Rowerem przez pół Polski, także po Warmii i Mazurach

2014-10-02 07:00:01(ost. akt: 2014-10-22 12:36:56)
Fragment trasy w powiecie węgorzewskim

Fragment trasy w powiecie węgorzewskim

Autor zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

„Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” to pięć projektów regionalnych, które utworzą spójną trasę rowerową biegnącą przez pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.
Odcinek przebiegający przez Warmię i Mazury będzie liczył 420 kilometrów, dłuższe będą odcinki podlaski (590 km) i podkarpacki (430 km). Prace budowlane są najbardziej zaawansowane w województwie lubelskim (powiat włodawski) i właśnie warmińsko-mazurskim (powiat węgorzewski).
Trasa będzie miała łączną długość prawie 2000 kilometrów, będzie przeprowadzona przez atrakcyjne obszary, m.in. miejsca cenne przyrodniczo, zabytki, ważne węzły komunikacyjne, przesiadkowe.

W projekcie zaplanowano modernizację już istniejących tras rowerowych, budowę nowych, wykorzystanie istniejących dróg o niewielkim natężeniu ruchu, utworzenie sieci miejsc postojowych i odpowiednie oznakowanie całego szlaku.

Od głównej trasy odchodzą „odnogi” - to łączniki i pętle, które prowadzą do miejsc atrakcyjnych turystycznie i węzłów komunikacyjnych. Zaplanowane zostały tam, gdzie nie było możliwości poprowadzenia trasy głównej: łącznik do PKP Korsze, pętla do Augustowa, łącznik do Łomży, pętla do Białowieży, łącznik do PKP Rzeszów, łącznik do PKP Kielce.

Trasa nie będzie powstawać w jednym momencie, z niektórych odcinków będziemy mogli skorzystać już pod koniec bieżącego roku. Całą trasą pojedziemy w 2015 r. Postęp w realizacji inwestycji można śledzić na mapie interaktywnej.


W województwie warmińsko-mazurskim najbardziej zaawansowane prace są w powiecie węgorzewskim. Kosztem 6,8 mln zł. zostanie m.in. zbudowana kładka pieszo-rowerowa na rzece Węgorapie, 3 miejsca obsługi rowerzystów, wyposażone m.in. w wiaty wypoczynkowe i stojaki na rowery, utwardzenie nawierzchni trasy poprzez budowę nawierzchni bitumicznej na terenie miasta Węgorzewo oraz tłuczniowej w obszarach cennych przyrodniczo. Całość trasy zostanie kompleksowo oznakowana specjalnymi znakami pionowymi.

Całkowita długość trasy na terenie powiatu węgorzewskiego w momencie zakończenia prac wyniesie 27 km.



Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. daga #1733170 | 185.13.*.* 12 maj 2015 18:33

    Fajny projekt, ale przeraża mnie, że szlak zaprojektowano wzdłuż tras samochodowych. Pracuję w Niemczech i tam, wszędzie, gdzie to możliwe odsuwa się szlaki rowerowe od spalin i hałasu. Zupełnie inny komfort wypoczynku. Z kilkugodzinnych wycieczek rowerowych wracam wypoczęta, zrelaksowana i dotleniona. W Białymstoku i okolicy, gdzie mieszkam, ścieżki są piękne, ale smród spalin i hałas samochodowy przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego. Z takich eskapad wracam rozdrażniona i z bólem głowy. Lokalizacje naszych szlaków rowerowych posiadają niestety wątpliwe walory zdrowotne.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. elbing #1505161 | 77.253.*.* 11 paź 2014 13:41

    mam nadzieję, że projektowano to lepiej niż w Elblagu, bo tu zamiast pokazac ludziom to co jest najciekawsze, poprowadzono drogę krzakami aby nic nie zobaczyli, nawet dojazd do zalewu przez bażantarnię, to sie w głowie nie mieści idiotyzm tego projektu

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  3. buba #1503678 | 81.190.*.* 9 paź 2014 17:57

    Ja cieszę się z każdej najmniejszej inwestycji w Węgorzewie ,a z rowerówek szczególnie!!. Pozdrawiam wszystkie jęczydusze ;-))) .

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  4. anymalkontent #1498502 | 79.185.*.* 2 paź 2014 19:15

    A ile z was jęczybuły było w ostatnim czasie w okolicach Węgorzewa, Kętrzyna czy Gołdapi?? Ścieżki rowerowe już teraz ciągną się tam na kilometry!!!! i nie mówię tu o znaczkach na drzewach. Więc nie kompromitujcie się głupkowatymi wpisami jeżeli nie wiecie co już się dzieje w tamtych okolicach!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Do projektantów regionalnej trasay rowerowej #1498482 | 89.228.*.* 2 paź 2014 18:46

      Jaki przepis zabronił wam zrobić szerszą drogę rowerową, aby można było poruszać się po niej bezpiecznie w dużych grupach i aby grupy te mogły się bezpiecznie wyprzedzić lub minąć? A może to miała to być trasa rowerowa dla przysłowiowego "Kowalskiego", który będzie podróżował sam? A może po tej trasie trzeba będzie jeździć gęsiego? A może będzie zakaz poruszania się w grupach powyżej 5 osób? A może od razu założono, że nikt nie będzie jeździł tymi drogami?

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      Pokaż wszystkie komentarze (25)