Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Ełk: Gmach I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego

2015-02-20 12:46:41 (ost. akt: 2015-02-20 12:57:19)
Ełk: Gmach I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego

Autor zdjęcia: IT Ełk

Pochodzący z 1905 roku gmach mieścił przed II wojną światową miejską szkołę dla dziewcząt. W 1908 roku szkoła została podniesiona do rangi liceum.

Najwcześniej obowiązek szkolny wprowadzono w krajach protestanckich Europy. W Prusach stało się to w roku 1763. Pruskie szkoły znane były z powszechności kształcenia, a od czasu przeprowadzonych na początku XIX w. reform Wilhelma von Humboldta (1767-1835) także z jakości. Według założeń Humboldta pruska szkoła miała być otwarta na ucznia, uwzględniając jego predyspozycje zachęcać miała wychowanków do aktywności i samodzielności, zniechęcać zaś do nauki typu pamięciowego. Humboldt doprowadził do likwidacji szkół stanowych, zastępując je ujednoliconymi, trzystopniowymi szkołami państwowymi – takimi, jakie do dzisiaj działają w Niemczech.

Ełcka szkoła zapoczątkowana w czasach Maleckich nie była jedyną szkołą w mieście. Około 1720 roku powstała szkoła miejska. Składała się ona z dwóch części - właściwej szkoły miejskiej z językiem wykładowym niemieckim oraz tak zwanej szkoły ludowej z językiem wykładowym polskim.
Jesienią 1867 roku zbudowano nowy gmach szkoły przy późniejszej Steinstrasse (dziś Słowackiego). Miejsce to, na zapleczu ulicy Głównej, nazywano Scheunenstrasse – ulica Stodolna. Gmach miał dwa wejścia – dla chłopców i dziewcząt. Lekcje również prowadzone były oddzielnie.
Ponieważ miasto rozwijało się i rosła liczba uczniów, władze miejskie zdecydowały się na budowę nowego gmachu. Budynek przy ulicy Szkolnej (dzisiejsza ulica Piłsudskiego) oddano do użytku 1 października 1905 roku. Stojący do dziś murowany budynek z czerwonej cegły składa się z trzech kondygnacji oraz użytkowego poddasza. Pierwsza kondygnacja wydzielona gzymsem kordonowym z zamkniętymi ostrołukowo portalami w czwartej i jedenastej osi. We frontowej połaci dachu znajduje się sześcioosiowa facjata, nakryta dachem czterospadowym, zwieńczonym latarnią z hełmem kopulastym.
W 1908 roku szkołę zrównano ze średnimi szkołami państwowymi i przekształcono w liceum.
W czasie działań wojennych szkoła oczywiście nie funkcjonowała. Zajęcia rozpoczęły się ponownie w maju 1915 roku. W 1920 władze podzieliły rozbudowującą się placówkę na dwie odrębne placówki – szkołę dla chłopców i dziewcząt. Szkoła dla dziewcząt pozostała w dotychczasowym gmachu – w dzisiejszym budynku I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Ełku. Szkołę dla chłopców przeniesiono do budynku przy ulicy Yorcka 20. Obecnie w gmachu dawnej Mädchenschule mieści się I Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Żeromskiego.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Gmach 1. Liceum Ogólnokształcącego...

  Pochodzący z 1905 roku gmach mieścił przed II wojną światową miejską szkołę dla dziewcząt....

 • Ścieżka historyczno-turystyczna w Ełku

  Ścieżka obrazuje trzy podstawowe dominanty rozwoju Ełku: • warunki naturalne – znaczenie oraz wpływ jeziora i rzeki, układ urbanistyczny miasta uwarunkowany obecnością jeziora • bliskość granicy - związany z nią handel, wielokulturowość,...

 • Ełckie

  Jezioro Ełckie

  Jezioro położone w sąsiedztwie Ełku, po zachodniej stronie miasta. Brzegi jeziora są urozmaicone, na ogól niskie....

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB