Ciekawe i tajemnicze miejsca na Warmii i Mazurach. Część II

2015-06-30 18:00:38 (ost. akt: 2015-07-02 16:02:45)
Ciekawe i tajemnicze miejsca na Warmii i Mazurach. Część II

Diabelski Kamień w Bisztynku

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Nasz region skrywa wiele ciekawych i interesujących miejsc. Choć są mniej znane od Wilczego Szańca, czy mostów w Stańczykach to są równie interesujące. W kolejnym odcinku naszego subiektywnego przeglądu miejsc ciekawych dowiecie się o losie namiotu jednego z paszów tureckich, kamieniu spełniającym życzenia i największym rynku w Europie.

Warmia i Mazury to region, który skrywa jeszcze wiele ciekawych i tajemniczych miejsc. Jeżeli wybieracie się na wakacje i szukacie celu na weekendową wycieczkę mamy dla Was kilka propozycji.

Pałac w Łabędniku. Pierwszy z rodu, Fryderyk von der Groeben, odkupił majątek w 1694 roku od innego rodu szlacheckiego - von Kannacher. Fryderyk służył w armii Jana III Sobieskiego i dowodził oddziałem jazdy w bitwie pod Wiedniem. Do swej nowej rezydencji przywiózł zdobyty podczas bitwy namiot jednego z paszów tureckich, przechowywany w Łabędniku do roku 1903 (obecnie w Arsenale w Berlinie). Pałac pozostał w rękach rodu von der Groebenów do ofensywy radzieckiej w Prusach Wschodnich w 1945. Później służył za koszary wojsk radzieckich, a po wojnie stał się budynkiem mieszkaniowo-biurowym PGR.

Więcej o pałac rodu von der Groeben w Łabędniku

Tatarski kamień. Dwa kilometry na południowy wschód od Nidzicy, na polach wsi Tatary leży sobie kamień. Ma 19 metrów obwodu i ponad 2 metry wysokości. Jest długi na 6,5 metra i na 4 szeroki. Według legendy odstąpienie Tatarów od oblężenia zamku w Nidzicy ma związek z Tatarskim Kamieniem. Grodu broniła wtedy szwedzka załoga. Schronili się tam też mieszkańcy miasta. Jeden z nich miał zobaczyć posilającego się przy kamieniu tatarskiego wodza i położyć go trupem jednym strzałem.

Tatarski Kamień pod Nidzicą

Most, który miał powstrzymać od grabieży wojska radzieckie. Most w Grądach wysadzili jesienią 1945 roku okoliczni mieszkańcy. Chcieli w ten sposób uniemożliwić Rosjanom wywożenie zrabowanego na Mazurach majątku. Był drugim co do długości mostem kolejowym w Prusach. Dłuższe są tylko wiadukty w Stańczykach. Zbudowany w 1908 roku stanowił element linii kolejowej prowadzącej do Olecka.

Grądy Kruklaneckie: most, który zburzyli sami mieszkańcy

Największy rynek w Europie? Rynek w Olecku to ewenement na skalę europejską. Niewielkie miasteczko z gigantycznym placem centralnym. Olecki rynek jest sporo większy od słynnego Rynku Głównego na Starym Mieście w Krakowie! W Polsce nie ma sobie równych.

Największy rynek w Europie jest w Olecku?

Kamień, który spełnia marzenia. "Diabelski Kamień" (niem. Griffstein) w Bisztynku to jeden z największych w Polsce głazów narzutowych. Wysokość kamyczka to 3 m, obwód - 28 metrów. Kamień spełnia życzenia. Trzeba go dwukrotnie obejść dokoła poczynając od charakterystycznego pęknięcia, myśląc o swoim życzeniu. Zgodnie ze wskazówkami zegara. Mieszkańcy gwarantują skuteczność tej metody.
Bisztynek: Diabelski Kamień


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy