Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztyn: katedra św. Jakuba

Olsztyn: katedra św. Jakuba

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Kościół pochodzi z XIV wieku. Zimą 1807 Francuzi zamknęli w nim półtora tysiąca jeńców rosyjskich. Ci, broniąc się przed ostrym mrozem, spalili prawie wszystko, co mógł strawić ogień.

Kościół zbudowano w latach 1315 – 1380. Jest to gotycka budowla z 70-metrową wieżą. Świątynia była wielokrotnie niszczona w środku i przebudowywana. W środku zachowało się kilka zabytków z czasów średniowiecza, renesansu i gotyku.

Między innymi: gotyckie tabernakulum i późnogotycki tryptyk, renesansowy tryptyk św. Krzyża i barokowe rzeźby apostołów św. Andrzeja i św. Jakuba Starszego.

Główne drzwi wejściowe do katedry przedstawiają sceny związane z życiem i działalnością apostolską Ojca Świętego Jana Pawła II . Drzwi stanowią pomnik pontyfikatu papieża Polaka.
W latach 1898-1900 był tu organistą Feliks Nowowiejski, kompozytor "Roty". Kościół od 2004 kościół jest bazyliką mniejszą.

Kościół otwarty dla turystów.
Adres parafii: Stanisława Staszica 12
Olsztyn
tel. 89 527 07 11
Zobacz opis i zdjęcia kościoła św. Józefa i kościoła Najświętszego Serca Pana JezusaCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB