Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rowerem przez pół Polski, także po Warmii i Mazurach

2014-10-02 07:00:01 (ost. akt: 2014-10-22 12:36:56)
Fragment trasy w powiecie węgorzewskim

Fragment trasy w powiecie węgorzewskim

Autor zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

„Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” to pięć projektów regionalnych, które utworzą spójną trasę rowerową biegnącą przez pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

Odcinek przebiegający przez Warmię i Mazury będzie liczył 420 kilometrów, dłuższe będą odcinki podlaski (590 km) i podkarpacki (430 km). Prace budowlane są najbardziej zaawansowane w województwie lubelskim (powiat włodawski) i właśnie warmińsko-mazurskim (powiat węgorzewski).
Trasa będzie miała łączną długość prawie 2000 kilometrów, będzie przeprowadzona przez atrakcyjne obszary, m.in. miejsca cenne przyrodniczo, zabytki, ważne węzły komunikacyjne, przesiadkowe.

W projekcie zaplanowano modernizację już istniejących tras rowerowych, budowę nowych, wykorzystanie istniejących dróg o niewielkim natężeniu ruchu, utworzenie sieci miejsc postojowych i odpowiednie oznakowanie całego szlaku.

Od głównej trasy odchodzą „odnogi” - to łączniki i pętle, które prowadzą do miejsc atrakcyjnych turystycznie i węzłów komunikacyjnych. Zaplanowane zostały tam, gdzie nie było możliwości poprowadzenia trasy głównej: łącznik do PKP Korsze, pętla do Augustowa, łącznik do Łomży, pętla do Białowieży, łącznik do PKP Rzeszów, łącznik do PKP Kielce.

Trasa nie będzie powstawać w jednym momencie, z niektórych odcinków będziemy mogli skorzystać już pod koniec bieżącego roku. Całą trasą pojedziemy w 2015 r. Postęp w realizacji inwestycji można śledzić na mapie interaktywnej.


W województwie warmińsko-mazurskim najbardziej zaawansowane prace są w powiecie węgorzewskim. Kosztem 6,8 mln zł. zostanie m.in. zbudowana kładka pieszo-rowerowa na rzece Węgorapie, 3 miejsca obsługi rowerzystów, wyposażone m.in. w wiaty wypoczynkowe i stojaki na rowery, utwardzenie nawierzchni trasy poprzez budowę nawierzchni bitumicznej na terenie miasta Węgorzewo oraz tłuczniowej w obszarach cennych przyrodniczo. Całość trasy zostanie kompleksowo oznakowana specjalnymi znakami pionowymi.

Całkowita długość trasy na terenie powiatu węgorzewskiego w momencie zakończenia prac wyniesie 27 km.

Przebieg trasy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego (ze wschodu na zachód).

Szlak pojawi się w woj. warmińsko-mazurskim w okolicach Trójstyku granic w Bolciach, gdzie łączą się granice Litwy, Federacji Rosyjskiej (obwód kaliningradzki) i Polski. Jest to jednocześnie granica województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Dalej trasa biegnie przez następujące miejsca:

Wiadukty w Stańczykach
Jezioro Przerośl (od północy)
Dubeninki (od strony południowej)
Gołdap
Wzdłuż rzeki Gołdapa do Bań Mazurskich (omijamy je od strony południowej)
Gady Węgorzewskie
Budry
Węgorzewo;
Trygort
Jezioro Rydzówka (od str. południowej)
Srokowo
Barciany
Drogosze
Parys
Korsze
Prosna
Sępopol
Skitno
Bartoszyce
Sędławki
Glitajny
Galiny
Sarnowo
Lidzbark Warmiński
Jezioro Wielochowskie (od str. wsch.)
Dwórzno
Górowo Iławeckie
Kandyty
Pieniężno
Pakosze
Braniewo
Nowa Pasłęka
Frombork
Tolkmicko
Kadyny
Suchacz
Elbląg
Wzdłuż Kanału Jagiellońskiego i Nogatu do granicy województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego na Nogacie


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (44) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. daga #1733170 | 185.13.*.* 12 maj 2015 18:33

  Fajny projekt, ale przeraża mnie, że szlak zaprojektowano wzdłuż tras samochodowych. Pracuję w Niemczech i tam, wszędzie, gdzie to możliwe odsuwa się szlaki rowerowe od spalin i hałasu. Zupełnie inny komfort wypoczynku. Z kilkugodzinnych wycieczek rowerowych wracam wypoczęta, zrelaksowana i dotleniona. W Białymstoku i okolicy, gdzie mieszkam, ścieżki są piękne, ale smród spalin i hałas samochodowy przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego. Z takich eskapad wracam rozdrażniona i z bólem głowy. Lokalizacje naszych szlaków rowerowych posiadają niestety wątpliwe walory zdrowotne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. elbing #1505161 | 77.253.*.* 11 paź 2014 13:41

  mam nadzieję, że projektowano to lepiej niż w Elblagu, bo tu zamiast pokazac ludziom to co jest najciekawsze, poprowadzono drogę krzakami aby nic nie zobaczyli, nawet dojazd do zalewu przez bażantarnię, to sie w głowie nie mieści idiotyzm tego projektu

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. buba #1503678 | 81.190.*.* 9 paź 2014 17:57

  Ja cieszę się z każdej najmniejszej inwestycji w Węgorzewie ,a z rowerówek szczególnie!!. Pozdrawiam wszystkie jęczydusze ;-))) .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. anymalkontent #1498502 | 79.185.*.* 2 paź 2014 19:15

  A ile z was jęczybuły było w ostatnim czasie w okolicach Węgorzewa, Kętrzyna czy Gołdapi?? Ścieżki rowerowe już teraz ciągną się tam na kilometry!!!! i nie mówię tu o znaczkach na drzewach. Więc nie kompromitujcie się głupkowatymi wpisami jeżeli nie wiecie co już się dzieje w tamtych okolicach!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Do projektantów regionalnej trasay rowerowej #1498482 | 89.228.*.* 2 paź 2014 18:46

   Jaki przepis zabronił wam zrobić szerszą drogę rowerową, aby można było poruszać się po niej bezpiecznie w dużych grupach i aby grupy te mogły się bezpiecznie wyprzedzić lub minąć? A może to miała to być trasa rowerowa dla przysłowiowego "Kowalskiego", który będzie podróżował sam? A może po tej trasie trzeba będzie jeździć gęsiego? A może będzie zakaz poruszania się w grupach powyżej 5 osób? A może od razu założono, że nikt nie będzie jeździł tymi drogami?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Co do gróg i wydanych miliardów na remonty #1498459 | 88.156.*.* 2 paź 2014 18:33

    Od dwóch trzech lat piszę o tym, że GDDKiA remontuje drogi i nie robią poboczy, ale jakoś poparcia nie było i nie ma. Dopiero jak stanie się tragedia to widzisz że pobocza nie ma? Wydają miliony złotych, jest sprzęt, projekty itepe. Jaki to problem wylać więcej 1 metr, a nawet o,5 metra asfaltu. To znikomy koszt całej inwestycji. Zresztą nawet to nie jest ważne. Ważne żeby ludzie w tak zwanym małym ruchu lokalnym byli bezpieczni. I motorowerzysta i rowerzysta i pieszy ma takie samo prawo do bezpiecznego poruszania się jak i samochód. A przecież tak porusza się większość na wioskach i między nimi. Czy ten dyrektor GDDKiA w Olsztynie tego nie wie? Za co bierze kasę? Jest szansa pisać miele i skargi do Kopaczowej. Jak nie teraz to szansa przepadnie. Droga na Szczytno, droga na Morąg, droga krajowa 51 Lidzbark -Bartoszyce do granicy Państwa itepe itede. Ludzie! Kto tak robi żeby droga w XXI wieku była jedynie na dwa auta i nie miejsca dla pieszych, rowerów, motorowerów? Idą wybory. Wiecie jak jest. Możecie to zmienić! A droga rowerowa to zupełnie inna inwestycja i jestem w 100% za. To inne pieniądze, inne drogi...

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Do samorządu województwa #1498439 | 89.228.*.* 2 paź 2014 18:12

    Trasa rowerowa przechodzi przez takie miasta, jak: Elbląg, Suwałki, Białystok, Rzeszów czy Kielce. Posiada także odgałęzienie do Łomży. Z dziwnych powodów nie ma połączenia z Lublinem i Olsztynem. Co i kiedy zamierza zrobić samorząd województwa, aby po raz kolejny Olsztyn nie był wykluczony z tak ważnych i atrakcyjnych projektów?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. Jaja jak balony,dyr. PGR-ow zyli jak Faraony. #1498243 | 79.186.*.* 2 paź 2014 14:21

    Dobrze to opisal ktos/ nick 765/.Ale tu nie chodzi o to, zeby zrobic cos madrego i praktycznego, i zeby sluzylo ludziom. Tu chodzi o propagande wyborcza i promocje tzn DZIALACZY.Bo PGR-ow niema, i dyrektorskie etaty diabli wzieli. A bylo super niektorym.Zyli jak FARAONY.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   4. Nick765 #1498240 | 89.228.*.* 2 paź 2014 14:16

    Bardzo mnie to wszystko cieszy. A jeszcze bardziej cieszyłoby, gdyby już były zwyczajne bezpieczne pobocza dla pieszych, którzy gina na drogach, bo nie mają którędy dostać się do szkoły, sklepu, lekarza... Bo wszędzie rozpędzone samochody. Więc może załtwy najpierw takie sprawy. W Olsztynie pieszy też nie czuje się bezpiecznie i komfortowo. oprócz samochodów zagrażają nam rowerzyści, bo chodniki i ścieżki rowerowe krzyżują cię i plączą ze sobą. A rowerzyści rozpędzają się , jakby byli na torach wyścigowych. Trzeba to jakoś wszystko uporządkować i nie poddawać się owczym pędom. Chociaż popieram budowanie tras rowerowych. Ale po kolei....

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Trasa Komitetow Wyborczych? #1498229 | 79.186.*.* 2 paź 2014 13:59

     Powinny obowiazywac oprocz kamizelki i oswietlenia, oraz odblaskow takze KASKI odblaskowe, nakolanniki, ochrony lokci, okulary z obudowa, a takze szyba przednia, bagaznik,pompka--- koniecznie, apteczka i gasnica, oraz trojkat. Pojemnik na wode i radiostacja., chlebak, namiot, i karty kredytowe.Klucze , lopata , i mapa Europy.Kazdy zatrudni.Siemano .

     Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. Przydupas #1498228 | 81.190.*.* 2 paź 2014 13:58

     Ale czy na tych ścieżkach rowerowych jest już uruchomiony system ITS, bo jak nie ma zielonej fali to są rowerzyści niebezpieczni i skłonni do wykroczeń i przekraczania prędkości i innych niebezpiecznych zachowań - trzeba szybko wdrożyć ! No i co 10 metrów 3 kamery coby patrzyły na ręce i twarze rowerzystów czy w nosie nie dłubią i co robią nagrywały, bez kamer to inwestycja nieważna !

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    3. Jazda bez trzymanki przed wyborami tylko. #1498225 | 79.186.*.* 2 paź 2014 13:53

     A czy mozna bedzie jezdzic pod rama po wyborach, albo bez siodelka,albo bez trzymanki?

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     1. antymatoł #1498177 | 78.8.*.* 2 paź 2014 12:25

      z Elbląga trase poprowadzili przez Bażantarnię? co za kretynizm, a nie lepiej nad Zalew do Kamionka -Suchacza -Kadyn i pobudować przy okazji nową drogę rowerową dla mieszkańców? kto wpada na tak głupie pomysły z wyznaczaniem trasy? część tej trasy przez Bażantarnię to trasa wyścigów mtb i tam mają turyści z sakwami jeździć?

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     2. asewa #1498168 | 78.8.*.* 2 paź 2014 12:18

      po pipidówka to mają kasę na drogi rowerowe, ale dla Elbląga to już nie mają, przebudowywali ostatnio drogę nad zalew, nawet głupiego pobocza utwardzonego nie zrobili dla rowerzystów o osobnej drodze dla rowerów nie wspominając, ciemniaki nami rządzą bez wyobraźni

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     3. Stefan #1498134 | 194.165.*.* 2 paź 2014 11:23

      ważne, że coś się dzieje z infrastrukturą i będzie bezpieczniej, mogliby jeszcze połączyć największe miasta regionu szlakami rowerowymi z prawdziwego zdarzenia, bo praktycznie na każdej wioskowej drodze można spotkać oszołoma w starym bmw lub audi 80

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. rower #1498092 | 217.99.*.* 2 paź 2014 10:38

       fajny pomysł .

       Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      2. Szlakiem WYBORCZYM po dawnych PGR-ach. #1498087 | 83.11.*.* 2 paź 2014 10:34

       W kazdsym dawnym PGR-rze na drodze rowerowej bedzie wital rowerzystow Sztab Wyborczy,powstana nowe Rady Rowerowe? NRR/.A po wyborach wejda do NRR/ Nowe Rady Nadzorcze?.Powstana nowe fundacje rowerowe, i nowe tandemy, takze wyborcze.

       Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      3. Proxy #1498057 | 89.228.*.* 2 paź 2014 10:10

       Propaganda sobie a życie sobie jak od lat. PRL bis czy tam prim ale zawsze PRL.

       Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      4. Na wybory na rowerach? #1498029 | 83.11.*.* 2 paź 2014 09:45

       Na wybory na wrotkach. Na wybory na traktorach.Czym jeszcze mozna zbajerzyc wyborcow

       Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      5. *** Rowerowa Przed Wyborcza Via Baltica. #1498018 | 83.11.*.* 2 paź 2014 09:35

       Tyku Tyku Via Balticu. Picum Balum, Cyku, Cyku. \Bo Wybory ida szybko. A juz po tym znowu obudzimy sie z reka w nocniku. Dobrze zorganizowana promocja PRZEDWYBORCZA, a pozniej to juz na calego jazda bez trzymanki i bez siodelka. Takie tam PENDOLINO na pedaly, i duzo piwa. Poza tym to bzdety berety Przedwyborcze.

       Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

       1. ja #1497991 | 83.13.*.* 2 paź 2014 09:02

        "Odcinek przebiegający prezez Warmię i Mazury będzie najdłuższy po odcinku podlaskim i podkarpackim." A to ciekawe. To najdłuższy, czy jednak trzeci od końca...

        ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

        1. :) #1497972 | 89.229.*.* 2 paź 2014 08:25

         Chyba Ameryki nie odkryję, że najwięcej turystów przyjeżdża do Giżycka i Mikołajek, a ta droga dokładnie jest obwodnicą dla tego regionu.

         Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

         1. Szlaki rowerowe ... #1497968 | 212.160.*.* 2 paź 2014 08:14

          to już w naszym Regionie są. Te piękne aleje z drzewami świetnie się do tego nadają. Zacznijcie budować drogi dla pojazdów samochodowych!

          Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

          1. Niewinny #1497958 | 81.190.*.* 2 paź 2014 07:53

           A duże przychody będą z tego rowerowego biznesu turystycznego, czy raczej jeszcze dołożyć trzeba będzie do interesu ?

           ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

           1. a #1497934 | 81.219.*.* 2 paź 2014 07:25

            Jeśli ten szlak zostanie porządnie wykonany i będzie służył wiele, wiele lat, to będzie to fantastyczna opcja dla turystów. Niesamowita sprawa, że można się wybrać rowerem z Warmii w Bieszczady specjalnie dedykowaną trasą przez najbardziej atrakcyjne tereny kraju. Ekstra - ogromny plus za rozwój infrastruktury rowerowej!

            Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)