Wnętrze muzeum jest więcej niż skromne. Takim człowiekiem był Kajka. Z zawodu cieśla i murarz. Z woli Boga — poeta samorodek, który według legendy swe pierwsze wiersze pisał na deskach.
Muzeum ma charakter biograficzny. Na wystawie pokazano w sposób chronologiczny koleje życia, działalności i twórczości poety.
— Wystawione są tu egzemplarze kancjonałów, kalendarzy i czasopism, które Kajka czytał i w których drukował swoje utwory — mówi kustosz muzeum Elżbieta Nieszczerzewska. — Ponadto znajdują się rękopisy i książkowe wydania jego twórczości, wśród nich jedyny wydany za życia tomik wierszy Michała Kajki „Pieśni Mazurskie” z 1927 r.
W sypialni stoi łóżko, na którym zmarł Michał Kajka. Przekazał je muzeum syn Kajki, jeden z dwóch, którzy dożyli wieku dorosłego (Kajka pochował wcześniej ośmioro dzieci). W odrestaurowanym budynku gospodarczym mieści się wystawa sprzętu gospodarczego i narzędzi służących do ciesielstwa.
Muzeum jest czynne we wszystkie dni tygodnia, oprócz niedziel i poniedziałków w godz. 9-16. Więcej informacji pod numerem tel. 087-423-74-26. W okolicy warto zobaczyć stary ewangelicki cmentarz z grobem poety i jego rodziny, kościół w Klusach oraz cmentarze w Bartoszach i Talusach.
Agnieszka Żukowska
Ogródek (niem. Ogrodtken): Wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Orzysz położona nad jeziorem Kraksztyn i Druglin (Kaleńskie). Mieszkał tu i tworzył Michał Kajka, jeden z wybitniejszych twórców ludowych. Jego grób znajduje się na miejscowym cmentarzu. Wieś wymieniana w dokumentach z roku 1550,
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez