Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rezerwat Przyrody Jasne

2015-10-02 12:30:13 (ost. akt: 2015-10-02 12:32:33)
Jezioro Jasne znane jest też pod nazwą Jezioro Czyste

Jezioro Jasne znane jest też pod nazwą Jezioro Czyste

Autor zdjęcia: Szymic1/Wikimedia Commons

To jeden z trzech rezerwatów na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, utworzono go 1 lipca 1998 roku. Ochroną objęto jezioro Jasne (pow. 11,19 ha), jezioro Luba (pow. 2,42 ha), torfowiska oraz przylegające drzewostany, o łącznej powierzchni 106,3 ha.

Specyfiką tego rezerwatu jest istnienie obok siebie dwóch różnych ekosystemów. Wyjątkowo ubogie we florę i faunę jezioro Jasne (jezioro oligotroficzne) sąsiaduje z małym, bogatym w rośliny i zwierzęta jeziorkiem Luba (jezioro dystroficzne).

Bardziej znane turystom jest jezioro Jasne. To bezodpływowe jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie (światło dociera na głębokość 14-15 m) jest najchętniej odwiedzanym miejscem na terenie parku.

Jezioro Luba i jego okolice jest bogate we florę i faunę. Latem jest porośnięte licznymi liliami wodnymi. Na torfowiskach otaczających jezioro rosną m.in.: rosiczka okrągłolistna, czermień błotna, żurawina błotna, mech torfowiec, turzyce, modrzewnica

Na temat jeziora Jasnego krąży wiele legend i opowieści, ale tylko nieliczne z nich są prawdziwe. Faktem historycznym jest używanie wody z tego jeziora do produkcji piwa przez Niemców przed II wojną światową.
*Źródło: Zespół Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB