Najwyższy cmentarz wojenny na Mazurach

2015-06-13 15:14:00 (ost. akt: 2017-09-20 15:22:16)
Najwyższy cmentarz wojenny na Mazurach

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Nie mierzyłem, ale wychodzi na to, że cmentarz wojenny w Talusach koło Ełku to najwyżej położona tego typu nekropolia na Mazurach. Szkoda tylko, że całe wzgórze, zwane Górą Strażników, jest porośnięte drzewami. Stąd ze szczytu nie ma tak pięknego widoku jak z cmentarza w Paprotkach.

Na cmentarzu pochowano 79 niemieckich i 278 rosyjskich żołnierzy, którzy polegli w czasie walko o Ełk w lutym 1915 roku. Wtedy to ostatecznie Niemcy odbili miasto z rosyjskich rąk. Ci zajęli ówczesny Lyck po raz pierwszy 20 sierpnia 1914 roku. Niemcy po wygranej bitwie pod Tannenbergiem przeszli do kontrataku i w czasie tzw. tzw. pierwszej bitwy nad jeziorami
mazurskimi odbili większość utraconego wcześniej terytorium. 8 października 1914 roku Rosjanie po raz drugi zajęli Ełk. Po kilkunastu dniach ponownie zajęli go Niemcy, a potem znowu Rosjanie. Ostatecznie w lutym 1915 roku w czasie tzw. drugiej bitwy na jeziorach mazurskich Rosjanie zostali ostatecznie wyparci z Prus.

Ełk w czasie tych walk został poważnie zniszczony, głównie na skutek rosyjskich bombardowań lotniczych. W gruzach legło 165 budynków, główny kościół ewangelicki i dworzec. Cesarz Wilhelm II w Lycku (Ełku), 14 lutego 1915

Cmentarz podzielony jest na część rosyjską i niemiecką. W części niemieckiej oddzielne kwatery mają oficerowie oraz kapitan Behrendt, syn ówczesnego właściciela majątku, który poległ na froncie zachodnim w październiku 1918 roku.
Do cmentarza dojedziemy skręcając w polną drogę, Dokładnie na przeciwko tabliczki kierującej do Talus. Po około 200 metrach, po prawej stronie drogi znajduje się wejście na cmentarz, który leży na szczycie wzgórza. Porastają go stare drzewa, stąd ze szczytu nie ma tak pięknego widoku jak z cmentarza w Paprotkach koło Giżycka. Widok ze szczytu cmentarza w Paprotkach koło Giżycka


Talusy (niem. Thalussen, 1938-1945 Talussen) leżą około 10 kilometrów na wschód od centrum Ełku, przy drodze nr 16. założona w 1476 roku. We wsi zachował się dwór z przełomu XIX i XX wieku, będący niegdyś własnością rodziny Behrendt.

Igor Hrywna


Inne cmentarze wojenne: kliknij tutaj


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: cmentarze

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy