Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Gmina Miłomłyn: niezwykłe znalezisko na dnie jeziora

2014-10-13 11:19:13 (ost. akt: 2014-10-15 15:29:12)
Płetwonurek podczas badań dna jeziora Gil Wielki

Płetwonurek podczas badań dna jeziora Gil Wielki

Autor zdjęcia: Archiwum UMK

Takiego odkrycia jeszcze w Polsce nie było. Archeolodzy natrafili na dnie jeziora Gil Wielki na pozostałości prastarej osady, prawdopodobnie z końca epoki kamienia. Zaskoczeni są i naukowcy, i mieszkańcy.

Archeolodzy natrafili na cenne znaleziska podczas przeczesywania Pojezierza Iławskiego. Pozostałości po osadzie namierzono na stosunkowo niedużej głębokości, bo zaledwie od pół metra do trzech metrów pod taflą jeziora Gil Wielki (gmina Miłomłyn, powiat ostródzki).

Tajemnice dna


Efekty pracy naukowców są dowodem na to, że płycizna jeziora była dawno temu wielokrotnie wykorzystywana przez osiedlające się w tym miejscu społeczności.
— Jest to najprawdopodobniej pierwsze takie stanowisko odnalezione w jeziorze w Polsce i może dostarczyć nam wielu cennych informacji do interpretacji kultury i środowiska. Będą jeszcze pobierane próby do analiz, bo projekt jeszcze trwa. Wstępne raporty mamy mieć gotowe do końca roku — mówi dr Andrzej Pydyn, kierownik Zakładu Archeologii Podwodnej UMK w Toruniu. — Udało nam się zlokalizować pozostałości dużej liczby naczyń ceramicznych, narzędzi, kości zwierzęcych. Część znalezisk można datować na późną epokę brązu, ale te najcenniejsze, liczne fragmenty należy wiązać z końcem epoki kamienia lub z początkiem epoki brązu.

Fragment większej całości


Do pracy wykorzystywano najnowocześniejszą technologię.
— Poza tradycyjną pracą nurka wykorzystywaliśmy w badaniach również echosondę, sonar boczny oraz georadar, który dawał nam obraz zmian w samym dnie jeziora — wyjaśnia Pydyn.
Zakończone już prace archeologiczne na jeziorze Gil Wielki były kontynuacją ubiegłorocznych badań w wodach tej części naszego regionu. Wtedy również odkryto cenne historycznie pozostałości. Były to ślady średniowiecznych przepraw mostowych.
Prace na Pojezierzu Iławskim prowadzono od wczesnego lata. Szeroko zakrojone badania realizowane były przez naukowców z Torunia i z warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Całość finansowana była przez Narodowy Instytut Dziedzictwa pieniędzmi programu "Dziedzictwo kulturowe".
Rafał Bieńkowski
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Szlak Kanału Elbląskiego

  Kanał Elbląski, błędnie nazywany Kanałem Elbląsko-Ostródzkim lub Kanałem Ostródzko-Elbląskim, jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Łączy Jezioro Druzno z Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak. Z jeziora Druzno, poprzez rzekę Elbląg...

 • Gil Wielki

  Jezioro Gil Wielki

  Leszczowy zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, z wieloma zatokami i półwyspami oraz w północno-zachodniej zatoce...

Przewodnik lokalny

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Arapaho #1506693 | 109.196.*.* 13 paź 2014 19:50

  Na pewno solar boczny, a nie sonar boczny? :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Polecamy