Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rezerwat Przyrody Jezioro Dobskie

2011-01-03 16:43:20 (ost. akt: 2013-07-22 12:28:38)
Rezerwat Przyrody Jezioro Dobskie

Autor zdjęcia: http://www.wegorzewo.info.pl

Jezioro Dobskie od 1976 roku jest rezerwatem. Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy. Leży w pobliżu Giżycka i należy do kompleksu jeziora Mamry. Powierzchnia jeziora wynosi prawie 18 km kw., maksymalna głębokość 22,5 m.

Większość brzegów jeziora Dobskiego jest niegościnna. Na jeziorze znajduje się słynna Wyspa Kormoranów. Bezpiecznie można zacumować w zatoczce zwanej Kąt Rajcocha. Znajduje się ona tuż za Cyplem Dziewiszewskim i jest naturalnym portem dla żeglarzy. Przystań żeglarska znajduje się w Radziejach.
Rezerwat przyrody Jezioro Dobskie ma powierzchnię 1833 ha. Obejmuje cztery wyspy oraz część półwyspu Fuledzki Róg.
Został powołany w 1963 roku, początkowo pod nazwą Głazowisko Fuledzki Róg, a następnie dołączone zostały wyspy z rezerwatu Wyspy na Jeziorze Dobskim i Kisajno. Rezerwat utworzony został dla ochrony morenowego jeziora Dobskiego oraz położonych na nim wysp: Gilmy, Lipki, Wyspy Heleny oraz Wysokiego Ostrowu (Wyspy Kormoranów). Na wyspie Gilma znajduje się grodzisko.

Gatunkami panującymi w drzewostanach są olsza czarna, osika, lipa, brzoza brodawkowata i brzoza omszona z domieszkami dębu, grabu, wierzby i wiązu. Większość leśnych zbiorowisk została zniekształcona przez działalność człowieka.
Chronione rośliny to: lilia złotogłów (Lilium martagon), storczyk plamisty (Orchis maculata), wawrzynek wilcze łyko (Daphne mezereum).

Rośliny podlegające ochronie częściowej: porzeczka czarna (Ribes nigrum), kruszyna pospolita (Frangula alnus), kalina koralowa (Viburnum opulus), marzanka wonna (Asperula odorata), konwalia majowa (Convallaria maialis).
Płaskie obniżenia terenu porastają zarośla, które w połączeniu ze zbiorowiskami trzcin i oczeretów otaczającymi wyspy i półwysep Fuleda stanowią dobre miejsca do przebywania i rozrodu ptaków wodnych. Jezioro oraz jego brzegi są też miejscem odpoczynku i żerowania ptaków przelotnych, w czasie ich wiosennych i jesiennych wędrówek. Kolonia kormoranów i czapli siwej zamieszkuje na wyspie Wysoki Ostrów; występują także kolonie derkacza, żurawia, mewy srebrzystej i rybitwy.
Głazy


Nad Jeziorem Dobskim leżą miejscowości: Doba, Fuleda, Dziewiszewo, Pilwa, Jerzykowo, Radzieje, Łabapa. Nieco dalej leżą Sztynort i Giżycko.

Pomiędzy Jezioro Dobskie i Kisajno wrzyna się półwysep, w którego północnej części znajduje się rezerwat „Głazowisko Fuledzki Róg”. Nazwa pochodzi od znajdującej się tu dużej liczby głazów. Zarówno brzegi jeziora, jak i jego wysp, zarośnięte są szuwarami, które upodobały sobie ptaki wodne, m.in. perkoz dwuczuby, rybitwa czarna, krzyżówka, czernica, gągoł czy kureczka nakrapiana.

Najbardziej znaną wyspą na tych wodach jest Wysoki Ostrów, bardziej znana jako Wyspa Kormoranów. Znajdują się tu miejsca lęgowe kormorana czarnego i czapli siwej. Wyspa Kormoranów jest w całości rezerwatem ornitologicznym. Łatwo ją odróżnić od innych wysp po nagich drzewach, zupełnie pozbawionych liści i mniejszych gałęzi.

To efekt działania ptasich odchodów. Wstęp na wyspę, a nawet przybijanie do jej brzegów, jest zabronione. Dlatego płynąc w tamta okolice warto wziąć ze sobą lornetkę.

Największa wyspa na jeziorze Dobskim to Wyspa Gilma, położona na wschód od miejscowości Doba. Obowiązuje tu zakaz biwakowania, cumowania oraz strefa ciszy. Na wyspie ruiny grodziska Galindów.

Przystań dla jachtów: Radzieje.
Wyspa Kormoranów:

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Rezerwat Przyrody Jezioro Dobskie

  Rezerwat Przyrody Jezioro...

  Rezerwat obejmuje Jezioro Dobskie, będące częścią jeziora Mamry. Utworzony w 1976 roku. Na jeziorze słynna...

 • Dobskie

  Jezioro Dobskie

  Zachodnie jezioro w kompleksie Mamr. Jezioro z obrzeżami jest rezerwatem przyrody. Zbiornik o linii brzegowej od zachodu...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

 • Rezerwat Przyrody Mokre

  Rezerwat Przyrody Mokre

  Rezerwat Przyrody Mokre (znany też pod nazwą Rezerwat Przyrody Jezioro Mokre) położony jest w województwie...

 • Rezerwat przyrody Borki

  Rezerwat przyrody Borki

  Rezerwat leży w centrum Puszczy Boreckiej, w powiecie giżyckim w gminie Kruklanki na terenie Nadleśnictwa...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB