Łankiejmy: warto zobaczyć

2010-12-09 08:00:00 (ost. akt: 2013-07-16 12:17:42)
Łankiejmy: warto zobaczyć

Nazwa wsi wywodzi się z języka pruskiego: lanka znaczy łąka, a kaym – wieś. Wieś założona w 1367 r. przez wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode. Do 1945 roku nosiła nazwę Langheim.

Wieś do XVI wieku należała do starego rodu Truchsses von Wetzhaussen. Potem władał nią związany z Polską ród von Groebenów. Fryderyk von Groeben brał udział w odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego. Bił się też wcześniej pod jego sztandarami z Turkami. W muzeum w Kętrzynie zachowała się chorągiew pogrzebowa z jego portretem. W 1804 roku von Groebenowie wybudowali w Łankiejmach pałac. W 1945 roku spalili go Sowieci. We wsi gotycki kościół św. Jana Chrzciciela

W 1939 roku w Łankiejmach mieszkało 733 osób. Po wojnie Niemców i Mazurów wysiedlono. Ich miejsce zajęli osadnicy z Polski centralnej oraz okolic Grodna, Lwowa i Wilna. We wsi osiedlono też w ramach przymusowej Akcji Wisła Ukraińców.

Łankiejmy: wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Korsze. Wieś leży przy drodze 592 Bartoszyce - Kętrzyn. We wsi stacja PKP (linia kolejowa Olsztyn - Ełk).


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy