Z nieistniejącego już dziś domu przy ulicy Kaiser Wilhelm Strasse, oglądał Jezioro Ełckie urodzony w tym mieście wybitny niemiecki pisarz Siegfried Lenz. W 2011 pisarz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Ełku.
W czasie wojny służył krótko w Kriegsmarine. Trafił do brytyjskiej niewoli, po zwolnieniu studiował literaturę, filozofię i anglistykę w Hamburgu. W latach 1950-1951 był redaktorem działu kulturalnego tygodnika "Die Welt". Od 1951 zajął się twórczością literacką, współpracował z licznymi wydawnictwami prasowymi, radiem, wykładał także gościnnie na uniwersytecie. Jest laureatem wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień. Największym międzynarodowym sukcesem pisarza okazała się powieść "Lekcja języka niemieckiego". Utwór traktujący o moralnych konfliktach w faszystowskich Niemczech został przetłumaczony na 19 języków.
Lenz opuścił swe rodzinne miasto po wybuchu II wojny światowej, ale dzieciństwo spędzone na Mazurach jest dla niego ważnym źródłem literackich inspiracji.
W jego zbiorze opowiadań Słodkie Sulejki odnaleźć można kwintesencję mazurskiego, dobrodusznego humoru. Tytułowa wioska istnieje naprawdę nad Jeziorem Świętajno, niedaleko Olecka.
Bardzo ważną pozycją w jego dorobku jest „Muzeum ziemi ojczystej”. Jest to barwna opowieść o Mazurach widziana przez pryzmat losów mieszkańców Łukowca (Ełku). Narrator Zygmunt Rogala gromadzi z pasją świadectwa historii okolicy, bo wiedza na temat stron ojczystych jest początkiem wiedzy o świecie. Eksponaty, podobnie jak mieszkańcy Łukowca, trafiły po wojnie do Niemiec. Aby nie stały się relikwiami zakonu nostalgii, sprzymierzenia chorych z tęsknoty, Rogala podpala swoje zbiory.
„Muzeum ziemi ojczystej” jest książką nie tylko dotyczącą Ełku i Mazur (twórczość Lenza cechuje realizm topograficzny i obyczajowy), czy też problemu bliższych ojczyzn, ale także książką częściowo rozrachunkową wobec własnego narodu niemieckiego. Dla czytelników stanowi impuls do refleksji nad sprawami ludności pogranicza i nad stosunkami polsko-niemieckimi.
18 października 2011 roku Siegfried Lenz odebrał osobiście z rąk prezydenta miasta Tomasza Andrukiewicza tytuł Honorowego Obywatela Ełku. Sędziwy pisarz specjalnie z tej okazji przyjechał po latach do swojego rodzinnego miasta. Była to pierwsza i ostatnia taka wizyta od czasu wyjazdu.
Siegfried Lenz zmarł 7 października 2014 w Hamburgu.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez