Sabine Langner jest wnuczką Adolfa Tetzlaffa, zwanego admirałem z Jeziora Drwęckiego, twórcy żeglugi turystycznej po Kanale Elbląskim. Niedawno odwiedziła Ostródę i płynęła statkiem „Marabut” po kanale, wyremontowanych śluzach i pochylniach.
— Spotkanie z Sabine Langner było bardzo miłe — mówi kapitan Czajkowski. — Po raz pierwszy gościłem ją i jej męża na pokładzie. Pani Sabine pokazała mi rodzinny album ze zdjęciami słynnego dziadka. Pogoda była, prawdę mówiąc, nieszczególna, było zimno i mokro, ale zadbaliśmy o naszą honorową pasażerkę, były poduszki, koce i ciepła herbata.
A przy okazji trochę wspomnień i zabawne rozmówki polsko-niemieckie. Kapitan Czajkowski tłumaczył na język niemiecki nazwy statków Żeglugi: „Marabut”, „Pelikan”, „Kormoran”, „Łabędź”. Przy tym ostatnim było szczególnie zabawnie, bo skojarzenie z rosyjskim kompozytorem Piotrem Czajkowskim i jego „Jeziorem Łabędzim” nasunęło się samo.
— Tym bardziej, że brat pani Sabine mieszkał nad jeziorem o takiej nazwie — dodaje Piotr Czajkowski. — Oboje się z tego śmialiśmy.
Wyremontowane pochylnie i śluzy zrobiły na gościach duże wrażenie. Bardzo im się podobało i obiecali, że tu wrócą.
Był założycielem pasażerskiej żeglugi śródlądowej. Urodził się w 1888 roku w Siemianach nad Jeziorakiem. W 1912 roku, mieszkając już w Ostródzie, kupił pierwszą łódź pasażerską i założył firmę żeglugową. Flota rosła i liczyła kilka statków. Kiedy pod koniec 1944 roku Armia Czerwona zbliżała się do Prus Wschodnich, statki Tetzlaffa zostały zatopione. Po wojnie Tetzlaff próbował reaktywować swoje przedsiębiorstwo. Wydobywał wraki i uruchamiał żeglugę jako pracownik Nadzoru Wodnego w Ostródzie, ale jego firma znalazła się na liście przedsiębiorstw przejmowanych przez Skarb Państwa. 1 lipca 1952 roku podczas rejsu do Iławy dostał ataku serca i zmarł w szpitalu. Ostróda nie zapomniała o armatorze. Uliczka prowadząca do przystani nad jeziorem otrzymała imię Adolfa Tetzlaffa.
Barbara Chadaj-Lamcho
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez