołem, który występował na tych terenach w wiekach średnich.

W starych dokumentach spotykamy się również z występowaniem nazw: Burkaty, Burkarty, Burkasty, Burkiert oraz Burcharts. Ostatnią używaną nazwą brzmiała Borchersdorf i była używana jeszcze w XX wieku.

Teren wsi oraz przyległych do niej okolic był pierwotnie zamieszkiwany przez plemię Sasinów, następnie przeszedł w ręce krzyżackie. To właśnie Zakon postanowił założyć pierwszy w Burkacie drewniany kościół, który uległ zniszczeniu podczas wojen polsko – krzyżackich. Na jego fundamentach pobudowano nową świątynię, która w 1530 r. została przejęta przez wyznawców ewangelizmu. 11 lat później, w 1541 roku powstała parafia ewangelicko-augsburska, w której skład wchodziły miejscowości: Burkat, Filice, Skurpie, Niestoja oraz Klęczkowo. W 1619 r. do świątyni sprowadzono dzwony, które w 1898 r. zostały wymienione w Elblągu na nowe. Kościół przetrwał około 200 lat jednak nieremontowany, w 1821 r. uległ całkowitemu zniszczeniu. Po tym wydarzeniu parafia utraciła swoją samodzielność i stała się filią kościoła ewangelicko – augsburskiego.

Nowa neogotycka świątynia powstała w latach 50. XIX wieku, a w 1886 r. parafia ewangelicko-unijna w Burkacie uzyskała ponownie samodzielność. Jako budulec kościoła posłużył kamień polny oraz cegła, z których wykonane zostały elementy wykończeniowe: narożniki, obramowania otworów oraz gzymsy stanowiące ozdobę elewacji. Charakterystycznym elementem architektury jest brak wieży kościelnej. Zamiast niej po obu stronach kościoła występują ceglane, schodkowe szczyty - wschodni i zachodni. W świątyni jest prosty, drewniany strop, zdobiony w wielobarwne wzory, natomiast w prezbiterium występuje sklepienie żebrowe. Posadzka i chór, na który można wejść schodami znajdującymi się po obu stronach nawy są także drewniane. W tym stanie świątynia funkcjonuje do dziś. Parafia pozostawała pod patronatem rządu pruskiego, który od 1860 r. wprowadził obowiązek odprawiania nabożeństw w języku niemieckim.

Okres I wojny światowej nie spowodował zniszczeń. Kościół przetrwał w stanie nienaruszonym. Po zakończeniu wojny wieś została włączona do Rzeczypospolitej. Po II wojnie światowej świątynia została przejęta przez polski kościół ewangelicko-augsburski, był dzierżawiony przez parafię św. Wojciecha w Działdowie jako jej filia.

1 sierpnia 2013r. w Burkacie została erygowana parafia pw. bł. Jana Pawła II (obecnie już ś. Jana Pawła II). To pierwsza parafia w Dekanacie Toruńskim, która przyjęła za patrona św. Jana Pawła II. Obejmuje obszar wydzielony z parafii pw. św. Wojciecha w Działdowie. W jej skład weszło pięć miejscowości: Burkat, Filice, Klęczkowo, Krasnołąka, Pożary i Wilamowo. Pierwszym proboszczem powstałej parafii bp Andrzej Suski mianował ks. Krzysztofa Rynkowskiego.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

  • Synagoga w Działdowie

    Synagoga w Działdowie

    W Działdowie pierwszy Żyd zamieszkał na stałe dopiero w 1816 roku. Pod koniec XIX wieku mieszkało tu...

  • Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Turzy Wielkiej

    Kościół pw. Matki Boskiej...

    Wieś została założona przez Rycerzy Zakonnych po zawarciu z Litwinami pokoju w 1379 r. W tym samym okresie...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy