Szlak wodny z Mazur na Kanał Augustowski: mrzonki czy nadzieje?

2015-06-03 14:35:03 (ost. akt: 2015-06-03 17:26:13)
Rok 2013. Tak żeglarze z Giżycka promowali ideę budowy kanału łączącego Mazury z Podlasiem. W Kancelarii Prezydenta zostawili wędzone mazurskie ryby i sękacza

Rok 2013. Tak żeglarze z Giżycka promowali ideę budowy kanału łączącego Mazury z Podlasiem. W Kancelarii Prezydenta zostawili wędzone mazurskie ryby i sękacza

Autor zdjęcia: prezydent.pl

Szlak żeglarski łączący Wielkie Jeziora Mazurskie z Kanałem Augustowskim to miała być perełka, która przyciągnie na Mazury tłumu turystów. Według wstępnej koncepcji, która gotowa jest już od dobrych kilku lat, budowa szlaku łączącego Wielkie Jeziora Mazurskie z Kanałem Augustowski w województwie podlaskim miałaby kosztować nawet 570 mln zł.

Sama droga wodna miałaby długość ok. 130 km (ok. 90 km tej trasy ma biec przez naturalne zbiorniki). Wszystko to miałoby napędzić turystykę, bo przy szlaku mogłyby powstawać m.in. hotele i pensjonaty. Od początku nie było jednak najważniejszego, czyli pieniędzy.

Sposobów na ich wywalczenie było wiele, najbardziej niecodziennym była chyba wyprawa żeglarzy z Giżycka, którzy w 2013 r. drogą wodną dopłynęli z Mazur do Warszawy, gdzie zostali przyjęci w Kancelarii Prezydenta. Namawiali tam urzędników do pomocy w znalezieniu źródeł finansowania inwestycji. Żeglarz Artur Tomkiewicz wręczył im wówczas nawet mazurskie ryby i sękacza.
Czy nowa perspektywa unijnych dofinansowań na lata 2014-2020 okaże się pomocna, tym bardziej, że wcześniej zakładano, że szlak może powstać właśnie do 2020 roku?
Zdaniem niektórych samorządowców, raczej nie.
— Z tego co się orientuję w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym może nie być aż takich środków na ten cel, a chodzi przecież o kolosalne pieniądze. Większa nadzieja być może w Programie Polski Wschodniej, ale jak na razie takiej szansy wciąż nie widać, a za swoje niestety nikogo nie będzie stać na taką budowę — mówi Marek Chojnowski, starosta ełcki. I dodaje: — Obecnie nie widać światełka w tunelu, aby kontynuować wcześniejsze prace. Jest wprawdzie wstępna koncepcja, ale trzeba byłoby przygotowywać prawdziwą dokumentację techniczną. Można byłoby ją realizować, ale wymaga to współdziałania wszystkich gmin. A dopóki nie będzie pewnych możliwości, aby móc starać się o pieniądze, to pewnie trudno będzie przekonać samorządy do wydania swoich pieniędzy. Nie wierzę zbytnio, aby w ciągu tych kilku lat dało się przeprowadzić tak ogromną inwestycję.

Problem w tym, że Regionalny Program Operacyjny i Polska Wschodnia mają w nowej perspektywie finansowania stawiać przede wszystkim na wsparcie innowacyjności, rozwój przedsiębiorczości, zwiększenie zatrudnienia, a także rozwój sieci drogowo-kolejowej i komunikacji miejskiej.
Wygląda więc na to, że na razie z wielkiego kanału powstanie tylko jego fragment — tzw. Pętla Mazurska. Ma to być nowa droga na Śniardwy, czyli połączenie jezior Tyrkło i Buwełno. Jak zapewnia Wacław Strażewicz, starosta giżycki, prace nad tym projektem są już daleko posunięte.
— W zakresie koncepcyjnym, jak również uwarunkowań przyrodniczych — wyjaśnia. — Uzyskaliśmy też pieniądze na dokumentację. Tylko, że mówimy o przejściu liczącym niecałe dwa kilometry.
Jego zdaniem budowa całego szlaku musi poczekać na lepsze czasy. — A jak już, to raczej w formule partnerstwa prywatno-publicznego, bo samorządy nie wyłożą takiej kasy — komentuje.
— Ciężko jest pokusić się o stwierdzenie, że wyrobimy się z całym szlakiem do 2020 r. Aczkolwiek moim skromnym zdaniem wynika to także z tego, że wysoko postawione osoby muszą bardziej za tym lobbować — twierdzi żeglarz Artur Tomkiewicz.
Rafał Bieńkowski



Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Buwełno

    Jezioro Buwełno

    Rynnowe jezioro leżące na południe od Giżycka, w rynnie między jeziorami Niegocin i Śniardwy.
    Linia brzegowa urozmaicona...

  • Śniardwy

    Jezioro Śniardwy

    Śniardwy jest największym jeziorem w Polsce. Leży w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Linia brzegowa zbiornika jest...

  • Tyrkło

    Jezioro Tyrkło

    Rynnowy zbiornik o zróżnicowanej rzeźbie dna, brzegach wysokich, pagórkowatych, miejscami stromych, a w części południowej...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy