Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Gmina Wielbark letnią stolicą Warmii i Mazur

2010-11-04 10:00:00 (ost. akt: 2010-11-03 12:45:24)
Raz w roku Wielbark staje się stolicą grzybów — odbywa się wielkie grzybobranie. Uczestnicy i goście mogą skosztować wielbarskiej zupy grzybowej

Raz w roku Wielbark staje się stolicą grzybów — odbywa się wielkie grzybobranie. Uczestnicy i goście mogą skosztować wielbarskiej zupy grzybowej

— Naszym atutem są życzliwi mieszkańcy i wspaniałe, rozległe lasy. Wydawać by się mogło, że nasza gmina stoi na straconej pozycji, gdyż nie mamy ani jednego jeziora, ale jak widać, mamy czym przyciągnąć turystów — mówi Grzegorz Zapadka, wójt gminy Wielbark. Wielbark, wśród 116 gmin naszego województwa, został letnią stolicą naszego regionu 2010 w kategorii gmin wiejskich.

Wielbark posiada bogatą przeszłość historyczną. Niegdyś miasto, zniszczone przez wojnę, po 1945 roku stracił prawa miejskie. Do dziś zachowała się dość dobrze dawna zabudowa miejska przy ul. Jagiełły. Obecnie gmina turystów kusi lasami oraz rzekami i, jak mówią sami turyści, świętym spokojem.

Przez gminę Wielbark biegną trzy szlaki rowerowe: zielony (35,5 km), żółty (4,3 km) i czerwony (14,2 km). Szlak czerwony swój początek i zarazem koniec ma przy leśniczówce "Wielbark" za mostem na Omulwi. Trasa w kształcie pętli biegnie przy leśniczówce "Karolinka" obok pomnika upamiętniającego śmierć rosyjskiego generała Aleksandra Samsonowa przez osadę zwaną Rokitka (Piwnice Małe).

Mapę przedstawiającą wszystkie szlaki można otrzymać w Nadleśnictwie Wielbark. Mapa ta przedstawia też dwa szlaki kajakowe rzekami Sawicą i Omulwią. Szlak Sawicy uważany jest za trudniejszy. Zaczyna się w gminie Dźwierzuty i przepływa przez tereny położone w gminie Szczytno, a swoje ujście ma w Omulwi w centrum Wielbarka. Szlak Omulwią, ceniony przez turystów lubiących ciszę, ma swój początek w jeziorze Omulew w gminie Nidzica. Przebiega następnie przez gminę Jedwabno aż do gminy Wielbark.


Okolice Wielbarka to także raj dla grzybiarzy i amatorów jagód. Każdego roku z końcem sierpnia i początkiem września w podwielbarskich lasach odbywają się mistrzostwa "Grzybowanie". Tropiciele grzybów udają się w wyznaczony rejon lasu i tam w ustalonym czasie poszukują smakowitych kapeluszy, które później oceniają sędziowie.

— Coś takiego ostatni raz widziałem w dzieciństwie, co krok to podgrzybek — tak o tegorocznym grzybowaniu mówił jego uczestnik Jerzy Januszczyk.

"Grzybowanie" ma charakter rodzinnego pikniku. Bywa połączone z kiermaszem przetworów grzybowych i wystawą rękodzieła ludowego. Podczas "Grzybowania" przyrodę miejscowych lasów na swoim stoisku prezentują leśnicy. Nie brakuje też konkursów z nagrodami, np. z wiedzy o grzybach, a atrakcją imprezy jest konkurs na najsmaczniejszą potrawę połączony z degustacją. Czas gościom umilają występy zespołów ludowych.

Szczegółowe informacji na temat "Grzybowania" można uzyskać w Gminnym Ośrodku Kultury w Wielbarku.

Iwona Pietrzak-Jędrzejczyk
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB