Pomiędzy wiekiem XV a połową wieku XIX miasto rozwijało się wzdłuż ulicy Głównej pomiędzy dwiema Bramami: Niemiecką na północy i Polską na południu. W tym miejscu jeszcze w końcu XIX wieku zaczynała się zwarta zabudowa miejska.
Miasto nie posiadało murów obronnych, otaczała je palisada i oblewała woda. Od zachodu chroniło je jezioro, a od południa oblewała rzeka Ełk. Do Ełku można było wjechać przez dwie bramy. Od strony północnej Bramą Niemiecką, zwaną w XV wieku Bramą Kętrzyńską lub Garncarską, a od południa Bramą Polską. Północną granicę miasta stanowiło widoczne do dziś obniżenie terenu na wysokości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Za Bramą Niemiecką znajdowało się przedmieście garncarzy. Na nim w 1895 roku wzniesiono wieżę ciśnień.
W 1669 roku Ełk uzyskał potwierdzenie praw miejskich. Herb miasta z tego okresu przedstawia rzymskiego boga o dwóch twarzach – Janusa. Trudno o symbol lepiej oddający charakter miasta. Ze względu na położenie przy granicy, Ełk zawsze spoglądał zarówno w stronę Prus i Niemiec jak i Polski. Z położenia tego wynikały zarówno korzyści, związane chociażby z możliwościami przynoszącego zyski handlu, jak i oczywiste problemy, o których przypominali sobie ełczanie zawsze w czasach wojennej zawieruchy.
W zamyśle Albrechta Hohenzollerna Ełk, podobnie jak pobliskie Olecko (lokowane w 1560 roku miasto z ogromnym rynkiem), miał być ośrodkiem handlu. Warto pamiętać, że po drugiej stronie granicy z tych samych powodów pojawił się wówczas Augustów (lokacja w 1557).
Przygraniczne położenie zadecydowało o wyjątkowości Ełku i Mazur. W ciągu wieków ukształtowały się Mazury jako obszar wybitnie pograniczny, zamieszkały przez ewangelików przywiązanych zarówno do swojego polskiego dialektu, jak i panującej dynastii Hohenzollernów oraz państwa pruskiego. Współczesny historyk niemiecki Rudolf von Thadden w jednej ze swoich prac postawił prowokacyjne pytanie: Kto był Prusakiem? Na ile niemieckie były Prusy? „Janusowy” Ełk, posiadający dwa oblicza (polskie i niemieckie), znakomicie nadaje się do ilustrowania tych pytań.
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Lecner #1535504 | 31.174.*.* 6 lis 2014 16:47
A gdyby tak odbudować Bramę Niemiecką?
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)