Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Mazurskie szlaki turystyczne: Szeska Góra

2015-09-09 12:49:23 (ost. akt: 2015-09-09 13:01:42)
Szeska Góra - najwyższe wzniesienie wschodnich Mazur

Szeska Góra - najwyższe wzniesienie wschodnich Mazur

Autor zdjęcia: Andrzej Malinowski

Nasz korespondent i podróżnik Andrzej Malinowski z Olecka prowadzi nas po ciekawych zakątkach powiatu oleckiego i gołdapskiego. Dziiś zaprasza na Szeską Górę, najwyższe wzniesienie wschodniej części Mazur.

Dojazd: Olecko-Kowale Oleckie (skręcić w lewo, przejechać przez tory kolejowe)-Chełchy-Szeszki jest bardzo prosty. Samochodem można dojechać do podnóża góry, a nawet na sam szczyt. W Szeszkach przy przystanku PKS z drogi asfaltowej zjeżdżamy na wąski kamienisty trakt. Zresztą w samej miejscowości większość domów zbudowana jest z kamienia i cegieł; sporo budynków jest opuszczonych. Tuż przy drodze ustawiono kamienny pomnik poświęcony ofiarom wojny, napis zatarty i nieczytelny.

Na północny zachód od wsi znajduje się najwyższe wzniesienie Mazur Wschodnich – Szeska Góra o wysokości 308,9 m n.p.m. Na całych Mazurach wyższa od niej jest tylko Dylewska Góra w powiecie ostródzkim. Szeska Góra nie wyróżnia się zbytnio wysokością względną, ponieważ jest otoczona innymi wzniesieniami.
Wierzchołek góry i urwiste zbocza porasta w większości świerkowo-sosnowy las. Szczyt oznakowany jest małym kamiennym słupkiem (punkt wysokościowy) i stanowi niewielką polanę. Można natknąć się tutaj na drewniane szczątki niemieckiej wojskowej wieży obserwacyjnej, a tuż przy drodze - na żwirownię. U podnóża góry położone są dwa gospodarstwa rolne. W niewielkich zagłębieniach wytopiskowych utworzyły się małe oczka wodne.

Na północno-wschodnim stoku góry występuje wiele głazów narzutowych, które przypominają gołoborze* z Gór Świętokrzyskich. Tutejsza roślinność jest inna od występującej w pobliżu Puszczy Boreckiej. Świadczy to o odrębności klimatycznej i przyrodniczej Szeskiej Góry i Garbu Szeskiego. Występuje tu m.in. wierzba lapońska i mącznica lekarska**.
Na południowym stoku znajdują się ruiny starego cmentarza ewangelickiego otoczonego kamiennym murkiem.
_____________________________________________________________________
* Gołoborze – rodzaj pokrywy stokowej lub grzbietowej, składającej się z rumoszu skalnego (gruzu, głazów lub bloków).
** Mącznica lekarska - gatunek rośliny z rodziny wrzosowatych. Ma wiele nazw zwyczajowych: chrościna, mącznica garbarska, niedźwiedzie grono. Występuje w strefie arktycznej i umiarkowanej półkuli północnej. Jest pospolita na rozległych obszarach północnej części niżu Polski, lokalnie bywa rzadka i bardzo rzadka. Roślina światłolubna, zasiedlająca widne, rzadkie bory sosnowe, suche wrzosowiska. Występuje pojedynczo lub w skupiskach, czasami tworzy zwarte łany o powierzchni kilkunastu hektarów.
Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Została mocno przetrzebiona przez intensywne pozyskiwanie dla celów leczniczych i zniszczona wskutek rozbudowy przemysłu.

Andrzej Malinowski

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB